Naga MarketsPomimo drastycznych spadków wyceny całego rynku kryptowalut, popularność tego nowego cyfrowego złota nie spada. Dziś wystarczy rejestracja na giełdzie (np. polskim BitBay) i przelanie gotówki z swojego rachunku bankowego by móc stać się częścią społeczności. Posiadasz już swoje bitcoiny, ethereum czy bardziej egzotyczne tokeny? Zespół CryptoSignal podpowiada w jaki sposób je przechowywać by nie stać się ofiarą cybernetycznych złodziei. 


Sposób numer 1. Na giełdzie lub w serwisach internetowych

Moim zdaniem jest to najbardziej niebezpieczny sposób przechowywania kryptowalut. Niestety, jest on również najpopularniejszy wśród nowych i drobnych inwestorów. Giełdy czy inne serwisy oferujące takie usługi bywają wrażliwe na ataki hacker’skie. W przypadku kradzieży Twoich kryptowalut ich odzyskanie jest praktycznie niemożliwe. Nie da się cofnąć transakcji w czasie, a namierzenie złodzieja jak pokazują dotychczasowe ataki, bywa niewykonalne. Doskonałym przykładem na to jakie niebezpieczeństwo niesie trzymanie środków na giełdzie, może być ostatni atak hacker’ów na giełdę Coincheck. Ofiarą padła kryptowaluta NEM. Inwestorzy stracili wówczas 530 milionów dolarów! Pamiętaj, aby w ten sposób przechowywać tylko środki, którymi zamierzasz handlować w najbliższym czasie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak przenieść zakupione BitCoin’y z giełdy?

W celu wypłacenia środków z giełdy należy odszukać opcji „Wypłać”, bądź „Withdrawal” przy interesującej nas kryptowalucie i wpisać adres wygenerowany przez interesujący nas portfel. Na końcu artykułu opiszę cały proces przenoszenia kryptowalut z giełdy BitBay na portfel MEW (MyEtherWallet).

 

2. Na osobistym komputerze (hot wallet)

Nieco bezpieczniejszym, lecz nadal odpornym na ataki hacker’skie sposobem przechowywania kryptowalut jest trzymanie środków na osobistym komputerze. Nasze urządzenia posiadają jeden punkt krytyczny – jest nim internet. Nie od dziś wiadomo, że komputery i urządzenia mobilne narażone są na kradzież danych. Antywirusy mogą nie poradzić sobie ze wszystkimi rodzajami keylogger’ów. Pewnym rozwiązaniem może być stworzenie wirtualnej maszyny, lecz trzymając na niej swoje środki narażamy się na ich stratę przy nagłym spadku napięcia. W celu zwiększenia mobilności takiego rozwiązania, wielu użytkowników decyduje się na przechowywanie swoich kodów QR i adresów portfela na plastykowych lub stalowych kartach.

Portfele tego typu dzielimy na:

  • pełne – przechowują one Twoje kryptowaluty w całości. Cały łańcuch bloków przechowywany jest na Twoim komputerze, co wiąże się z wysoką zasobożernością i długim czasem synchronizacji.
  • lekkie – w tej opcji przechowywanie łańcucha bloków powierzamy zewnętrznemu serwerowi. Jak sama nazwa mówi, jest ona dużo lżejsza dla Twojego komputera.
  • mobilne – jak sama nazwa wskazuje, służą do trzymania kryptowalut na urządzeniach mobilnych.

Portfele do przechowywania środków w postaci aplikacji:

BTC:

ETH: 

NEO:

3. Na nośniku wymiennym (cold wallet)

Ten sposób przechowywania informacji jest dużo bezpieczniejszy od propozycji przedstawionych wcześniej. Zazwyczaj portfele umieszczone na USB, płytach CD i DVD czy na kartach SD mają służyć za kopie zapasowe portfeli umieszczonych na komputerze. Bezpieczeństwo środków przechowywanych w ten sposób wzrasta, gdyż takie nośniki nie mają dostępu do internetu. Często umieszczane one są w sejfach, co również jest bardzo dobrym pomysłem. Niedoświadzeni użytkownicy technologii blockchain mogą mieć problem z rozwiązaniem tego typu. W tym sposobie niezbędnym krokiem jest znalezienie i skopiowanie pliku wallet.dat z komputera, na którym zainstalowany jest portfel. Wiąże się to z pracą w konsoli poleceń w systemie Windows.

4. Na profesjonalnym portfelu hardware

Na rynku pojawiły się specjalne, dedykowane dla kryptowalut portfele w formie nośnika USB. Idealnym przykładem takiego wallet’a jest Ledger Nano S. Zabezpieczony kodem PIN, systemem 2FA, jest obecnie najbezpieczniejszą a zarazem wygodną formą trzymania swoich środków. Minusem tego rozwiązania jest cena. Sprzęt ten kosztuje około 500zł. Niestety, jest to jedyna płatna forma trzymania swoich kryptowalut. Przy dużych inwestycjach wydaje się jednak być to jedną z najsensowniejszych propozycji. Należy uważać na licznych oszustów sprzedających urządzenia z kodem PIN „na zdrapce”. Jak się okazało, wszyscy kupujący urządzenie od takiego sprzedawcy otrzymywali wcześniej skonfigurowane ustawienia z takim samym kodem PIN jak inni klienci! Możemy sobie wyobrazić jakie niebezpieczeństwo niosło to za sobą. Kolejnymi propozycjami portfeli sprzętowych są TREZOR i KeepKey. Są to nieco starsze i droższe rozwiązania, lecz również bardzo bezpieczne.

5. Na nośniku papierowym

Najbardziej banalne, najprostsze i darmowe rozwiązanie. Ale czy najgorsze? Moim zdaniem bezpieczeństwo takiego sposobu przechowywania kryptowalut stoi na równi z trzymaniem ich na nośniku wymiennym. Polega na wydrukowaniu klucza prywatnego na kartkę papieru. Wiąże się to z zachowaniem 100% poufności danych przy dobrym zabezpieczeniu takiego portfela. Tu również bardzo często stosowane są sejfy lub zewnętrzne ośrodki bankowe. Niestety, może on łatwo ulec zniszczeniu, przez co utracimy pieniądze.

Bądź na bieżąco z rynkiem kryptowalut

Jak założyć portfel MyEtherWallet?

MEW to najczęściej używany portfel przez inwestorów token’ów opartych na standardzie ERC20. Nie wymusza na nas przechowywania całego łańcucha bloków na komputerze. Otrzymujemy klucz prywatny, który możemy przechować na wszystkie sposoby opisane powyżej.

1. Przejdź na stronę https://www.myetherwallet.com/. Upewnij się, że link jest prawidłowy i jesteś na stronie z certyfikatem SSL o nazwie „MYETHERWALLET LLC [US]”.

2. Będąc na stronie głównej zauważysz pole, w którym musisz wpisać swoje hasło. Musi ono posiadać minimum 9 znaków. Pamiętaj, aby je również przechowywać w bezpiecznym miejscu. Następnie kliknij przycisk „CREATE NEW WALLET”.

3. Po wybraniu hasła, wyświetli Ci się przycisk, po wciśnięciu którego następuje pobranie Twojego klucza prywatnego. Będziesz go używał do logowania na Twój portfel. Pamiętaj, aby trzymać go w bezpiecznym miejscu. Po jego pobraniu, kliknij „I understand. Continue.”.

4. W kolejnym etapie wyświetlony zostanie Twój klucz prywatny. W tej chwili możesz go wydrukować klikając „Print Paper Wallet”, aby stworzyć swój papierowy portfel. Po zapisaniu klucza w bezpiecznym miejscu, kliknij „Save Your Address.”.

5. Kolejnym krokiem będzie wybór sposobu logowania do naszego portfela. W naszym wypadku wybieramy opcję Private Key po lewej stronie ekranu i przepisujemy nasz klucz prywatny. Po wszystkim kliknij przycisk „Unlock”.

6. Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie, po zjechaniu niżej powinien wyświetlić się Twój adres portfela. Skopiuj go.

7. Pora przejść na stronę BitBay.net. Zaloguj się na konto gdzie trzymasz swoje środki, wybierz interesującą Cię kryptowalutę opartą na standardzie ERC20 (w naszym przypadku jest to ETH) w swoich portfelach i przejdź do zakładki „Wypłata.

8. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie formularza po prawej stronie ekranu. Wpisz ilość waluty jaką chcesz przenieść na swój portfel, niżej podaj swój adres portfela i ewentualnie dodaj komentarz do transakcji. Po wszystkim, kliknij przycisk „Wypłać”.

9. Brawo! Twoje środki wędrują już na portfel.

Jak zalogować się na portfel MEW?

1. Kliknij opcję „View Wallet Info” z menu strony.

2. Wybierz sposób logowania na konto i zastosuj się do poleceń. Odbywa się to analogicznie do zakładania konta.

3. Brawo! Zalogowałeś się na swój portfel! W podobny sposób możesz wypłacić swoje środki wybierając opcję „Send Ether & Tokens” z menu.

Mam nadzieję, że w jasny sposób przedstawiłem Ci wszystkie sposoby przechowywania swoich kryptowalut. Jeśli zamierzasz trzymać swoje inwestycje przez dłuższy czas, zadbaj o ich bezpieczeństwo.

Autor: Emil RomanowskiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here