Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 27 stycznia, kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będzie przede wszystkim raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w grudniu sprzedano 728 tys. nowych domów, co oznaczałoby wzrost o 1,7% w stosunku do listopada ub.r.

Osoby interesujące się nasza, rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować raport Głównego Urzędu Statystycznego dot. sytuacji na rynku pracy. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że stopa bezrobocia wzrosłą w grudniu do 5,2% z 5,1% dotychczas.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada dość spokojnie. Na pierwszą istotną publikację tego dnia przyjdzie nam bowiem czekać aż do godziny 14:30 kiedy to amerykański Census Bureau przedstawi raport dot. zamówień na dobra trwałe w USA. Nieco później, o godz. 16:00 poznamy także najnowszy odczyt wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów wg Conference Board.

Środa

W trakcie środowej sesji poznamy kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Na najważniejsze wydarzenie dnia przyjdzie nam jednak poczekać aż do godz. 20:00, kiedy to poznamy decyzje monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Nim do tego jednak dojdzie, już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy najnowsze dane dot. inflacji CPI z Australii. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w IV kw. 2019 r. o 0,6% (po wzroście o 0,5% w III kw. 2019 r.).

Na kolejne wartościowe odczyty przyjdzie nam jednak poczekać aż do godziny 16:00, kiedy to amerykański National Association of Realtors opublikuje indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym w USA.

W tym przypadku analitycy spodziewają się 0,5-procentowego wzrostu wartości indeksu podpisanych umów kupna domów (wobec wzrostu o 1,2% sprzed miesiąca). Warto przypomnieć, że jest to raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Pół godz. później (o 16:30) amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje także Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jak wspomniałem już przed chwilą, jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 20:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tym wydarzeniem nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu Fed’u, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się zaplanowana na 20:30 konferencja prasowa po styczniowym posiedzeniu.

Czwartek

W trakcie czwartkowej sesji uwaga inwestorów skupiać się będzie z pewnością wokół posiedzenia Banku Anglii, który punktualnie o godz. 13:00 przedstawi swoją najnowszą decyzję monetarną. Konsensus rynkowy przed tą publikacją zakłada, że członkowie MPC ilością głosów 6:3 opowiedzą się za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie (0,75%). Warto w tym miejscu odnotować, że jeszcze przed miesiącem za utrzymaniem stóp proc. opowiedziało się 7 osób. Okazuje się więc, że już 3 członków MPC opowiada się za obniżeniem stóp procentowych.

Piątek

Podczas piątkowej sesji poznamy m.in. dane dot. inflacji konsumenckiej oraz dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro (o godz. 11:00), a także raport obrazujący wzrost PKB w Kanadzie (o godz. 14:30).


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 24 stycznia 2020: GBP/USD, USD/CAD
Następny artykułPrzewodnik po formacjach – jak rozgrywać formacje techniczne? – Tradeciety
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here