Naga MarketsPomimo utrzymujących się blokad na świecie, ożywienie na rynkach walutowych jest w pełnym rozkwicie, a trend niedźwiedzi na dolarze nie wykazuje oznak spowolnienia. Dodatkowo nic nie wskazuje na możliwą korektę w najbliższym czasie. W związku z tym analitycy z ING Banku obniżyli swoje prognozy dla „greenbacka” na koniec roku. Indeks dolara (DXY) odbił wczoraj od dwuletnich minimów, jednak nadal pozostaje poniżej poziomu 90,0.

  • Na rynku walutowym postępuje szeroki spadek wartości dolara
  • Europejski Bank Centralny będzie musiał stawić czoła silnemu EUR przez cały najbliższy rok
  • EUR/USD i USD/JPY zakończą rok w okolicach kolejno 1,30 i 100

USD: dalsze obniżenie wartości dolara w najbliższych miesiącach

Noworoczne sesje handlowe przyniosły rozszerzenie trendu, który obserwujemy od początku listopada, a mianowicie szeroki spadek wartości dolara. Głównymi czynnikami napędzającymi w tym przypadku są:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Nadzieje na globalne ożywienie poparte głęboko ujemnymi realnymi stopami w USA;
  • Podniesione oczekiwania inflacyjne w USA, przez co Rezerwa Federalna skutecznie zdewaluowała dolara.

Przechodząc przez pierwszy kwartał tego roku, można śmiało powiedzieć, że nadzieje na ożywienie zostaną podważone – zwłaszcza w Europie. Powrót krajowych blokad z pewnością odbije się na działalności i prawdopodobnie europejskie waluty powinny stać się bardziej podatne na zagrożenia – napisano w raporcie ING.

Jednak silny trend niedźwiedzia dolarowego wspiera inne waluty, w tym euro. Przekazywanie pieniędzy napływających do Azji za pośrednictwem zarządzających rezerwami walutowymi w euro wskazuje na to, że Europejski Bank Centralny będzie musiał stawić czoła silnemu EUR przez cały najbliższy rok.

Oczekiwanie na ponowne otwarcie gospodarek w drugim kwartale roku sugeruje, że jeśli zauważymy jakiekolwiek korekty trendu dolara, to będą one dość płytkie. Inwestorzy dostrzegają fakt, że banki centralne, zwłaszcza Fed, są gotowe do zaoferowania większej płynności, gdyby trendy ożywienia okazały się utrudnione. W praktyce uważamy, że wszelkie korygujące wzrosty dolara znikną gdzieś w okolicach 1,20 na EUR/USD i 105 na USD/JPY – podkreślono.

Kursy walut: Trendy rozciągną się do drugiej połowy 2021 roku

Dopóki gospodarki będą ewoluować zgodnie z nadziejami na ożywienie, eksperci spodziewają się, że tendencje walutowe będą się utrzymywać w drugiej połowie 2021 r. Te globalne trendy sprzyjają klasom aktywów towarów i akcji.

Kurs USD/CNY powinien zmierzać w kierunku 6,20. Dolar powinien pozostać pod presją na wszystkich rynkach i oczekujemy, że pary EUR/USD i USD/JPY zakończą rok w okolicach kolejno 1,30 i 100 – podsumowano.

Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here