Naga MarketsWczorajsze posiedzenie FOMC nie przyniosło nic nowego - reakcja rynkowa była jednak bardzo silna
Wczorajsze posiedzenie FOMC nie przyniosło nic nowego – reakcja rynkowa była jednak bardzo silna

Protokoły FOMC okazały się być gołębie – komitet zapowiedział utrzymanie niskich stóp procentowych jeszcze przez jakiś czas, nawet jeśli wskaźniki osiągną poziomy wynikające z mandatu. Zdaniem członków komitetu gospodarka rozwija się umiarkowanie, wspierając rynek pracy, jednak nieco poniżej oczekiwań komitetu. W trakcie posiedzenia zwrócono uwagę na liczne zagrożenia, m.in. wynikające z sytuacji gospodarczej w strefie euro i silnego dolara – może to skutecznie hamować i tak niską inflację. Ostatecznie dwóch członków FOMC wyłamało się głosując przeciw oświadczeniu w takim kształcie – w ich opinii nie oddaje ono pozytywnych zmian w gospodarce i na rynku pracy, jakie zaszły w minionych miesiącach.

Barclays w komentarzu do wydarzenia pisze:„Nie było w protokołach nic, co by zmieniło nasz pogląd. Pierwsza podwyżka będzie miała miejsce w czerwcu 2015 roku. W naszej ocenie protokoły z wrześniowego posiedzenia FOMC nie dostarczyły zbyt wiele nowych informacji w stosunku do oświadczenia, konferencji prasowej czy zasad strategii wyjścia. Jak się spodziewaliśmy, większość komitetu obawia się, że zmiana języka mogłaby doprowadzić do niezamierzonego zacieśniania warunków finansowych. Wymieniono zagrożenia dla prognoz, a jednocześnie zaprezentowano stosunkowo pozytywny obraz gospodarki, szczególnie jak chodzi o kontakty z biznesem w poszczególnych dystryktach. Zagrożenia dla tej pozytywnej oceny pochodzą głównie ze słabszego wzrostu za granicą oraz umacniającego się dolara, przy czym niektórzy członkowie wierzą, że silniejszy dolar może wydłużyć czas jaki inflacja potrzebuje na powrót do celu Fed.

Podsumowując, nie widzimy niczego w protokołach, co prowadziłoby nas do zmiany poglądu, że komitet zacznie podnosić stopy procentowe od czerwca przyszłego roku, pomimo zagrożeń ze strony słabszego wzrostu w innych krajach czy silniejszego dolara.”

Credit Agricole z kolei zaleca ostrożność:

„Fed omawiał wpływ zewnętrznych czynników na przyszłość gospodarki USA – umocnienie dolara wobec walut ważnych partnerów handlowych. Biorąc pod uwagę słaby wzrost oraz niską inflację w strefie euro, dalsze umacnianie się dolara może wywrzeć wpływ na eksport i spowolnić stopniowy wzrost inflacji w kierunku 2% celu inflacyjnego. Członkowie FOMC mieli różne spojrzenia na zastój na rynku pracy, jednak większość zgodziła się, że stopień niewykorzystania zasobów ludzkich pozostaje znaczny. Ten opis może zostać podtrzymany także w kolejnym oświadczeniu, pomimo spadku stopy bezrobocia.

Protokoły odzwierciedlają dyskomfort kilku oficjeli Fed w zakresie czasowego związania instrukcjami wyprzedzającymi. Zmiany w instrukcjach wyprzedzających będą dokonywane ostrożnie by uniknąć wywoływania szoku na rynkach. Jednakże, w trakcie październikowego posiedzenia będziemy szukać zmian, które będą podkreślały zależność polityki Fed od danych i odrzucenia retoryki „rozsądnego czasu” w kwestii podwyżki stóp procentowych.”Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here