Naga Markets
Kopalnia kryptowalut. Źródło: Prokuratura Krajowa

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi z Komendą Rejonową Policji Warszawa VI śledztwo dotyczące wyłudzenia blisko 4,5 miliona złotych w związku z realizacją umów regulujących współpracę w zakresie eksploatacji maszyn cyfrowych oraz umów dzierżawy sprzętu komputerowego, wykorzystywanego w ramach kopalni kryptowalut. Trójka zatrzymanych miała wyłudzić środki od 108 inwestorów.


Kopalnia kryptowalut miała wyłudzić 4,5 mln zł

„W dniach 13-14 maja 2019 roku doszło do zatrzymania trzech osób tj. Dominika H., Piotra W. oraz Marcina K., którym prokurator, przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw z  art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 § 1 kodeksu karnego w związku z 12 § 1 kodeksu karnego” – poinformowała w oficjalnym komunikacie Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Podejrzani mieli prowadzić swoje działania w Gdyni, w Warszawie oraz innych miastach na terenie całego kraju. Prowadzili kilka kopalni kryptowalutowych, w tym największą na terenie starej hali spawalni FSO w Warszawie. W trakcie swojej działalności zawierali umowy na dzierżawę sprzętu kopiącego obiecując inwestorom określone stopy zwrotu, przyjmując depozyty w złotówkach oraz kryptowalutach.

„Jak ustalono w toku śledztwa podejrzani wyłudzili od pokrzywdzonych co najmniej  4.461.950 złotych, wprowadzając pokrzywdzonych w błąd co do faktycznego przeznaczenia wpłacanych przez nich środków pieniężnych,  poprzez ich transferowanie  na cele inne niż zakup tak zwanych „koparek kryptowalut”. Ponadto wprowadzali oni pokrzywdzonych w błąd, co do faktycznych możliwości wytwarzania tak zwanego „urobku” w związku  z pracą w systemie mniejszej liczby urządzeń na rzecz danego pokrzywdzonego niż wynikało to z zawartych przez nich umów, jak też co do jego prawidłowego podziału pomiędzy osoby biorące udział w przedsięwzięciu” – informuje w dalszej części komunikat prokuratury krajowej.

Bitcoin i Ethereum Classic. Największa kopalnia ujawniona w Polsce?

Zdaniem prokuratury, działalność prowadzona przez podejrzanych zakrawa na miano największej ujawnionej do tej pory kopalni kryptowalutowej działającej na terenie Poliski. Same regały z maszynami obliczeniowymi w jednej tylko lokalizacji (hala FSO0 zajmowały powierzchnię ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajdował się ponad 3 tysiące koparek.

Kopalnia wydobywała głównie kryptowaluty Bitcoin (BTC) oraz Ethereum Classic (ETC): „Ustalona w śledztwie liczba 108 osób pokrzywdzonych nie jest ostateczną, albowiem wciąż zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni. Szacowana finalna wartość szkody może oscylować w granicach 10 milionów złotych. Szkoda ta wynika z faktu, iż pieniądze otrzymywane od klientów spółki nie były inwestowanie zgodnie z umową na zakup sprzętu lecz przeznaczane na inne cele, w tym granie na giełdzie kryptowalut” – konkluduje komunikat prokuratury.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here