Naga Markets



Prosta Spółka Akcyjna - czego się możesz po niej spodziewać

Jedną z pierwszych i zarazem najpoważniejszych decyzji w nowym biznesie jest decyzja o formie prowadzenia działalności. Opcji jest sporo i oczywiście wszystko należy dopasować do danej sytuacji oraz skali przedsięwzięcia. Zasadniczo poruszamy się od prostych jednoosobowych działalności gospodarczych, przez spółki (w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), aż do skomplikowanych spółek akcyjnych. Niemniej, od 1 marca 2021 roku będzie możliwość rejestrowania jeszcze jednej formy, mianowicie Prostej Spółki Akcyjnej (PSA).

Czym będą proste spółki akcyjne?

Proste spółki akcyjne będą nową formą spółki, której podstawy prawne zawarte są w znowelizowanym KSH (ustawa z 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw). które od spółki akcyjnej odróżnia:



  • sposobem emisji i rejestracji akcji (akcje elektroniczne, które nie będą notowane na GPW)
  • brak kapitału zakładowego i zastąpienie go kapitałem akcyjnym (min. 1 zł)
  • znaczna swoboda w określaniu umowy spółki
  • stopniem sformalizowania
  • sposób rejestracji (w systemie S24)
  • w razie niepowodzenia lub restrukturyzacji – sposób likwidacji
  • brak konieczności powoływania rady nadzorczej

Prosta spółka akcyjna jest wyjściem naprzeciw “wymogom współczesnego świata” (najwyższy czas, ponieważ podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach, np. w Niemczech, Holandii lub Francji) i próbą odświeżenia polskiej przestrzeni biznesowej.

Po szczegółową charakterystykę PSA warto sięgnąć do stron rządowych (np, gov.pl) lub do zasobów firm zajmujących się rejestracją i obsługą księgową spółek.

Dlaczego wprowadzono takie rozwiązanie?

Prosta Spółka Akcyjna ma pomóc zaistnieć na polskim rynku większej ilość firm, które można będzie sklasyfikować jako firmy średnie lub duże. Na pewno wszyscy (a już z pewnością Rząd i Ustawodawca) chcielibyśmy jak największej ilości takich firm na polskim rynku, ponieważ z reguły w tych firmach drzemie potencjał nowoczesności i innowacyjności.

Poza tym, prosta spółka akcyjna ma za zadanie zminimalizować procedury typowe dla zwykłej spółki akcyjnej. Takie rozwiązania jak możliwość rejestracji przez Internet, wykorzystanie komunikacji zdalnej do podejmowania uchwał, brak konieczności sporządzenia statutu, minimalny wkład wspólników mają sprawić, że spółka ma się maksymalnie skoncentrować na celach, dla których została powołana, a nie na formalnościach.

Słowem: PSA to jeden ze sposobów na włączenie polskiego biznesu do grona potentatów (chociaż tych europejskich) i wyciągnięcia go z roli “podwykonawcy” bardziej rozwiniętych gospodarek.

Kto powinien zainteresować się prostą spółką akcyjną?

Możliwość rejestracji prostej spółki akcyjnej powinny rozważyć startupy, które z jednej strony na początku działalności chcą zminimalizować formalności i koszty, ale z drugiej strony mają realne szanse na pewien hypergrowth i w perspektywie czasu oraz po przekształceniu się w spółkę akcyjną, liczą na dodatkowe finansowanie ze strony inwestorów.

Warto zaznaczyć, że PSA mają mieć charakter uniwersalny, czyli mogą funkcjonować w każdym sektorze gospodarki. PSA nie jest zarezerwowana tylko dla jednej branży, np. dla startupów IT.

PSA można się także zainteresować z punktu widzenia ryzyka dla wspólników. Otóż w tym wypadku wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki. Dotyczy to także członków zarządu, ale pod warunkiem, że terminowo zostanie złożony wniosek o upadłość.

Księgowość w PSA

Z punktu widzenia księgowości, PSA nie jest już taka prosta, ponieważ wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Żeby uniknąć niepotrzebnych problemów, dobrze byłoby nastawić się na obsługę księgową ze strony wyspecjalizowanego podmiotu, który ma doświadczenie w obsłudze prawno-księgowej spółek. Zdecydowanie nie warto szukać oszczędności w tym zakresie (będą one tylko pozorne) i księgowość prostej spółki akcyjnej powierzyć specjalistom.

Podsumowanie

Od 1 marca 2021 będzie możliwość prowadzenia działalności w formie prostej spółki akcyjnej, która zasadami funkcjonowania będzie łączyć spółkę z o.o. i spółkę akcyjną. Prosta spółka akcyjna ma się charakteryzować minimalną formą i maksymalnym ukierunkowaniem na przedmiot działania. Będzie mogła emitować akcje w formie elektronicznej, które nie będą notowane na giełdzie papierów wartościowych. PSA ma być dostępna dla przedsiębiorstw z każdej branży i stanowić przyczynek do debiutu na giełdzie, już jako pełnoprawna spółka akcyjna.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here