Naga MarketsZgodnie z treścią opublikowanych 22 listopada o 20:00 naszego czasu protokołów (ang. minutes) FOMC z listopadowego posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej, zdecydowana większość przedstawicieli Komisji spodziewa się podwyżki stóp w „krótkim terminie”. Kilku głosujących sprzeciwiło się jednak takiemu scenariuszowi, co rynek odebrał jako gołębi sygnał i wyprzedawał dolara amerykańskiego.


Słaba inflacja uniemożliwi grudniową podwyżkę?

Rynek od dawna wycenia już grudniową podwyżkę stóp w wykonaniu Rezerwy Federalnej, która byłaby trzecią na przestrzeni 2017 roku. Wczorajsze minutki miały potwierdzić chęci FED do ich podniesienia i w dużej mierze rzeczywiście to uczyniły. Inwestorzy skupili się jednak na fragmencie dokumentu sugerującym, że kilku członków FOMC sprzeciwia się podwyżką w najbliższym terminie ze względu na słabe wyniki inflacyjne i niekorzystne prognozy dynamiki presji cenowej.

Ich zdaniem, kolejna zmiana stopy funduszy federalnych powinna nastąpić dopiero wtedy, kiedy CPI będzie wyraźnie znajdować się na ścieżce w kierunku docelowego poziomu 2%. „Wielu członków” Komisji zauważa problem słabej inflacji, która w dłuższym terminie może wpłynąć na spadek oczekiwań co do wzrostów w kolejnych kwartałach – powyższa informacja również wzmocniła gołębi wydźwięk minutek.

Pełna treść minutes dostępna jest pod linkiem.

Chociaż gołębie protokoły wywołały deprecjację USD, który wcześniej również wyraźnie tracił, to wycena grudniowej podwyżki nadal utrzymuje się na niezmiennym poziomie powyżej 91,5%:

Obecnie przedział stóp procentowych Fed wynosi 100-125 bps. źródło: www.cmegroup.com

Duże instytucje finansowe są zadania, że reakcja rynków na protokoły jest raczej krótkoterminowa. Jak zauważa CIBC, inwestorzy zbyt mocno skupili się na stanowisku kilku przedstawicieli FOMC – większość przemawia jednak za podwyżką, co jasno sugeruje, że w grudniu stopy procentowe powinny pójść w górę.

Dolar traci, jednak nie przez FOMC?

Analizując notowania dolara na wykresach pięciominutowych można zauważyć, że zmienność wywołana przez same protokoły FOMC nie należała do najsilniejszych. W przypadku Eurodolara reakcja w pierwszych pięciu minutach wyniosła zaledwie 20 pipsów. Przez cały dzień najpopularniejsza z par walutowych wzrastała jednak o około 100 punktów.

EUR/USD H1 – wczorajsze maksima pełnią w tym momencie rolę wsparcia

Silnie w trakcie środowej sesji tracił również USD/JPY, który listopada z pewnością nie może zaliczyć do najbardziej udanych. Notowania korygują dwa miesiące ostatnich wzrostów zbliżając się nieuchronnie do okrągłego pułapu 111.00.

USD/JPY D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here