Tygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.
Poniedziałek
Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 8 czerwca 2020 r., kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie zaplanowana na godz. 1:50 (czasu polskiego) publikacja raportu dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Japonii. Szacuje się, że PKB Kraju Kwitnącej Wiśni skurczyło się w pierwszym kwartale br. o 0,5%.
Te artykuły również Cię zainteresują
Wtorek
Wtorkowa sesja również zapowiada się dość spokojnie. Przed południem poznamy bowiem jedynie dane dot. dynamiki PKB strefy euro. W tym przypadku ekonomiści spodziewają się spadku o 3,2% w stosunku do IV kw. 2019 r. i aż 3,8% w stosunku do I kw. 2019 r.
Na kolejny istotny raport tego dnia przyjdzie nam czekać aż do godz. 16:00, kiedy to Bureau of Labor Statistics (BLS) przedstawi najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy. Job Openings and Labor Turnover survey (JOLTs) – bo o nim mowa – to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.
Środa
Środa także zapowiada się niezwykle spokojnie. Na pierwszą istotną publikację przyjdzie nam bowiem czekać aż do godz. 13:30, kiedy to poznamy najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że ceny dóbr i usług spadły w maju br. o 0,1%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 0,2%.
Jak co środę amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje wówczas Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.
Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 20:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tym wydarzeniem nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu Fed’u, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się zaplanowana na 20:30 konferencja prasowa po styczniowym posiedzeniu.
Czwartek
Jak co czwartek, o godz. 14:30 amerykański Departament Pracy przedstawi także raport dot. liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Przypomnijmy, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych, na przestrzeni ostatnich jedenastu tygodni pracę z powodu globalnej pandemii koronawirusa straciło aż 42,626 mln osób.
Piątek
W trakcie piątkowej sesji na szczególną uwagę zasługiwać będzie przede wszystkim publikacja raportu dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że PKB Zjednoczonego Królestwa skurczył się w ujęciu miesięcznym o 18,7%, w ujęciu kwartalnym o 10% a w skali roku o 22,3%.
Autor poleca także:
- Kursy dolara i franka jednymi z największych przegranych tygodnia
- Rekord na polskim rynku aukcyjnym – obraz Jana Matejki sprzedany za 5,9 mln złotych
- Pat w negocjacjach UE-UK. Funt ignoruje ryzyko hard Brexitu
Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.