Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 16 września 2019 r., kiedy to nie poznamy ani jednego, znaczącego raportu dot. którejkolwiek z wiodących gospodarek.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się dość spokojnie. Mimo, że już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30 czasu polskiego) poznamy protokół z ostatniego posiedzenia dot. polityki monetarnej RBA, to przedpołudniem na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie zaplanowana na godz. 11:00 publikacja danych dot. nastrojów ekonomicznych ZEW w Niemczech.

Środa

Po niezwykle spokojnym początku tygodniu, środowa sesja niemal po brzegi wypełniona będzie publikacjami istotnych raportów makroekonomicznych. Już przed południem poznamy bowiem dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Wielkiej Brytanii (o 10:30) i strefy euro (o 11:00). O godz. 14:30 podobny raport opublikuje również Urząd Statystyczny Kanady.

Na godz. 14:30 zaplanowano także publikację raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości a o 16:30 poznamy cotygodniowy raport EIA (Energy Information Administration) dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jakby tego było mało, wraz z wybiciem godz. 20:00 czasu polskiego inwestorzy poznają decyzje monetarną Rezerwy Federalnej. Zdaniem wielu będzie to najważniejsze wydarzenie całego nadchodzącego tygodnia. Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę, że Amerykanie oczekują, iż Fed po raz kolejny zdecyduje się we wrześniu na obniżkę stóp procentowych. Tak wysokich oczekiwań co do luzowania polityki monetarnej Fed nie widziano od ponad dekady tj. od Wielkiego Kryzysu z 2009 roku.

Czwartek

Czwartkowa sesja również zapowiada się niezwykle interesująco. Już 45 minut po północy poznamy bowiem dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Nowej Zelandii. Szacuje się, że PKB wzrósł w drugim kwartale br. o 0,4% (wobec wzrostu o 0,6% w I kw. 2019 r.), co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przełożyć się na wzrost o 2,0% (wobec wzrostu o 2,5% w I kw. 2019 r.).

O godz. 3:30 czasu polskiego poznamy także raport z australijskiego rynku pracy. Najistotniejsze będą w tym przypadku oczywiście dane dot. zmiany zatrudnienia i stopy bezrobocia. Zdaniem ekonomistów w sierpniu przybyło zaledwie 10 tys. nowych etatów (wobec 41,1 tys. miesiąc wcześniej). Spodziewają się oni także, że stopa bezrobocia wzrosła do 5,3% z 5,2% raportowanego dotychczas.

Na godzinę 5:00 zaplanowano natomiast decyzję w sprawie stóp procentowych Banku Japonii. Rynkowy konsensus zakłada, że BoJ utrzyma w trakcie wrześniowego posiedzenia stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (-0,10%).

Jeszcze przed południem (o godz. 10:30) poznamy również najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że jej wartość spadła w sierpniu br. o 0,2% (po wzroście o 0,2% miesiąc wcześniej).

Zdecydowanie ważniejszym wydarzeniem czwartkowej sesji będzie jednak publikacja decyzji monetarnej Banku Anglii, którą poznamy o godz. 13:00. Mimo, że konsensus rynkowy zakłada, iż członkowie MPC jednomyślnie opowiedzą się za utrzymaniem stóp proc. na dotychczasowym poziomie (0,75%), to być może w protokołach z wrześniowego posiedzenia zawarte zostaną informacje na temat możliwego wpływu Brexitu na politykę monetarną BoE.

Jakby tego było mało, punktualnie o godz. 16:00 poznamy jeszcze raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Zdaniem analityków sprzedaż istniejących domów zmalała w sierpniu 2019 r. o 0,6% do 5,38 mln. z 5,42 mln miesiąc wcześniej.

Piątek

Po niezwykle emocjonującej środzie i czwartku, piątkowa sesja będzie przygotowywała nas już powoli do weekendu. Tego dnia na szczególną uwagę zasługiwać będą bowiem przede wszystkim zaplanowane na godz. 14:30 dane dot. sprzedaży detalicznej z Kanady. Osoby interesujące się naszą, rodzimą gospodarką, może natomiast zainteresować także podobny raport, który punktualnie o godz. 10:00 przedstawi Główny Urząd Statystyczny.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Przywrócimy wiarę w trading” – David Varga, prezes Purple Trading
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – Funt największym wygranym tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here