Naga MarketsFOMCWczoraj o godzinie 20:00 naszego czasu opublikowano protokoły FOMC z ostatniego posiedzenia Komitetu, które odbyło się 16-17 grudnia. Jako, że w zeszłym miesiącu FED dostarczył nam sporo informacji inwestorzy nie spodziewali się poważniejszej niespodzianki w minutes i nie były one silnie wyceniane. Nie zmienia to jednak faktu, że wewnątrz znalazło się kilka naprawdę istotnych informacji.

Zapoznaj się z pełną treścią protokołów FOMC


Najważniejsze informacje z minutes

  • Poniżej prezentujemy najistotniejsze nagłówki podane przez Reutersa:
  • Wzrost stóp niemożliwy przed kwietniem 2015
  • Większość członków Komitetu nie widzi czystych dowodów szeroko zakrojonego wzrostu płac
  • „Cierpliwość” oznacza, że FOMC nie zdecyduje się na normalizację polityki przez kilka kolejnych spotkań
  • Zmiana instrukcji wyprzedzających nie powinna być interpretowana jako zmiana polityki pieniężnej (mowa o wprowadzeniu słowa „cierpliwość”)
  • Normalizacja może się rozpocząć nawet z obecnymi poziomami inflacji bazowej. Komitet musi mieć jednak pewność, że z czasem zacznie się ona przesuwać w stronę poziomów docelowych
  • Ryzyko prognoz międzynarodowych może wzrosnąć wraz z brakiem odpowiednich działań ze strony polityki zagranicznej
  • Efektywne spadki cen ropy w ostatecznym rozrachunku powinny okazać się pozytywne.

Komentarz odnośnie braku wzrostu zarobków nie zadziałał na rynek zbyt mocno, wydaje się być jednak jedyną rzeczą, która wśród nagłówków tak naprawdę mocniej rzuca się w oczy. Gołębi wydźwięk minutes jest bardzo wyraźny – niezależnie od tego kiedy miejsce będzie miała pierwsza podwyżka, nie ma co liczyć na szybkie tempo kolejnych.

FED nie wierzy w rynek – skupia się na modelach i ankietach

Nie można przejść również obojętnie obok faktu, że FOMC w najnowszych protokołach wyraźnie pokazał jak wiele wagi przywiązuje do modeli i ankiet, w bardzo dużym stopniu ignorując sygnały wysyłane przez rynek – między innymi odnośnie dezinflacji.

Pięcioletnie poziomy silnie się osuwają i wskazują, że w tym okresie średnia inflacja wynosiła 1.09%. FED w protokołach dyskutuje na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych przy jednoczesnych sygnałach z rynku mówiących o dezinflacji:

„Modelowe dekompozycje inflacyjne wspierają tezę, którą można wyciągnąć z ankiet, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne nadal pozostają stabilne”

Zamiast słuchać rynku, FED zdecydował się skupić na swoich modelach. Co więcej, Janet Yellen wyraźnie zwracała uwagę na ankiety Uniwersytetu Michigan odnośnie oczekiwań inflacyjnych – musimy zwrócić uwagę, że w przeciągu ostatnich trzech lat rozmijały się one z rzeczywistą inflacją o ponad 200 punktów bazowych.

U-Mich-vs-reality

W minutes zabrakło spójnego podsumowania – znajdujemy w nich jedynie stwierdzenie, że niezbędna jest większa ilość czasu i analiz, aby ocenić obecne zachowania inflacyjne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here