Naga MarketsPoniższy artykuł przedstawia opis systemu opartego o korekty nieregularne. Można w nim znaleźć zasady ich wyznaczania oraz wykorzystania przy otwieraniu oraz zarządzaniu pozycją.


Pierwsze co robimy to wyznaczamy impuls pięciofalowy. Można posiłkować się zigzagiem w połączeniu z oscylatorem AO, lub samym AO. Szukamy takiego układu jak na zamieszczonym poniżej screenie. Pierwsza fala powinna być w długości jak najbardziej zbliżona do fali czwartej. Oscylator AO, na fali trzeciej powinien mieć największe wychylenie po czym powinien zejść do prawie zera na fali czwartej. Na screenie poniżej, zaznaczyłem wychylenia oscylatora i jakim falą one odpowiadają.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy po impulsie pięciofalowym pojawia się po korekcie sięgającej okolic minimum fali czwartej, kontynuacja ruchu zgodna z wyznaczonym impulsem. Jeżeli takowy pojawia się i nie jest w długości równy bądz większy od naszej fali impulsu, przyjmujemy że możemy mieć do czynienie z korektą nieregularną i zaczynamy pomiary zasięgów dla fali B. Fala B powinna się kończyć na 115, 125 lub maksymalnie na 161.8 fali A. W omawianym przykładzie fala B stanowi 125 fali A.

Następnie wyznaczamy zasięg dla fali C. Fala C ma dwa ulubione zasięgi: 161.8 i 261.8. Robimy, pomiar od końca fali B i interesujące nas poziomy zaznaczamy na wykresie.

Kolejnym krokiem, jest wyznaczenie zniesień dla całego ruchu. Interesują nas tylko trzy z nich: 50, 61.8 i 75. Zaznaczamy je na wykresie. Jak można zobaczyć na poniższym screenie, poziom zniesienia 61.8 ruchu spadkowego i poziom 261.8 zasięgu dla fali C są bardzo blisko siebie.

Ideałem było by, gdyby poziomy te pokrywały się ze sobą. Niestety nie zawsze tak jest i niewielkie odległości między nimi należy ignorować. W tym przypadku, powstaje nam obszar o szerokości kilku pipsów. Będzie on miejscem wejścia w pozycje.

[otw_shortcode_button href=”https://comparic.pl/brokerzy-2/” size=”large” icon_position=”left” shape=”square” color_class=”otw-black”]SPRAWDŹ KOREKTY NIEREGULARNE W REALNYM HANDLU![/otw_shortcode_button]

W zasadzie mamy wszystko co nas interesuje do zajęcia pozycji. Można jeszcze sprawdzić, czy w okolicy naszego obszaru nie ma czegoś co go jeszcze bardziej wzmocni. Może to być linia trendu, poziomy wsparcia/oporu itp. W naszym przykładzie jest to opór który stanowi lewe ramię potencjalnej formacji głowy z ramionami.

Jak wejść. Są dwa sposoby na otwarcie pozycji. Pierwszy, polega na wejściu w pozycje w momencie dotarcia wykresu do zaznaczonej strefy i pojawieniu się formacji świecowej. Nie należy bać się mocnego momentum przeciwko naszej potencjalnej pozycji. Jest to cecha charakterystyczna dla fali C. Stop dla takiej pozycji ustawiamy ponad zniesienie 75 całego ruchu.

Drugi sposób opiera się na wyznaczeniu fali piątej w fali C i wejściu po przebiciu średniej 7 okresowej przesuniętej o 5 okresów w prawo. Przewagą tego typu wejścia jest mniejszy stop, co daje nam lepszy stosunek zysku do ryzyka. Przy wyznaczaniu piątej fali postępujemy dokładnie jak robiliśmy to przy wyznaczaniu ruchu pięciofalowego. Proponuje nie stosować bardzo wąskiego poziomu stop. Cena powinna mieć troszkę miejsca. Ponawianie nieudanych wejść w tym samym miejscu, jest bardzo frustrujące i po kilku nieudanych próbach możemy zrezygnować z kolejnej, przez co może przepaść nam potencjalny dobry setup.

Kolejnym elementem układanki, jest miejsce realizacji zysku. Jest  to jedno z najważniejszych zagadnień związanych z tradingiem. Wiele początkujących osób, przywiązuje dużą uwagę do wejścia, zapominając o miejscu gdzie będzie realizował zysk. Miejsce to, powinno zostać ustalone już na etapie wchodzenia w pozycje. Ja wyznaczam miejsce docelowe na dwa sposoby. Pierwszy, to wyznaczenie zasięgu dla fali trzeciej, czyli poziom 261.8. Stosuję go wtedy, gdy stop jaki posiada pozycja jest na tyle duży, że bliższe poziomy nie gwarantują odpowiedniego stosunku zysku do ryzyka. Drugi, to minimalny zasięg dla potencjalnego zigzaga, czyli 1:1 w stosunku do naszego pięciofalowego impulsu.

Pozycje powinno się zabezpieczyć na BE dopiero wtedy,  gdy wykres przebije dołek/górkę naszego wyznaczonego impulsu pięciofalowego.

System przedstawiony powyżej, jest systemem bardzo prostym. Każdy, kto rozumie podstawowe zagadnienia związane z tradingiem, jest w stanie z niego skorzystać. “Wadą” systemu jest mała ilość wejść, ale dzięki temu pielęgnuje jedną z najważniejszych cech w tradingu, jaką jest siedzenie na czterech literach i czekanie na dogodny moment do zawarcia transakcji.

Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem po falach i handlu z ich wykorzystaniem tutaj.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

6 KOMENTARZE

 1. Bardzo przepraszam, za brak odpowiedzi na Twoje pytanie, ale przez grypę miałem cały tydzień wyjęty z kalendarza i dopiero powoli do siebie dochodzę.

 2. Dzięki wielkie za miłe słowa. Tak, dobrze zauważyłeś, gram tylko na falę 3 lub falę C. Kiedyś grałem na czyste impulsy pięciofalowe. Bardzo dużo z niech okazywało się jednak falami C korekty nieregularnej. Na tyle mnie to irytowało, że zmieniłem podejście na odwrotne. Obecnie gram tylko na pierwszy impuls i jego korektę w postaci właśnie irr lub na korektę w postaci idealnego zigzaga. W tym przypadku robię wyjątek i szukam również wejścia w potencjalnej czwórce. SL ustawiam między 75 a 100 tylko ze względu na maksymalizowanie RR, choć jak może czytałeś w podsumowaniu korekt w listopadzie, nie zawsze jest to dobrym posunięciem.
  Odwiedziłem własnie Twoją stronkę i bardzo mi się podoba. Będę stałym gościem. Pozdrawiam

 3. Przede wszystkim, chciałbym podziękować za świetny artykuł. Jest doskonale napisany, wszystko jest świetnie wyjaśnione i zamierzam z tej wiedzy korzystać. Brak tu jedynie jasnej informacji, względem czego mierzona jest fala C, ale to wyjaśniłeś w komentarzu. Sądząc po wejściu na poziomie min. 50% domyślam się też, że jest to zagranie jedynie na trójkę lub C w zygzaku. I tutaj mam dwa pytania:
  1. Czy stosujesz coś podobnego do zagrania piątki (o ile w ogóle ją zagrywasz)?
  2. Dlaczego SL na 75%, kiedy dopiero zejście poniżej poniżej startu impulsu neguje układ.
  Dodam, że ja “widzę” Twoje A-B niemal zawsze jako 3-4 w impulsie, także zamierzam teraz lepiej się temu przyglądać. Naprawdę kawał solidnej roboty. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

 4. Odmierzam długość fali A a następnie przenoszę ją na koniec fali B. Tak też zrobiłem w tym przypadku. Wydaje mi się, że jest ok.

 5. Proszę o wyjaśnienie pomiaru dla zasięgu fali C przedstawionego na trzecim wykresie. Wydaje mi się, że pomiar został źle uchwycony co w konsekwencji rzutuje na dalszą analizę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here