Naga MarketsBitcoin pozostaje na topie i wciąż pasuje do niego zasłużone miano króla kryptowalut. Ta przełomowa inicjatywa często nawet utożsamiana jest z całym rynkiem kryptowalut oraz technologią za nim stojącą – blockchain. eToro zadało sobie trud stworzenia prostego przewodnika po tym skomplikowanym instrumencie. 


O Bitcoinie pierwszy raz usłyszeliśmy w kontekście technologii blockchain, w 2009 roku. Wtedy to (jak większość uważa) grupa programistów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto zaprezentowała oprogramowanie open-source, które szybko zyskało popularność wśród sympatyków branży. Już wówczas dostrzegano potencjał drzemiący w blockchainie i Bitcoinie. Przyszłość płatności elektronicznych została na nowo nakreślona.

Esencją Bitcoina jest blockchain. To on odpowiada za natychmiastową transakcję pomiędzy dwoma użytkownikami sieci. Wszystkie transakcje weryfikowane są przez nody i zapisywane w kluczu publicznym w taki sposób, by każdy mógł zobaczyć że zostały one dokonane. To właśnie tej cesze Bitcoin stał się pierwszą z wielu, prawdziwie zdecentralizowaną walutą!

Sieć Bitcoina nie posiada właściciela, tak jak nikt nie jest właścicielem emaili czy Internetu. Transakcje dokonywane dzięki BTC są weryfikowane przez tzw. górników (ang. miners). Każdy użytkownik sieci musi korzystać z tych samych rozwiązań i technologii co sprawia, że Bitcoin jest prawdziwie demokratycznym środkiem płatniczym.

BTC dawno przestało być domeną internetowych geeków i programistów. Dziś Bitcoin posiada realną wartość rynkową. Może być swobodnie i legalnie wymieniany na inne waluty, produkty czy usługi. Istnieją tysiące bankomatów, dzięki którym wypłacisz pieniądze z użyciem posiadanych Bitcoinów. W wielu miejscach na świecie zapłacisz Bitcoinem za swoje zakupy, a nawet na edukację.

Bitcoin stał się również aktywem inwestycyjnym. Kosztująca w 2009 roku zaledwie parę centów kryptowaluta dziś handlowana jest po cenie kilku tysięcy dolarów. Bez wątpienia Bitcoin uczynił z sporej grupy ludzi milionerów. I czyni to i dziś. Duża zmienność jakiej doświadcza wycena Bitcoina powoduje, że jest instrumentem często wybieranym do spekulacji. Zapoznaj się z rynkiem kryptowalut na darmowym rachunku demonstracyjnym. Wypróbuj strategie daytradingowe na BTC i podziel się swoją opinią z tysiącami użytkowników platformy eToro.

Dołącz do eToro

zespół eToroConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here