Naga MarketsDzisiaj w nocy publikowano BoJ minutes
Dzisiaj w nocy publikowano BoJ minutes

W nocy ze środy na czwartek (o godzinie 00:50) Bank Japonii opublikował protokoły ze swojego zeszło miesięcznego posiedzenia, które miało miejsce 6-7 października. Dwie najważniejsze informacje, które znajdują się w minutes to przede wszystkim chęć utrzymania luzowania przez większość członków BoJ póki cel inflacyjny na poziomie 2% nie zostanie osiągnięty oraz jednogłośność co do konieczności ciągłego szukania nowych narzędzi polityki pieniężnej jeżeli wcześniejsze nie będą przynosiły spodziewanych skutków.


Członkowie  Banku Japonii jak jeden mąż powtarzali słowa prezesa Haruhiko Kurody odnośnie konieczności osiągnięcia celu inflacyjnego oraz nieprzerwanego stymulowania gospodarki w tym kierunku.

Musimy pamiętać, że publikowane dzisiaj protokoły powstały w trakcie spotkania na początku października – wtedy BoJ nie podejmował żadnych decyzji. Posiedzenie, podczas którego zdecydowano się poszerzyć dotychczasowe wymiary programu QQE miało miejsce 30 października (w zeszły piątek).

W dzisiejszych minutes uwagę warto zwrócić również na:

  • konieczność monitorowania ujemnych rentowności papierów wartościowych

    Kuroda - szaleniec, czy geniusz?
    Kuroda – szaleniec, czy geniusz?
  • deprecjację jena, która przynosi korzyści całej japońskiej gospodarce
  • potencjalną możliwość offshoringu japońskiej produkcji jeżeli deprecjacja będzie utrzymywała się w zbyt długim okresie
  • spowolnienie inflacji spowodowane najprawdopodobniej brakiem wyraźnego momentum konsumpcyjnego
  • spadające ceny energii, które mogą ściągnąć w dół inflację

Jako ciekawostkę warto dodać, że po publikacji protokołów publicysta Bloomberga – William Pesek – zadaje swoim czytelnikom pytanie: czy gubernator BoJ, Haruhiko Kuroda, jest szaleńcem czy też geniuszem? Ostatnie działania podejmowane przez Pana Kurodę zdaniem Peseka wskazują raczej na to drugie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here