Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiaj najważniejszy dzień całego tygodnia – rynki już od wczoraj pozycjonowały się pod wyniki posiedzenia Federalnej Komisji Otwartego Rynku (FOMC), które w formie oświadczenia i konferencji prasowej poznamy po godzinie 19:00. Oprócz tego dzisiaj jeszcze jeden bank centralny – Bank Anglii (BOE) – i jego minutes (protokoły z ostatniego posiedzenia).


Dane z UK już o 10:30

O godzinie 10:30 National Statistics opublikuje wyniki marcowego raportu z rynku pracy. Poznamy zmianę dynamiki średnich zarobków – prognozy analityków mówią o wzrostach zarówno w przypadku wynagrodzeń uwzględniających jak i nieuwzględniających bonusy. W tym samym momencie opublikowane zostaną wyniki zmiany ilości niezatrudnionych osób na terenie Zjednoczonego Królestwa – publikacja kolejny miesiąc z rzędu powinna utrzymać się na minusie. Jednocześnie poznamy prognozy stopy bezrobocia – powinna spaść o 0.1p.p. do poziomu 5.6%.

W tym samym momencie dowiemy się również jak MPC (brytyjska Rada Polityki Pieniężnej) głosowała w sprawie stóp procentowych, które jak pamiętamy pozostały na niezmienionym poziomie.

W protokołach BOE szukać będziemy informacji przede wszystkim o prognozach wzrostowych oraz inflacyjnych, a także wpływie kryzysu europejskiego na gospodarkę UK. Cenne będą również jakiekolwiek uwagi odnośnie podwyżek stóp procentowych, które Mark Carney zapowiadał już ponad pół roku temu.

Wszystkie oczy zwrócone na FED

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie jednak podsumowanie wtorkowo-środowego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. O godzinie 19:00 opublikowane zostanie oświadczenie dot. polityki monetarnej, natomiast o 19:30 na mównicy pojawi się prezes Janet Yellen, która przedstawi projekcje gospodarcze FOMC oraz odpowie na pytania dziennikarzy.

Rynek najbardziej interesują szczegóły odnośnie normalizacji polityki pieniężnej i jakiekolwiek zmiany w dotychczasowych instrukcjach wyprzedzających mogące sugerować, że jesteśmy coraz bliżej podwyżek. Inwestorzy liczą na usunięcie z oświadczenia zdania zalecającego zachowanie „cierpliwości” jeżeli chodzi o moment rozpoczęcia normalizacji stóp. Fed siedzi na ogromnej ilości papierów skupionych w ramach trzech programów QE a bilans Rezerwy Federalnej wzrósł w tym czasie 5-krotnie z 870 mld dolarów do 4400 mld dolarów. Pozbycie się tej ogromnej masy aktywów będzie dla Fed’u nie lada wyzwaniem w nadchodzących latach.

BG-fed-balance-sheet-chart

Oprócz tego kluczowe będzie spojrzenie FEDu na najważniejsze kwestie gospodarcze – inflację, produkt krajowy brutto oraz sytuację na rynku pracy. Wszystkie powyższe wpływają bowiem na decyzje odnośnie kształtowania się stóp procentowych. W projekcjach gospodarczych znajdziemy natomiast popularne kropki (dots) – jest to wykres prezentujący opinie poszczególnych członków FOMC dotyczące rozkładu i zmian stóp procentowych w kolejnych latach.

O skali oczekiwań, jakie inwestorzy zbudowali względem Fed i zacieśniania polityki monetarnej w niedalekiej przyszłości, świadczyć może wykres indeksu dolara, który od kilku miesięcy znajduje się w silnym trendzie wzrostowym osiągając poziom 100% nie widziany od 12 lat.

dxy_2007-2015

Indeks dolara w latach 2007-2015; source: tradingeconomics.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here