TMS


logo SEC usaAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła dzisiaj rozliczenie obciążeń wobec założyciela cyfrowej platformy handlowej EtherDelta. Jest to pierwsze działanie SEC w zakresie egzekwowania prawa w oparciu o ustalenia, że taka platforma działała jako niezarejestrowana krajowa giełda papierów wartościowych.


Jak wynika z nakazu SEC, EtherDelta jest internetową platformą obrotu tokenani ERC20 na rynku wtórnym. W zleceniu stwierdzono, że Zachary Coburn, założyciel platformy spowodował, iż EtherDelta działa jako niezarejestrowana krajowa giełda papierów wartościowych.

EtherDelta stworzyła rynek, na którym dzięki wykorzystaniu księgi zamówień, strony internetowej, na której wyświetlane są zamówienia, oraz “inteligentnego kontraktu” prowadzonego na blockchainie Ethereum kupujący i sprzedający cyfrowe papiery wartościowe mogliby się spotkać. W ciągu 18 miesięcy użytkownicy EtherDelty zrealizowali ponad 3,6 miliona zamówień na tokeny ERC20, w tym tokeny będące zgodnie z federalnym prawem papierami wartościowymi.

Prawie wszystkie zamówienia złożone za pośrednictwem platformy EtherDelta były przedmiotem obrotu już po opublikowaniu przez Komisję sprawozdania DAO za 2017 r., w którym stwierdzono, że niektóre aktywa cyfrowe, takie jak tokeny DAO, są papierami wartościowymi oraz że platformy oferujące obrót tymi cyfrowymi papierami wartościowymi będą podlegać wymogowi SEC. EtherDelta oferowała obrót różnymi cyfrowymi papierami wartościowymi i nie zarejestrowała się jako giełda.

“EtherDelta posiadała zarówno interfejs użytkownika, jak i podstawowe funkcje krajowej internetowej giełdy papierów wartościowych i była zobowiązana do zarejestrowania się w SEC lub zakwalifikowania się do zwolnienia” – powiedziała Stephanie Avakian, współdyrektor departamentu egzekwowania prawa SEC.

“Jesteśmy świadkami czasu znaczących innowacji na rynkach papierów wartościowych z wykorzystaniem i zastosowaniem technologii rozproszonych ksiąg rachunkowych” – powiedział Steven Peikin, współdyrektor Działu Egzekwowania Przepisów SEC. “Ale aby chronić inwestorów, ta innowacja wymaga od SEC przemyślanego nadzoru nad rynkami cyfrowymi i egzekwowania istniejących przepisów”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

SEC wniosła wcześniej powództwa egzekucyjne dotyczące niezarejestrowanych maklerów-dealerów i niezarejestrowanych ICO, w tym niektórych tokenów będących przedmiotem obrotu na platformie EtherDelta.

Nie przyznając się lub zaprzeczając ustaleniom, Coburn zgodził się jednak zapłacić 300 000 USD w postaci zwrotu plus 13 000 USD z tytułu odsetek i 75 000 USD kary. Obciążenia te mogły być znacznie większe. Komisja wzięła jednak pod uwagę współpracę Coburna i postanowiła o nienakładaniu większej kary.Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCzłonkowie IGBiNT zbiorą się po raz drugi
Następny artykułDziś konferencja FOMC – komentują duże banki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here