Naga Marketsfomc fed ccO godzinie 20:00 rynki poznały zapisy protokołów (minutes) z posiedzenia FOMC, które miało miejsce 14 grudnia 2016 roku. Właśnie wtedy politycy Rezerwy Federalnej zdecydowali się na podwyższenie stóp procentowych drugi raz w przeciągu ostatniej dekady. Poniżej podsumowanie minutek i ich wpływ na notowania USD.


Stopniowa podwyżka stóp procentowych jak najbardziej właściwa

Jako, że cały protokół z grudniowego posiedzenia liczy 25 stron, tradycyjnie już przedstawiamy jego najważniejsze fragmenty w formie wypunktowanej listy:

  • Praktycznie wszyscy oficjele zauważyli szansę wzrostów oczekiwań co do zmian polityki fiskalnej w trakcie rządów Donalda Trumpa
  • Około połowy urzędników uwzględniło to założenia w swoich prognozach
  • Spora część Komisji widzi szanse na szybszy wzrost stóp procentowych w związku z niskim bezrobociem oraz wyższymi poziomami inflacyjnymi
  • Stopa bezrobocia porusza się poniżej standardowych, długoterminowych poziomów
  • Powszechna zgoda co do dalszego, dokładnego monitorowania inflacji
  • Inflacja powinna wzrosnąć powyżej poziomu 2% w średnim terminie – pokazuje to dynamika ceny z ostatnich kilku miesięcy
  • Zmiany wyceny aktywów oraz projekcji rynkowych pod koniec roku były silnie związane ze zmianą środowiska politycznego w Stanach Zjednoczonych (wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich).

Tak jak zakładaliśmy w popołudniowym przeglądzie makro, minutki nie dostarczyły zbyt wiele, pomimo wzmożonych oczekiwań rynkowych. Na parach z USD w pierwszych minutach po publikacji miejsce miał standardowy odruch kolanowy, który został bardzo szybko zniesiony.

Pełna treść FOMC minutes dostępna jest na stronie FED.

Dolar chwilowo tracił

Notowania EUR/USD w pierwszych pięciu minutach po publikacji wzrastały o 30 pipsów rozrysowując nowe maksima sesji środowej. Ostatecznie powstał jednak pin bar pod 1.0490, który w tym momencie jest testowany:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

Dokładnie tak samo zachowała się para GBP/USD. Rozrysowanie nowych maksimów intraday, dynamiczny powrót, pin bar i jego test:

GBP/USD M5
GBP/USD M5

Przyglądając się pozostałym majorsom (głównym parom z USD), wszędzie zakres ruchów i ich kształt był bardzo podobny. Notowania w tym momencie próbują jeszcze testować zasięg zmienności zaraz po publikacji protokołów, jednak spora część inwestorów liczyła jednak na o wiele większa ilość informacji oraz ciekawszą reakcję par walutowych.

Potwierdza to również nasze rodzime podwórko. USD/PLN początkowo się osuwał, spadki zatrzymało jednak wsparcie wyznaczane na podstawie pivot points oraz minima sesyjne okolic 4.1600.

USD/PLN M5
USD/PLN M5


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here