Naga MarketsProtesty w Hongkongu nasiliły adopcję kryptowalut? NiekoniecznieOstatnie protesty w Hongkongu zwróciły uwagę świata na tę główną furtkę finansową między Chinami a Zachodem. Zaczęły się także nasuwać pytania dotyczące użyteczności kryptowalut w ruchach protestacyjnych.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że gigant bankowy HSBC zamknie konto firmowe The Prime Management Service Ltd. Konto miało służyć do zbierania funduszy dla Spark Alliance HK, organizacji non-profit, która pomaga pokryć opłaty medyczne i prawne dla protestujących.

Chociaż bank HSBC jako powód zamknięcia podał rozbieżność w celach faktycznego wykorzystywania rachunku, gdzie właściciel zamiast do bankowości korporacyjnej wykorzystywał je do finansowania społecznościowego, to i tak zamknięcie spotkało się z krytyką. Pojawiło się także pytanie, czy protestujący mogliby skusić się na kryptowaluty, aby uniknąć ingerencji banku i chronić swoją anonimowość.

Zobacz też: Nowe zamówienia w fabrykach zgodnie z oczekiwaniami. Kurs dolara (USDCHF) reaguje nieznacznym osłabieniem

Niektóre media ogłosiły, że popyt na kryptowaluty rośnie w Hongkongu i że protesty „turbodoładowują adopcję kryptowalut”. Inne źródła podają natomiast, że wpływ kryptowalut jest bardziej ograniczony. Jak to wygląda faktycznie?

Status regulacyjny i adopcja kryptowalut w Hongkongu

W Hongkongu panują dość surowe przepisy dotyczące kryptowaluty. Wytyczne dotyczące zarówno cyfrowej wymiany aktywów, jak i zarządzania ich portfelem zostały wydane w 2018 roku przez tamtejszego regulatora (SFC).

Nie są znane żadne statystyki dotyczące właśności kryptowalut w Hongkongu. Według Leonharda Weese’a, który przewodniczy tamtejszemu Stowarzyszeniu Bitcoina sposób handlu kryptowalutami zależy głównie od wolumenu obrotu. W przypadku niewielkich kwot, ludzie wykorzystują bitcoinowe bankomaty lub dokonują zakupów bezpośrednich, np. od znajomych. Kiedy w grę wchodzą większe pieniądze, wykorzystywane są giełdy takie jak Bitstamp, Kraken czy Gemini lub inne rynki pozagiełdowe (OTC).

W Hongkongu nie przeprowadzono żadnej dużej ankiety śledzącej statystyki własności kryptowalut. Ale Leonhard Weese, prezes stowarzyszenia Bitcoin w Hongkongu, powiedział LongHash o najpopularniejszych sposobach inwestowania w krypto przez mieszkańców Hongkongu.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Wracając do protestów, Weese nie widzi bezpośredniego związku między nimi a adopcją kryptowalut w Hongkongu. „Ludzie nie widzą, jak kryptowaluty mają od razu pomóc im rozwiązać posiadane problemy” – powiedział. „Jak dotąd, cenzura finansowa nie jest zbyt powszechna, a same pieniądze nie stanowią problemu. Gotówka dobrze sprawdza się w świecie offline.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here