Naga MarketsProsty przepis na skuteczne wychodzenie z transakcji - Nial FullerPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “A Simple Plan To Exit Your Trades Successfully


Jaka jest najtrudniejsza decyzja jaką musisz podjąć w każdej jednej transakcji? Jeśli powiedziałeś, że wyjście z transakcji, masz rację, a jeśli handlujesz już przez jakiś czas, to pewnie znałeś tę odpowiedź.

Przez lata handlu na rynku i pomagania traderom nabrałem dużo doświadczenia i wglądu w to, jak najlepiej zarządzać transakcjami oraz jak z nich wychodzić, a dziś zamierzam podzielić się tym z Tobą.

Żeby była jasność, ‘wyjścia z transakcji’ oznaczają zarządzanie zleceniami stop loss oraz take profit w miarę ich rozwoju. Może to być bardzo trudny temat, ponieważ w rzeczywistości jest ‘zdradliwy’ jak już pewnie wiesz. Zagłębmy się zatem w tym, co uważam za najlepszy sposób na wyjście z transakcji, tak by maksymalizować zyski i minimalizować straty…

Dlaczego wychodzenie z transakcji jest tak trudne?!

Mentalnie, ludzie czynią wychodzenie z transakcji znacznie bardziej skomplikowanym niż jest ono w rzeczywistości. Wpadają w chciwość, wariują i przedwcześnie zamykają transakcję, nie dając im czasu na działanie, nie mają planu itp. To tylko niektóre z powodów, dla których wyjścia z transakcji są kłopotliwe dla większości ludzi. Poniżej znajdują się dwie najważniejsze rzeczy, które trzeba sobie uświadomić. Wielu traderów ma problem z tym, by je zaakceptować…

1. NIGDY nie wyciśniesz KAŻDEGO pipsa z transakcji. Zatem dąż do ‘porcjowania’ zysku, nie staraj się złapać całego ruchu, gdyż wynika to z chciwości. Zapamiętaj stare powiedzenie; “Byki zarabiają pieniądze, niedźwiedzie zarabiają pieniądze, a świnie idą na rzeź”, to takie prawdziwe.

2. Czasami będziesz musiał wziąć stratę, to tylko część gry. Wielu traderów, szczególnie tych początkujących daje się złapać na próbach ‘unikania’ strat. Robią to dopóki wystarczająco wiele razy wyzerują swoje rachunki, by wreszcie uświadomić sobie, że muszą zaakceptować straty jako część spekulacji i opracować plan prawidłowego radzenia sobie z nimi.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Musisz także zmienić koncepcję ‘udanego’ wyjścia z transakcji. Jeśli bierzesz stratę w transakcji, to tak długo jak była to wartość zdefiniowanego ryzyka (1R) lub potencjalnie mniej, uważam że takie wyjście jest udane. Krótko mówiąc, skuteczne wyjście z transakcji to takie, które nie było powodowane emocjami, a może ono oznaczać zarówno stratę jak i  zysk.

OK, tak więc wyjścia z transakcji są trudne, co zamierzasz z tym zrobić? Rozpłakać się? Poddać? Mam nadzieję, że nie! Jestem tu, by Ci pomóc, a więc porozmawiajmy o tym…

Plan wyjścia na ‘2R’…

Opracowałem coś, co nazywam planem wyjścia na ‘2R’ i w mojej opinii, jeśli będziesz się tego trzymał, to pomoże Ci zarobić pieniądze w serii transakcji na rynku. Porozmawiajmy o logice i rozumowaniu jakie kryje się za planem wyjścia na ‘2R’, co to dokładnie jest, a także jak pomoże Ci stać się zyskownym traderem.

Tak to działa:

Musisz teraz poświęcić szczególną uwagę; w ciągu ponad 15 lat, które spędziłem na tradingu odkryłem, że najlepszy i najbardziej prawdopodobny do uzyskania stosunek ryzyka do zysku to średnio 2R. Jest to ‘magiczna’ liczba, w którą musisz celować. Zrozum teraz, że mówię o użyciu tego planu wyjścia z transakcji wraz z moimi strategiami price action i naciskiem na wyższe interwały czasowe, takie jest założenie.

Nie oznacza to również, że zawsze będziesz brał zysk na poziomie 2R. Oznacza to jednak, że osiągnięcie 2R lub więcej jest celem w każdej transakcji, ponieważ wszystko poniżej 2R sprawia, że konsekwentne zarabianie w długim terminie staje się trudniejsze. Niekiedy może się zdarzyć, żę wzięcie zysku mniejszego niż 2R będzie sensowne, na przykład jeśli przeciwko Twojej pozycji dojdzie do oczywistej zmiany w akcji cenowej. Najpierw jednak chcę byś nauczył się tego sposobu wychodzenia z transakcji…

Oto prosty sposób zarządzania pozycjami 2R / plan wyjścia podzielony na 4 kroki:

1. Określ swoje ryzyko na transakcję w postaci 1R. Nie przekraczaj tej kwoty.

Wartość R jest to kapitał ryzykowany w pojedynczej transakcji, określany kwotą wyrażaną w złotówkach, dolarach, etc. Tak więc, jeśli w jednej transakcji ryzykujesz $100, to 1R wynosi $100. Możemy wtedy mierzyć potencjalny zysk w odniesieniu do ryzyka, co nazywane jest stosunkiem ryzyka do zysku. Zatem transakcja z potencjałem zysku 2R posiada stosunek zysku do ryzyka na poziomie 2:1 lub 2R; w zyskownej transakcji zarabiamy 2 razy 1R (dwa razy więcej niż ryzykujemy).

Następnie, każdą transakcję zaczynasz od określenia jakie jest Twoje ryzyko 1R. Musisz określić kwotę, z której stratą czujesz się komfortowo, ponieważ pamiętasz, że KAŻDA transakcja potencjalnie MOŻE być stratna z uwagi na losowy rozkład zyskownych i stratnych pozycji w tradingu.

2. Określ umiejscowienie zlecenia stop loss i rozmiar pozycji

Ustal najbezpieczniejsze i najbardziej logiczne umiejscowienie stop lossa. Pamiętaj o tym, by dać transakcji miejsce na oddech oraz, że często potrzebuje ona więcej czas na rozegranie niż może nam się wydawać. Nie bądź chciwy i nie umieszczaj ciasno stopa tylko dlatego, że chcesz zarobić więcej pieniędzy. W długim terminie spowoduje to, że STRACISZ, a nie zarobisz pieniądze. Kiedy znasz już kwotę ryzyka 1R oraz odległość zlecenia stop loss w transakcji, musisz dobrać wielkość pozycji, tak by zmieścić się w ryzyku 1R.

3. Oblicz 2R / poziom zysku

Kiedy masz już określoną kwotę ryzyka 1R oraz prawidłowe miejsce na zlecenie stop loss, możesz obliczyć potencjał ryzyko / zysk w transakcji. Pomocny będzie w tym mój kalkulator. Najważniejsza liczba to teraz 2R. Sprawdź, czy bazując na pobliskich poziomach wsparcia i oporu, zysk na poziomie 2R lub większym jest realistycznie możliwy do osiągnięcia. W większości przypadków tak właśnie będzie chyba, że kluczowy poziom wsparcia / oporu jest blisko Twojego wejścia w transakcję.

W tym momencie musisz również zdecydować czy ustawić cel na poziomie 2R, a więc automatycznie zgarniesz zysk na tym pułapie LUB spróbujesz pozwolić transakcji kierować się do zysku na poziomie 3R lub większego. Zalecam wyłącznie celowanie w zysk większy niż 2R na rynkach o wyraźnym trendzie.

4. Teraz kwestia kluczowa: Kiedy już Twoja transakcja pracuje, nie przesuwasz stopa ze zdefiniowanej wcześniej pozycji do czasu, aż zysk przekroczy 2R.

W punkcie, gdzie uzyskany został profit w wysokości 2R masz do podjęcia dwie decyzje i jest to miejsce, w którym musisz używać intuicji i własnego uznania (z czasem będziesz w tym lepszy). Zależnie od warunków rynkowych możesz zarówno wyjść z zyskiem 2R lub przesunąć stop loss na breakeven i podjąć próbę uzyskania profitu na poziomie 3R lub więcej. Jeśli przewidujesz kontynuacje silnego trendu lub być może mocnego wybicia, to są to sytuacje, w których możesz wybrać tę opcję.

JEŚLI w otwartej pozycji osiągniesz zysk na poziomie 3R wtedy jest czas, by upewnić się, że zarobisz na transakcji i przesuwasz stop loss na poziom 2R. Byłbyś głupcem gdybyś w tym momencie nie zarobił na transakcji przynajmniej 2R.

Możesz teraz zapytać dlaczego powiedziałem, by przesunąć SL na breakeven kiedy transakcja jest na poziomie 2R, zamiast zabezpieczyć zysk na 1R? Coż, głównie dlatego, że musisz dać transakcji miejsce na oddech. Jeśli zobowiązałeś się pozwolić transakcji działać przez jakiś czas, musisz dać jej przestrzeń. Cena często będzie się trochę wracać i prawdopodobnie zatrzyma się na 1R, przed ruchem na Twoją korzyść. Przekonasz się, że jeśli ciągle będziesz miał zysk na poziomie 1R, to w długim okresie nie zarobisz pieniędzy. Musisz łapać duże ruchy na rynku, a to oznacza cierpliwość i dyscyplinę do pozostawania w transakcji, by dać przestrzeń potrzebną cenie do wahań i miejmy nadzieję gwałtownego ruchu na Twoją korzyść.

5. Nie przejmuj się stratą

Zrozum, że będziesz miał straty i będą także momenty, gdzie widzisz, że Twoja transakcja jest już prawie na poziomie 2R, a następnie zawraca i wyrzuca Cię na stopie. Nie możesz się tym dołować. Omawiane podejście polega na minimalizowaniu myślenia i umożliwieniu rynkowi wykonania ‘pracy’ na Twoją rzecz. Jeśli wpakujesz się w mikro zarządzanie swoimi transakcjami i lamentowanie nad każdym utraconym zyskiem, stracisz z oczu większy obraz, zaczniesz wdawać się w emocje i skończysz jak większość pozostałych traderów; jako przegrany.

“Ale, ale, ale…”

Już słyszę te wszystkie ‘ale’, ‘Ale Nial…’ i mam na nie dla Ciebie odpowiedź…

Tak, będziesz potrzebował cierpliwości do handlu w ten sposób, będziesz również potrzebował samodyscypliny. Chodzi nie tylko o stawanie się zyskownym traderem, ale TRADEREM Z UMIEJĘTNOŚCIAMI, a tak właśnie się to robi. Przez ponad 15 lat zajmowania się tradingiem i coachingiem zdałem sobie sprawę, że duże pieniądze zarabia się przez czekanie i branie transakcji o wysokim prawdopodobieństwie, a nie szarpanie się ze stratami wymykającymi się spod kontroli. Pieniądze zarabiane są poprzez łapanie dużych ruchów i upewnianie się, że Twoje zyski są dwukrotnie większe niż straty.

Jeśli jednego miesiąca trafisz zyskowną transakcję na poziomie 5R, to zapłaci Ci ona za wiele strat 1R i nadal zapewni zysk. To co musisz zmienić, to sposób myślenia; Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma potrzeby byś cały czas był na rynku. W tradingu mniej tak naprawdę znaczy więcej. Kiedy zaczynasz bawić się w daytrading czy scalping / zawsze będąc na rynku, coraz bardziej zbliżasz się do hazardu, a oddalasz od wykwalifikowania i cierpliwości do łapania dużych ruchów w swing tradingu (tak jak robią to ‘duzi chłopcy’). Pamiętaj, że branża tradingowa stworzona jest po to, byś handlował jak najwięcej, ponieważ w ten sposób zarabia na Tobie pieniądze. Ty jednak musisz martwić się to JAK MOŻESZ ZARABIAĆ PIENIĄDZE, a nie jak oddać je Twojemu brokerowi.

Jeśli nie masz wypasionego konta na start, to tak, będziesz handlował mniejszą pozycją i nie zarobisz ‘dużo’ pieniędzy nawet przy transakcji z zyskiem na poziomie 5R. Jednak to nie zarabianie JAKICHŚ pieniędzy, a bycie konsekwentnym w swoim podejściu przez cały rok jest o wiele lepsze niż strata pieniędzy biorąc setki transakcji i będąc przy tym sfrustrowanym, zdezorientowanym i złym na koniec roku, prawda?

Musisz porzucić marzenia o ‘szybkim bogactwie’ i przyjąć podejście długoterminowe. Skup się na prawidłowym handlowaniu przy budowaniu swojego rachunku, powoli z biegiem czasu i konsekwentnymi osiągnięciami. Pokaż mi powolne, ale konsekwentne zyski w ciągu roku na realnym rachunku, nawet jeśli będzie to konto z $1.000, a będziesz typem osoby o wysokim potencjalne pozyskiwania funduszy od prywatnych inwestorów, może nawet przykujesz uwagę firm prop-tradingowych czy banków.

Większość traderów detalicznych, zarówno z niewielkimi jak i dużymi rachunkami szybko się gubi, ponieważ zamiast skupiać się na procesie i powolnym budowaniu konta wraz z czasem, koncentrują się na szybkim ‘zarabianiu pieniędzy’. Potrzeba cierpliwości i mentalności zatwardziałego profesjonalisty, by pozwolić transakcji działać przez ponad 2 lub 3 tygodnie, a następnie wziąć ewentualną stratę w wysokości 1R. Jednak obiecuję Ci, że kiedy zyskasz 3R lub nawet 2R w następnej transakcji, co może zając 3 dni lub 3 tygodnie, nie będziesz się więcej martwić stratą na poziomie 1R. Będziesz szczęśliwy, że otrzymałeś nagrodę za cierpliwość i poczujesz optymizm w stosunku do Twojej tradingowej przyszłości, ponieważ będziesz wiedział, że zgarnąłeś zysk we właściwy sposób, a nie przez chciwość lub szczęście.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “A Simple Plan To Exit Your Trades SuccessfullyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here