Naga MarketsWielu traderów szuka strategii technicznej bądź systemu transakcyjnego bazującego na wykresach, w oparciu o który będą w stanie prowadzić zyskowny trading.

Poniżej przedstawię prosty sposób patrzenia na wykresy, interpretowania sytuacji na danym instrumencie i przewidywania możliwego zachowania ceny.

Spójrz na zachowanie ceny EUR/AUD H1 w trakcie ostatniej fali wzrostów. Zauważ, jak cena odbija się od średniej EMA200 (ciemnozielona) i przebija kolejne szczyty pnąc się wyżej w książkowej sekwencji impulsów i korekt.

W międzyczasie szybka średnia (na wykresie widoczna jest wstęga trzech średnich) podąża za poszczególnymi impulsami i korektami stanowiąc dla nich swego rodzaju granicę.

Dlaczego cena zmierza do średniej? Zasadniczo to średnia podąża za ceną, jednak zgodnie z teorią “powrotu do średniej” (‘Regression to mean’) niemożliwe jest stałe utrzymywanie ponadprzeciętnych rezultatów i zawsze następuje odreagowanie. Patrząc pod kątem przepływu zleceń, możemy przypuszczać, że średnia cena jest swego rodzaju poziomem równowagi zleceń.

W konsolidacjach cena będzie krążyć wokół średniej, w trendach traderzy uznają ją za dobrą cenę. “Szybkie” średnie będą wskaźnikiem właściwszym dla “szybszych” transakcji, możemy przyjąć że podążają za nimi inwestorzy skupieni na krótszym terminie. “Wolne” średnie będą wskaźnikiem interesującym inwestorów o dłuższym terminie.

Oczywiście wszystko jest relatywne. Np. na wykresie H1 EMA200 to ledwie 200h, z kolei EMA21 to niecała doba.


Co widzimy na wykresie H4? To samo co na H1, tylko musimy sobie zdawać sprawę, że przedział i zarazem horyzont czasowy jest 4x większy. Więc inwestorzy patrzący na EMA200 na H1 tutaj są “krótkoterminowymi”, a inne siły wejdą do gry w okolicy EMA200 na H4.

Okolice EMA200 to interesujący obszar, szczególnie że historyczna cena potwierdza istotność poziomu.

W dalszej części wypada skupić się na zachowaniu ceny w okolicy EMA200, być może pojawią się tutaj interesujące sygnały Price Action.

Czy metoda jest uniwersalna? Tak.

Zobacz na DAX D1

Znając tę metodę, możesz łatwo określić co dzieje się na danym instrumencie w danym horyzoncie czasowym (trend/konsola, na małych bądź na dużych interwałach). Zobaczysz także, w jaki sposób objawia się fraktalność rynku oraz zawieranie trendów małych w dużych i tych w jeszcze większych.

Dowiedz się więcej o średnich z webinaru Comparic i STO

Czy ta metoda wystarczy do zyskownego tradingu? Nie. Metoda nie jest samodzielną, dającą jednoznaczne sygnały transakcyjne i należy uzupełnić ją o inne rodzaje analizy (np. fundamentalną o której napiszę więcej już wkrótce), a także właściwy risk management (który nawiasem mówiąc nie sprowadza się do ustawienia SL pod ostatnim dołkiem).

Trading dzielimy na etapy: pomysł inwestycyjny, analiza, wykonanie (tutaj strukturyzowanie transakcji, wejście w pozycję, prowadzenie pozycji, wyjście) oraz czynności post-mortem związane z raportowaniem transakcji.

Wykres to element łączący analizę z wykonaniem, wykorzystujemy go do określenia korzystnego poziomu wejścia w pozycję.
Zyskowny system musi w sposób zgrany łączyć poszczególne etapy, wymaga odpowiedniej analizy, a także stosownego podejścia od strony psychologicznej.

Artykuł powstał dzięki wsparciu brokera STO regulowanego przez FCA oraz CySEC. Zachęcam do sprawdzenia oferty i wypróbowania demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here