Naga MarketsPrototyp Multi-CBDC pokazuje potencjał redukcji kosztów i przyspieszenia płatności transgranicznych
Budynek BIS „Tower”. Źródło: bis.org

Prototyp wielu cyfrowych walut banków centralnych (multi-CBDC) opracowany przez centrum innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) i cztery banki centralne wykazał potencjał wykorzystania walut cyfrowych i technologii rozproszonej księgi popytu (DLT) w celu zapewnienia tańszych i bezpieczniejszych płatności transgranicznych i rozliczeń w czasie rzeczywistym.

  • Projekt mBridge opiera się na wstępnych eksperymentach banków centralnych Hongkongu i Tajlandii
  • Platforma może być alternatywą dla skomplikowanego i nieefektywnego systemu bankowości korespondencyjnej
  • Łącząc krajowe waluty cyfrowe we wspólnych wewnątrzoperacyjnych platformach, oferuje bankom centralnym technologiczną czystą kartę.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Multi-CBDC zdaniem BIS to najlepsze rozwiązanie dla redukcji kosztów

Projekt mBridge to współpraca pomiędzy BIS Innovation Hub Hong Kong Centre, oraz kilku banków centralnych: z Hong Kongu, Tajlandii, ZEA oraz Chin.Wspólna prototypowa platforma dla rozliczeń mCBDC była w stanie realizować międzynarodowe przelewy i operacje walutowe w ciągu kilku sekund, w przeciwieństwie do kilku dni, które normalnie są potrzebne na przetworzenie jakiejkolwiek transakcji przy użyciu istniejącej sieci banków komercyjnych, i działać w trybie 24/7.

Według opublikowanego dziś raportu z projektu, koszt takich operacji dla użytkowników może być również zmniejszony nawet o połowę.

– Prototyp jest częścią naszych wysiłków zmierzających do zaprojektowania technologii CBDC. Projekt obejmuje eksperymentowanie z przypadkami użycia i próbami, zrównoważone analizą zarządzania, polityki i uwarunkowań prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań transgranicznych – komentował Benoît Cœuré, szef BIS Innovation Hub.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Banki korespondenci przestaną być potrzebni w systemie mCBDC?

Płatności, transakcje walutowe i inne operacje zwykle przemieszczają się przez cały świat w ramach sieci dużych banków globalnych, które służą jako pomosty między jurysdykcjami – jest to system ogólnie znany jako bankowość korespondencyjna.

invest

Mimo że te sieci i porozumienia odgrywają kluczową rolę gospodarczą, mogą być złożone, czasami fragmentaryczne i powodować niewydolność operacyjną. Na przykład, banki pracują w różnych strefach czasowych, podlegając godzinom pracy krajowych systemów płatniczych.

Instytucje finansowe w sieci powtarzają również wymagane prawem zabezpieczenia mające na celu zwalczanie prania pieniędzy, uchylania się od płacenia podatków lub finansowania terroryzmu.

Według najnowszego rocznego raportu ekonomicznego BIS, mCBDC, które łączą krajowe waluty cyfrowe we wspólnych platformach, oferują największy potencjał poprawy ograniczeń dzisiejszych systemów. Zapewniają one bankom centralnym start z „czystym kontem”, bez obciążeń wynikających z dotychczasowych ustaleń lub technologii.

Projekt mBridge opiera się na wstępnym badaniu przeprowadzonym przez banki centralne Hongkongu i Tajlandii (projekt Inthanon-LionRock), które po raz pierwszy dowiodło wykonalności wspólnej platformy CBDC pomiędzy dwoma jurysdykcjami, poprzez testowanie krytycznych cech, takich jak prywatność transakcji, dopasowanie walutowe, monitorowanie i zgodność.

Obecna faza projektu rozszerza zakres geograficzny oraz różnorodność walut.

W przyszłości mBridge będzie nadal badać istniejące ograniczenia obecnej platformy związane z kontrolą prywatności, zarządzaniem płynnością oraz skalowalnością i wydajnością technologii DLT w zakresie obsługi dużych wolumenów transakcji. Ponadto w ramach projektu uwzględnione zostaną wymogi polityki i środki zapewniające zgodność z regulacjami prawnymi właściwymi dla danej jurysdykcji, a także testowanie i badanie odpowiednich modeli zarządzania.

Oczekuje się, że kolejne etapy projektu obejmą próby w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku z udziałem banków komercyjnych i innych uczestników rynku.

– Umożliwienie szybszych i tańszych transgranicznych płatności hurtowych, w tym do jurysdykcji, które nie korzystają z prężnego systemu bankowości korespondencyjnej, miałoby pozytywny wpływ na handel i rozwój gospodarczy; mBridge bada te efekty dobra publicznego poprzez nową infrastrukturę płatności DLT, która znajduje się na skrzyżowaniu uczestniczących banków centralnych–  stwierdza Bénédicte Nolens, dyrektor BIS Innovation Hub.

BIS Innovation Hub współpracuje obecnie z dziesięcioma bankami centralnymi w ramach różnych projektów, które badają zastosowania CBDC (np. detaliczne i hurtowe), procesy i technologie.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here