Naga MarketsZ opublikowanych dzisiaj protokołów (minutes) RPP po październikowym posiedzeniu wynika, że Rada uważa obecny poziom stóp procentowych za właściwy, nie dopatrując się konieczności ich zmiany. Pojawiły się jednak głosy, że przy presji inflacyjnej wyższej od obecnej może pojawić się potrzeba rozważenia podwyżek.

“Dyskutując na temat polityki pieniężnej NBP, Rada uznała, że stopy procentowe powinny pozostać niezmienione. Rada oceniła, że – mimo korzystnej koniunktury oraz dynamiki płac wyższej od wzrostu wydajności pracy – presja inflacyjna pozostaje ograniczona, a w gospodarce nie narastają nierównowagi. Większość członków Rady oceniała, że w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana, przez co ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone” – informuje komunikat RPP.

“W konsekwencji w ocenie większości członków Rady w nadchodzących kwartałach prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych NBP. Podkreślano, że stabilizacja stóp procentowych umożliwia realizację celu inflacyjnego, a jednocześnie wspiera oczekiwane ożywienie inwestycji” – czytamy w dalszej części minutes.

W porównaniu do wrześniowych protokołów zmianie uległ przede wszystkim fragment zwracający uwagę na ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego. W zeszłym miesiącu cała RPP oceniała, że jest ono ograniczone, obecnie dokument mówi o „większości członków”.

EUR/PLN H1

Na notowaniach EUR/PLN obserwujemy wyraźne umocnienie, te spowodowane jest jednak nie samymi protokołami Rady – które nie wnoszą niczego nowego – a decyzją EBC z godziny 13:45.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here