Rynek kryptowalut stale ewoluuje i każdego dnia pojawiają się nowe rozwiązania. Jednym z wydarzeń, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest pojawienie się protokołu Ordinals, który umożliwia tworzenie opartych na Bitcoinie tokenów niewymienialnych (NFT).
Rozwiązanie to dodało nowe atrakcyjne zastosowanie dla tokena Bitcoin, najdłużej działającego aktywa kryptowalutowego, i doprowadziło do wzrostu jego ceny. W rzeczywistości Bitcoin wzbił się ostatnio na najwyższy poziom od połowy sierpnia zeszłego roku; jak wskazuje rynek, obecnie Bitcoin bije na głowę wszelką konkurencję, pozostawiając wszystkie inne główne aktywa w tyle, biorąc pod uwagę zarówno rynki tradycyjne, jak i kryptowalutowe.
Co więcej, Komisja ds. Giełdy i Papierów Wartościowych wyłączyła Bitcoin z grona papierów wartościowych, a to, co teraz obserwujemy najlepiej obrazuje świetną kondycję Bitcoina, który szturmem podbija rynek. I to jak! Okazuje się, że najstarsza i najbardziej ugruntowana kryptowaluta w połączeniu z nową przełomową technologią, tworzy potężną siłę w świecie kryptowalut.
SPIS TREŚCI:
Jak rozumieć protokół Ordinals?
Po pierwsze, cofnijmy się o krok. Czym właściwie jest protokół Ordinals? Zasadniczo pojawienie się tej nowej technologii pozwala na wykorzystanie Bitcoina do tworzenia tokenów NFT. Podczas gdy wcześniej tokeny NFT były typowo tworzone w blockchainie Ethereum, protokół Ordinals pozwala użytkownikom na zapisywanie identyfikatorów sztuki cyfrowej w rejestrze transakcji we własnym blockchainie Bitcoina. Krótko mówiąc: to prawdziwa rewolucja!
Jednocześnie pozostaje kwestia regulacji prawnych tej sfery. Ostatnio w świecie kryptowalut wiele mówi się o nowych amerykańskich ruchach regulacyjnych wymierzonych w kryptowaluty. Gary Gensler, przewodniczący Komisji ds. Giełdy i Papierów Wartościowych (SEC), jest znany ze swojego konserwatywnego stanowiska względem oceny tokenów kryptowalutowych.
Najnowsze doniesienia sugerują jednak, że SEC wyłączy Bitcoina z klasyfikacji papierów wartościowych. Ogłoszenie tej decyzji natychmiast dało Bitcoinowi rynkową przewagę nad konkurentami, takimi jak Solana, Ethereum i inni… a w połączeniu z możliwościami nowych, opartych na Bitcoinie tokenów NFT, łatwo stwierdzić, dlaczego Bitcoin jest obecnie na ustach wszystkich.
Oczywiście, nie wszyscy uważaja utworzenie opartych na Bitcoinie tokenów NFT za pozytywne. Ta kryptowaluta ewidentnie ma też swoich konserwatywnych zwolenników, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Bitcoin jest de facto dziadkiem wszystkich innych monet i pierwotnie został utworzony na bazie wzniosłych idei zapewnienia zupełnie nowej zdecentralizowanej alternatywy dla walut tradycyjnych. Dla tych osób widok JPEG-ów zapisanych w blockchainie Bitcoina może być równoznaczny z wandalizmem; lub przynajmniej wzkazywać na niezrozumienie prawdziwej roli Bitcoina.
Być może jest to jednak niewłaściwy sposób patrzenia na tę kwestię. Ostatecznie, kto powiedział, że Bitcoin i inne kryptowaluty muszą ze sobą konkurować? Istnieje też inna wizja przyszłości kryptowalut, w której tokeny współpracują ze sobą i wspierają się nawzajem, każdy bazując na swoich mocnych stronach.
W kierunku kryptowalutowej utopii
Niektórzy eksperci wierzą, że Bitcoin ma potencjał stworzenia swego rodzaju kotwicy dla całej branży kryptowalut. Istnieją solidne powody, dla których ta kryptowaluta może okazać się znacznie bardziej odporna niż wiele innych — po pierwsze jest to fakt, że twórca Bitcoina, Satoshi, jest obecnie zazwyczaj nieobecny podczas rozmów, co sprawia, że Bitcoin jest w praktyce dużo bardziej zdecentralizowany niż przeważająca liczba innych kryptowalut. Powiedzmy, że władze chciałyby raz na zawsze rozprawić się z Bitcoinem — kogo w ogóle miałyby ścigać? Kogo mogłyby wezwać do sądu? W zasięgu wzroku nie ma przecież żadnego z jego założycieli.
Podczas gdy inne kryptowaluty często mają na czele lidera lub głównego dewelopera, który jest obiektem zainteresowania władz, bardzo trudno byłoby im kogoś takiego namierzyć w przypadku Bitcoina, a to daje tej kryptowalucie niezwykły stopień odporności.
Biorąc pod uwagę przedział czasu, w którym działał Bitcoin, można obecnie zauważyć szerokie geograficzne rozproszenie społeczności Bitcoina, jego giełd i twórców rozproszonych w wielu różnych stanach, z których każdy ma inne podejście i obowiązują go inne przepisy w zakresie kryptowalut. Korzenie Bitcoina rozrosły się tak szeroko i tak głęboko, że wyrwanie ich nie byłoby łatwym zadaniem.
Być może więc przyszłą rolą Bitcoina będzie funkcjonowanie jako ostateczny zapis prawdy, stanowiący podstawę dla całej sieci kryptowalut.
Jedną z wad Bitcoina jest to, że ma on tendencję do działania w trybie wolniejszym i bardziej skomplikowanym niż niektórzy z jego konkurentów — ale to właśnie tutaj tokeny takie jak Ethereum mogą się przydać. Opierając się na fundamencie zapewnionym przez Bitcoin, platformy inteligentnych kontraktów, takie jak Ethereum, mogą być zarezerwowane dla funkcji wyższego typu. Możemy wyobrazić sobie przyszły ekosystem kryptowalutowy, w którym różne tokeny specjalizują się w różnych formach przetwarzania danych lub transakcji.
W swej roli niepodważalnego opiekuna rejestrów, Bitcoin mógłby pomóc chronić inne kryptowaluty przed ryzykiem, na jakie są narażone w związku z przechwytywaniem i cenzurą regulacyjną. Do tej pory wysoce zdecentralizowana natura Bitcoina z pewnością działała na jego korzyść – a najnowsze doniesienia z SEC pokazują, że nawet najbardziej sceptyczni regulatorzy kryptowalut nie są w stanie uznać Bitcoina za papier wartościowy.
Jak Bitcoin wpłynie na rynek NFT?
Wkroczenie Bitcoina na scenę NFT, dzięki utworzeniu nowego protokołu Ordinals, może okazać się strzałem w dziesiątkę dla branży niewymienialnych tokenów. Jak dotąd tokeny NFT odnotowywały dramatyczny cykl wzlotów i upadków w swojej stosunkowo krótkiej egzystencji, stając się globalną sensacją w 2021 roku i wyskakując w nagłówkach wiadomości na całym świecie — przed czym odnotowały ogromny spadek w 2020 roku, gdy cała branża ugięła się pod ciężarem tak zwanej “kryptowalutowej zimy”.
Wielu ekspertów uważa jednak, że na tym etapie tokeny NFT są dalekie od osiągnięcia swojego pełnego potencjału. Do tej pory widzieliśmy dopiero pierwszą falę wykorzystania tej technologii w świecie sztuki. Prawdopodobnie w przyszłości pojawi się niezliczona liczba sposobów ich użycia, które jeszcze nie zostały wymyślone, gdy technologia ta stanie się bardziej rozpowszechniona i dostępna dla wszystkich.
Kierując się tą logiką, sensownie byłoby założyć, że gdy “kryptowalutowa zima” minie, tokeny NFT powrócą – krocząc w parze z innymi zyskującymi na znaczeniu tokenami, by zdobywać razem nowe szczyty. Wiadomości donoszące o protokole Ordinals z pewnością potwierdzają tę hipotezę. Dodanie nowej funkcjonalności technologicznej do systemu i wsparcie tokenów NFT stabilnym Bitcoinem, będącym alternatywą dla Ethereum, otwiera rynek na nowe, ekscytujące możliwości w nadchodzącym roku.
Czy teraz jest dobry czas na zakup Bitcoina?
Wydaje się, że przez ostatni rok wszyscy czekaliśmy na dobre wieści ze świata kryptowalut. Niedawny wzrost wartości różnych tokenów, który dało się zaobserwować w ciągu ostatnich kilku miesięcy, był mile widzianym i pozytywnym akcentem po długiej kryptowalutowej zimie….
A teraz, wraz ze zwolnieniem Bitcoina z nadania mu statusu papieru wartościowego przez Komisję SEC, a także wraz z nowymi ekscytującymi osiągnięciami technologicznymi w zakresie ogólnej roli Bitcoina, z pewnością mamy powody do optymizmu.
Oczywiście, nadal obowiązuje tradycyjna rada — nigdy nie inwestuj w kryptowaluty więcej, niż możesz sobie pozwolić stracić. Ryzyko zawsze będzie istotnym czynnikiem na tym rynku, a nadmierne zaufanie w stosunku do jakiegokolwiek tokena może czasem skutkować nieprzyjemnymi niespodziankami. Sądząc jednak po bieżących wydarzeniach w sektorze kryptowalut, a także biorąc pod uwagę nieśmiały wzrost wartości, który można było zaobserwować w ciągu ostatnich kilku miesięcy, istnieją poważne powody, by sądzić, że “kryptowalutowa zima” zmierza ku końcowi.
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest upewnienie się, że kupujesz i sprzedajesz kryptowaluty tylko za pośrednictwem zaufanej platformy. Istnieje wiele giełd kryptowalut i brokerów do wyboru, ale nie wszystkie oferują taki sam poziom bezpieczeństwa i użyteczności. Warto więc upewnić się, że korzystasz z portfela kryptowalutowego, który oferuje solidne bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.
Znalezienie brokera oferującego bezpieczeństwo i łatwość użytkowania może być długim, żmudnym i kosztownym zadaniem. Jest to powód, dla którego coraz większa liczba ekspertów poleca popularne platformy, takie jak Immediate Connect, które praktycznie automatyzują każdy proces handlowy zarówno dla nowych, jak i doświadczonych traderów. Dzięki temu użytkownicy serwisu nie tylko oszczędzają czas i pieniądze, ale także zyskują dostęp do mnóstwa przydatnych narzędzi handlowych. Jest to więc rozwiązanie korzystne dla obu stron.
Ewolucja Bitcoina
Jeśli mielibyśmy wskazać jeden główny powód, dla którego Bitcoin zaczyna wyglądać obecnie na tak dobrą inwestycję, byłby to potencjał jego rozwoju w przyszłości. Zastosowanie nowej technologii protokołu Ordinals jest ekscytujące, ale może też mieć naprawdę znaczące konsekwencje w dłuższej perspektywie. Bitcoin został pierwotnie przewidziany jako cyfrowa waluta służąca do dokonywania płatności od-użytkownika-do-użytkownika (peer-to-peer) – i rzeczywiście taka była dotychczas jego główna funkcja.
Jednak równie trafne jest stwierdzenie, że tokeny NFT stanowiły najważniejszą innowację w sferze kryptowalut od czasu wynalezienia samego Bitcoina. Połączenie ich razem… cóż, nikt nie potrafi przewidzieć, dokąd to zaprowadzi. Tokeny NFT stanowią zupełnie nowy potencjalny rynek dla kryptowalut. Świat sztuki już zaczął okazywać zainteresowanie tym formatem, a w ciągu ostatnich kilku lat wiele tokenów NFT, stworzonych zarówno przez artystów tradycyjnych, jak i kryptowalutowych, sprzedało się w domach aukcyjnych za naprawdę oszałamiające sumy.
NFT kwitną również ze względu na ich atrakcyjność dla kreatywnej grupy odbiorców. Zanteresowanie i udział tego typu umysłów w powiększającej się rodzinie kryptowalut nieuchronnie prowadzi do bardziej nieszablonowego sposobu myślenia, a tym samym do tworzenia przyszłych innowacji.
Podobnie jak w scenariuszu opisanym powyżej, jednym z rezultatów może być integracja wielowarstwowej i wzajemnie powiązanej społeczności kryptowalutowej, w której Bitcoin zapewni stabilny fundament, na którym inne kryptowaluty — w tym na przykład wszechstronne nowe aktywa, jak Polygon, Polkadot i Cosmos — będą mogły skupić się na wyższego typu funkcjach, takich jak budowa lepszej integralności, z interoperacyjnością w ramach różnych łańcuchów kryptowalutowych.
To już zaczyna się dziać. Oferująca usługi blockchain firma Bloq właśnie wypuściła “Ordinary Oranges” – kolekcję NFT, która łączy technologie Bitcoin i Ethereum, aby zapewnić jej wyjątkowo elastyczny dostęp do obu łańcuchów.
Marzenie o kryptowalutowej utopii może być wkrótce w zasięgu ręki — gdzie odporny na regulacje Bitcoin, z ugruntowanym 15-letnim dowodem pracy, utworzy arterie zaawansowanego i wzajemnie połączonego wirtualnego organizmu, a inne kryptowaluty w oparciu o to, zaoferują unikalne i w pełni zintegrowane wyspecjalizowane funkcje. To bardzo ekscytujący pomysł. Zapnijmy pasy i zobaczmy, dokąd to wszystko zmierza.
Artykuł partnera
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |