Naga MarketsAndrew Bailey, szef BoE

Już w najbliższy czwartek, 5 listopada br. odbędzie się posiedzenie Banku Anglii (Bank of England; BoE). Zdaniem ekonomistów, członkowie Rady Polityki Pieniężnej (MPC) jednogłośnie opowiedzą się za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0,10 proc. Nie oznacza to jednak, że BoE nie podejmie żadnych kroków w celu wspierania gospodarki. Szacuje się bowiem, że decydenci banku zdecydują się na rozszerzenie programu skupu aktywów.

  • BoE uratuje gospodarkę przed zapaścią?
  • Bank Anglii rozważa wprowadzenie ujemnych stóp procentowych
  • Podczas listopadowego posiedzenia stoy proc. prawdopodobnie pozostaną utrzymane bez zmian
  • Zdaniem ekonomistów, członkowie MPC zdecydują się na rozszerzenie programu QE

BoE jednomyślnie utrzyma stopy proc. bez zmian

Ekonomiści ING uważają, ze głównym motywem przewodnim listopadowego posiedzenia Banku Anglii będą obniżone prognozy gospodarcze oraz konieczność zwiększenia luzowania ilościowego. Tym, co będzie natomiast interesowało inwestorów, będzie możliwość obniżenia stóp procentowych do wartości ujemnych.

Eksperci zwracają uwagę, że niedawne, nagłe wprowadzenie kolejnych obostrzeń i zamknięcie gospodarki mające na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa miało miejsce dość późno i możliwe, że decydenci Banku Anglii nie będą mieli wystarczająco czasu, aby uwzględnić to w swoich najnowsnyshc prognozach.

– Tak czy inaczej, oczekujemy, że Bank poda pewne wskazówki dotyczące szkód, które naszym zdaniem mogą spowodować 6-7 proc. spadek PKB w listopadzie – wskazują ekonomiści ING dodając, że może to oznaczać ogólny spadek PKB w czwartym kwartale o 1,5 proc. lub o ponad 2 proc., jeśli restrykcje będą trwały dłużej niż pierwotnie przewidziano, tj. do początku grudnia br.

Spodziewają się oni także, że BoE zrewiduje czas potrzebny do odbudowy gospodarki do stanu sprzed pandemii. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu członkowie BoE przewidywali, że nastąpi to przed końcem 2021 r., co już wydawało się nieco ambitne.

Ogłoszenie nowego programu wspierania zatrudnienia (oferującego rządowe dotacje dla pracowników zdolnych do pracy tylko w niepełnym wymiarze godzin), a następnie rozszerzony program urlopowy, oznacza, że Bank prawdopodobnie obniży również swoje prognozy dotyczące bezrobocia na koniec 2020 r. do 7,5 proc.

– W nadchodzących miesiącach stopa bezrobocia w dalszym ciągu będzie nieuchronnie rosnąć – wiemy, że liczba zwolnień w okresie letnim wzrosła pomimo ostatnich zapowiedzi dotyczących wsparcia i może w praktyce jeszcze wzrosnąć, jeśli wsparcie płacowe ze strony rządu zostanie ograniczone, zanim dystans społeczny będzie można bezpiecznie zlikwidować na dobre – wskazują ekonomiści ING.

BoE rozszerzy QE

Spodziewają się oni także rozszerzenia programu luzowania ilościowego (QE) o kolejne 100 mld funtów, co pozwoli na kontynuowanie zakupów obligacji w obecnym tempie do początku lata przyszłego roku. Mimo to, uważają oni jednak, że jest mało prawdopodobne, aby stopy procentowe zostały w tym tygodniu obniżone.

Biorąc pod uwagę, że Bank Anglii przeprowadza przegląd ujemnych stóp procentowych i poprosił banki komercyjne o informacje zwrotne na temat tego, w jaki sposób może to wpłynąć na ich rentowność, jest bardzo mało prawdopodobne, aby BoE chciał wyprzedzić te ustalenia. Prawdopodobnie nie dowiemy się więc jutro niczego nowego odnośnie możliwości obniżenia stóp proc. do wartości ujemnych.

Ekonomiści spodziewają się, że zwiększenie programu QE o 100 mld funtów przy jednoczesnym braku wcześniejszych zobowiązań do obniżenia stóp proc. powinno mieć ograniczony wpływ na kurs funta szterlinga. Ich zdaniem, kluczowym czynnikiem w perspektywie krótko- i średnioterminowej pozostaje umowa handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Kurs funta w okolicy wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD dostrzec można niezwykle interesującą strukturę techniczną. Jeszcze do niedawna rynek poruszał się bowiem wewnątrz równoległego kanału wzrostowego, z którego wybiliśmy dołem tworząc przy tym kanał spadkowy, z którego to z kolei wybiliśmy górą. Wskutek późniejszych wzrostów doszło do re-testu dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, gdzie dziś pojawiła się silna reakcja podażowa. Późniejsze spadki sprawiły, że obecnie kurs funta znajduje się w okolicy górnego ograniczenia kanału spadkowego. Trwałe odrzucenie tego wsparcia mogłoby otworzyć wiec drogę do ponownych wzrostów.

GBPUSD H4

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEBC doda nowe środki stymulacyjne już w grudniu. EUR/USD wzrośnie powyżej 1,20
Następny artykułKurs złotego (PLN) spada w związku z zaostrzeniem obostrzeń
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here