Dotychczas, pomimo ubiegłotygodniowych spadków WIGu, kurs krajowej waluty pozostawał silny z powodu rosnących oczekiwań na podwyżki stóp procentowych przez RPP. Od poniedziałku obserwujemy jednak silne osłabienie złotego – kurs EUR/PLN odbił z rejonu 4,52 w kierunku 4,60, a kurs USD/PLN z 3,96 powyżej 4,11. Eksperci z BNP Paribas zwracają uwagę, że cały czas notowania zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN pozostają w dłuższym ujęciu w trendzie bocznym, a obecne osłabienie złotego jest zgodne z ich prognozami, czyli ok. 4,6-4,55 dla EUR/PLN i 4,02-4,15 w horyzoncie 3 oraz 12 miesięcy.
- Wyraźnych zmian nie widać w notowaniach polskich obligacji skarbowych
- Podtrzymujemy nasze umiarkowanie negatywne nastawienie względem rynku długu, napisano w raporcie
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Kurs euro i dolara w trendzie bocznym w długim terminie – BNP
Wyraźnych zmian nie widać w notowaniach polskich obligacji skarbowych. Rentowności 10-letnich obligacji pozostają w rejonie 4,0%.
– W związku z rewizją naszych prognoz odnośnie docelowego poziomu stóp procentowych w Polsce w 2022 r. (z 4,0% do 4,5%) podtrzymujemy nasze umiarkowanie negatywne nastawienie względem rynku długu – napisano w notatce BNP Paribas.
Zgodnie z raportem oznacza to preferencję obligacji zmiennokuponowych i o krótkim terminie zapadalności (do 3,5 lat), które obecne są głównie w funduszach obligacji korporacyjnych i grupie funduszy dłużnych uniwersalnych krótkoterminowych.
– W związku z rosnącą stawką WIBOR te segmenty rynku obligacji powinny zachowywać się lepiej względem obligacji stałokuponowych i o długim terminie zapadalności obecnych w funduszach obligacji skarbowych – podsumowano.

Zobacz również:
- Łon (RPP): Argumenty przeciw podwyżkom stóp proc. Ważne posiedzenie FED
- Wyprzedaż polskiego złotego w obliczu eskalacji konfliktu Rosja-Ukraina