Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 29 lipca 2019 r., kiedy to w kalendarzu makroekonomicznym nie ma zaplanowanej ani jednej, istotnej publikacji makroekonomicznej.

Wtorek

We wtorkowy poranek poznamy decyzję monetarną Banku Japonii (BoJ). Biorąc jednak pod uwagę, że zdaniem ekonomistów bank utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (-0,10%), zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się późniejsza konferencja prasowa z udziałem prezesa banku.

O godz. 16:00 poznamy także raport dot. podpisanych umów kupna domów w USA. W tym przypadku analitycy spodziewają się 0,5-procentowego wzrostu wartości indeksu podpisanych umów kupna domów (wobec wzrostu o 1,1% sprzed miesiąca). Warto przypomnieć, że jest to raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Środa

Po niezwykle spokojnym początku tygodnia, środowa sesja zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30 czasu polskiego) poznamy bowiem dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Australii. Jeszcze przed południem podobne raporty opublikuje także nasz, rodzimy Główny Urząd Statystyczny oraz Eurostat, który ponadto równocześnie podzieli się najnowszym raportem z rynku pracy oraz danymi dot. dynamiki wzrostu gospodarczego (PKB) w strefie euro.

Punktualnie o godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi natomiast wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w lipcu br. przybyło 150 tys. miejsc pracy (wobec 102 tys. raportowanych przed miesiącem).

Warto w tym miejscu przypomnieć także, że:

Piętnaście minut później (o godz. 14:30) Urząd Statystyczny Kanady podzieli się także danymi dot. dynamiki wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Kanady wzrósł w maju, w stosunku kwietnia br. o 0,1% (wobec wzrostu o 0,3% miesiąc wcześniej).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie natomiast zaplanowana dopiero na godz. 20:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tym wydarzeniem zakłada obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 2,25% z 2,50%, spodziewać moglibyśmy się, że publikacja ta wywoła większą zmienność na notowaniach par walutowych i instrumentów skorelowanych z USD. Inwestorzy z niecierpliwością będą także wyczekiwać zaplanowanej na 20:30 konferencji prasowej, w trakcie którem poznamy zapewne przyszłe plany dot. polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Czwartek 

Czwartek będzie pierwszym dniem roboczym nowego miesiąca. W związku z tym spodziewać możemy się licznych odczytów wskaźników PMI dla sektorów przemysłu. Przed południem poznamy dane z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Po południu czekać nas będą natomiast publikacje ze Stanów Zjednoczonych.

Zdecydowanie ważniejsza będzie jednak zaplanowana na godz. 13:00 decyzja monetarna Banku Anglii (BoE). Analitycy spodziewają się, że członkowie MPC jednogłośnie zdecydują o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%). Zdecydowanie ważniejsza dla notowań funta szterlinga może zatem okazać się treść samego oświadczenia polityki monetarnej.

Piątek

Piątkowa sesja niemal po brzegi wypełniona będzie publikacjami istotnych raportów makroekonomicznych. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30 czasu polskiego) poznamy bowiem najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej w Australii. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w czerwcu br. o 0,3%.

O godz. 10:30 opublikowany zostanie finalny rezultat wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku ekonomiści spodziewają się wzrostu do 46,0 z 43,1. Warto jednak zwrócić uwagę, że to wciąż znacząco poniżej neutralnej granicy 50 pkt., co świadczyć może o tym, że sektor budowlany w UK wciąż przeżywa poważne problemy.

Pół godz. później (o 11:00) Eurostat podzieli się natomiast wynikami sprzedaży detalicznej w strefie euro. Podobnie jak w przypadku danych z Australii, szacuje się, że jej wartość wzrosła w czerwcu br. o 0,3%.

Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się także z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w lipcu 2019 r. przybyło 170 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem znacząco gorszym od poprzedniego (224 tys.). Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia utrzyma się na dotychczasowym poziomie (3,7%) a przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0,2% m/m oraz 3,2% r/r.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGBP/USD wykresem tygodnia Forex. Jak zachowa się kurs funta do dolara?
Następny artykułStartupy w blockchainie – Blockchain Alliance zaprasza na wydarzenie 7 sierpnia w Warszawie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here