Naga Markets

Prop trading (eng. Proprietary Trading) to model współpracy pomiędzy traderem, a firmą proptradingową, w którym to modelu trader opłaca koszty wdrożenia do tradingu, a firma proptradingowa dostarcza mu za to wiedzę, materiały, narzędzia i nierzadko stacjonarne stanowisko pracy (biurko, komputer, łącze, dostęp do danych), strategie oraz odpowiednio wysoki kapitał firmowy, dzięki któremu trader może grać na rynkach walutowych.

 • Z tego artykułu dowiesz się czym jest proptrading, jakie rodzaje firm proptradingowych działają na rynku oraz jak weryfikują traderów

Jak działa firma proptradingowa?

Firmy proptradingowe szkolą sobie traderów wg własnych zasad i pobierają od nich część zysków, jakie zostaną przez nich wypracowane na giełdach (np. w stosunku 50/50, 70/30, 80/20). Zarabiają również na opłatach wdrożeniowych i nierzadko organizują płatne szkolenia. Ta forma współpracy zapewnia im różnorodność zysków i dodatkowe zabezpieczenie firmowego kapitału. Tyle przeczytamy o proptradingu w wikipedii.A jak to wygląda w praktyce, czy naprawdę każdy może stać się zawodowym traderem i korzystać z dobrodziejstw handlowania powierzonym kapitałem i czy wiąże się to z pracą stacjonarną?

Przejdźmy zatem do konkretów, czyli na jakiej zasadzie działają firmy proptradingowe i jak można do nich dołączyć.

Rodzaje firm proptradingowych

Możemy rozróżnić trzy główne  rodzaje firm proptradingowych

1. działające w oparciu o stacjonarne stanowiska w tak zwanych trading roomach, nazwałbym je instytucjonalnymi.

2. indywidualny trading zdalny- (remote trading) z własnym kapitałem zabezpieczającym

3. indywidualny trading zdalny – opłata jednorazowa lub abonament

AVA Trade

Ad1) Pierwszy rodzaj to trading w oparciu o trading room – tu firma tworzy fizycznie stanowisko pracy dla tradera- trading room – wyposażony w potrzebny sprzęt elektroniczny – komputer, oprogramowanie, szybkie łącze internetowe, dostęp do giełd, serwisów informacyjnych. Zaletą handlu w trading roomie jest obniżenie kosztów takiej działalności, gdyż giełdy, serwisy finansowe oferują znaczne zniżki, gdy taki dostęp jest zakupiony dla wielu użytkowników. Dostęp do danych, platform tradingowych, powierzchnia biurowa , prąd, sprzęt – te koszty pokrywa firma proptradingowa. Koszty szkoleń, poznania strategii pokrywa zainteresowany pracą w firmie.

Dla tradera indywidualnego byłyby to spore koszty, przykładowo dostęp do serwisu Bloomberg to koszt ok. 500$ rocznie. Ważnym elementem jest też proces wdrożenia do tradingu. Po przejściu rekrutacji, trader przechodzi szkolenie, bierze udział w warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych traderów, poznaje strategie tradingowe i zasady handlu na giełdach.

Ryzyko strat bierze na siebie firma. No i najważniejsze – trader otrzymuje do dyspozycji kapitał, którym może obracać zgodnie z tym co nauczono go w trakcie kilku- kilkunastotygodniowego szkolenia. Co więcej uzyskuje dostęp do rynków niedostępnych dla przeciętnego indywidualnego tradera…

W przypadku handlu na amerykańskich giełdach istnieje tzw. Day Trader Pattern Rule – wymóg Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nakazujący inwestorowi ciągłego posiadania 25 tysięcy dolarów zdeponowanych na rachunku. Trader handlujący w biurze nie musi jednak przejmować się zapisami FINRA, gdyż o legalność całej jego aktywności zadbało biuro.

Od strony prawnej, jest to legalna działalność, ponieważ zarządzamy kapitałem firmy, która nas zatrudnia.

Trejdując w biurze proptradingowym traderzy są zatrudniani na:

 • umowę o pracę
 • umowy “śmieciowe”
 • wymagane jest założenie działalności gospodarczej.

Podatki są rozliczane w zależności od rodzaju umowy.

Więcej na ten temat znajdziecie w art. Adama Rak „ Wolność, giełda i Pieniądze – proptrading w Polsce” . Autor opisuje dość szczegółowo na czym polega taki trading, są tam również wypowiedzi osób tworzących, jak i tradujących w takich firmach proptradingowych.

Ad2) Druga forma proptradingu – czyli nie korzystamy z trading room i handlujemy zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że mamy dostęp do internetu i kapitał zabezpieczający.

Trading zdalny  (remote trading) dla firmy proptradingowej ma swoje wady, ale są i korzyści. Niewątpliwie wadą jest fakt, że musimy posiadać pewien kapitał, który zabezpiecza ewentualne straty. Nadal handlujemy dla firmy proptradingowej, jednak ryzyko straty ponosi trader. Korzyścią jest natomiast lepszy profit split zaczynający sie od 70% wzwyż.

W tym celu musisz posiadać pewien kapitał tzw. „performance bond”. Po polsku: Zabezpieczenie należytego wykonania umowy, zwane również zabezpieczeniem umowy.

Ja to określam buforem straty – przykładowo, jeśli mam 10 000 pln własnego kapitału i otrzymam od firmy proptradingowej dodatkowo 90 000 pln do dyspozycji to wiem, że moja strata nie może wynieść więcej niż 10% całego dostępnego kapitału. I zazwyczaj dotyczy to equity, a nie fizycznie zamkniętej straty.

Performance Bond – wpłacamy do firmy proptradingowej. Od tej kwoty i pokazania Twojej historii tradingowej będzie zależała umowa z firmą, wysokość dostępnego kapitału i warunki podziału zysku. Zaletą jest zazwyczaj korzystniejszy niż w pierwszym przypadku  podział zysku. Zaczyna się od 70%/30%  wzwyż dla tradera. Koszty dostępu do danych pokrywa trader.

Ad3) Trzecia forma proptradingu jest częściowo podobna do drugiej, jednak podstawową różnicą jest  kwestia ryzyka i formy rekrutacji. Tu po wniesieniu stosownej opłaty możemy przystąpić do tzw. Challenge , czyli testu czy nadajemy się do tego by nam powierzyć kapitał do zarządzania.

Ta wersja proptradingu rozwija się ostatnio niezwykle dynamicznie, niewątpliwie panująca obecnie pandemia covid-19 i konieczność siedzenia w domu w czasie lockdownów dodatkowo przysłużyła się tej formie tradingu.

Test odbywa się na koncie demo. Musimy spełnić pewne warunki by uznać test za zaliczony. I tu zaczynają się różnice pomiędzy poszczególnymi firmami proptradingowymi.

Istnieje kilkanaście znanych mi firm oferujących kapitał do tradingu, w tym artykule zajmiemy się jedną z nich, następne poddamy analizie w kolejnych artykułach.

Na początek weźmiemy pod lupę firmę z siedzibą u naszych południowych sąsiadów, FTMO z Pragi.

FTMO – czołowa firma proptradingowa.

Na stronie FTMO.com znajdziemy bardzo czytelny opis jak wygląda rekrutacja i jakie warunki należy spełnić by dostać do zarządzania kapitał.

Na początku proponowany jest test demo – free trial – całkowicie bezpłatny. Trwa on 14 dni kalendarzowych ( 10 dni tradingowych). W trakcie tego testu otrzymujemy do dyspozycji wirtualny kapitał. Jego wysokość i rodzaj waluty zależy od nas, natomiast warunki jakie musimy spełnić by ukończyć test będą zależeć czy wybierzemy wersje normalną czy agresywną.

Wersja normalna różni się od agresywnej dopuszczalną stratą dzienną i całkowitą oraz dopuszczalnym Draw Downem – czyli o ile może spaść nasze equity.  Warunki są takie same jak w challeng’u , różni się tylko okres trwania testu -14 dni zamiast 30 i wymagany zysk  jest tez mniejszy o połowę.  Wszystkie zlecenia są monitorowane, mamy do dyspozycji panel kontrolny (Account Metrix), gdzie na bieżąco wyświetlane są dopuszczalne limity, których przekroczenie powoduje zamknięcie konta. Poniżej przykładowe konto trialowe.

 

Panel kontrolny – Account Metrix pokazuje na bieżąco stan konta

.

Weryfikacja tradera – pierwszy krok – Challenge.

Jeżeli chcemy starać się o konto fundowane – czyli dające nam możliwość handlu na kapitale powierzonym przez FTMO, musimy przejść dwu etapową weryfikację.

Podobnie jak w trialu – wybieramy rodzaj waluty, kwotę o jaką będziemy się starać. Tu również mamy do wyboru dwie wersje normalną i agresywną. Tabelka poniżej pokazuje różnice pomiędzy tymi wersjami i kwotę jaką należy uiścić by móc przystąpić do pierwszego etapu weryfikacji.

Warunki jakie należy spełnić by przejść  pierwszy etap weryfikacji wybierając wersję normalną

Wersja agresywna zwiększa limit dopuszczalnych strat i draw down, ale tez zwiększa minimalny zysk jaki należy osiągnąć by zaliczyć test.

Warunki jakie należy spełnić by przejść  pierwszy etap weryfikacji wybierając wersję agresywną

Krok drugi – Weryfikacja

Po przejściu pierwszego etapu, przystępujemy do drugiej części weryfikacji. Jest ona moim zdaniem łatwiejsza od challengu. Co prawda dopuszczalna strata i draw down nie ulega zmianie, ale przedłużony jest okres próby do 60 dni i wymagany zysk zmniejszony jest o połowę. Poniższa tabelka wszystko wyjaśnia.

Po zaliczeniu drugiego etapu weryfikacji podpisujemy umowę z FTMO

Co ciekawe, jeśli ukończymy drugi etap weryfikacji nie przekraczając limitów strat, ale nie osiągniemy zamierzonego zysku – FTMO proponuje bezpłatne powtórzenie  tego etapu.

W trzeciej kolumnie mamy warunki jakie otrzymamy handlując na koncie fundowanym. Nie ma już obowiązku handlowania minimum 10 dni /miesiąc i nie jest określony minimalny zysk co daje nam większą swobodę tradowania.

Krok trzeci – otrzymujemy do dyspozycji kapitał.

Zaliczyliśmy oba etapy… Podpisujemy kontrakt (umowę) i od tego momentu możemy zacząć zarabiać. Mając już fundowane konto możemy przed złożeniem pierwszego zlecenia zdecydować się czy będziemy handlować na koncie z lewarem 1:100  czy koncie Swing z lewarem 1:30.

W przypadku tego pierwszego konta – musimy zamykać wszystkie zlecenia w piątek o 22:55 i w czasie niektórych danych makro nie możemy składać zleceń 2 min przed i 2 min po danych. W panelu kontrolnym konta, w kalendarzu ekonomicznym, będą się pojawiały informacje jakich danych to dotyczy.

Gdy handlujemy na koncie Swing – te zasady nas nie obowiązują. Może to być optymalne konto dla traderów planujących zlecenia z dłuższym terminem realizacji. Po każdym okresie rozliczeniowym możemy zmienić typ konta ze Swing na zwykłe lub odwrotnie.

Na koncie Swing mamy lewar 1:30 ale nie musimy zamykać zleceń przed weekendem i możemy handlować w czasie danych

FTMO wprowadził dodatkową zachętę by trader był systematyczny i nie przekraczał limitów strat i draw downu. Nazywa to skalowaniem. Polega to na tym, że jeżeli trader przez kolejne 4 miesiące uzyska dochód nie mniejszy niż 10%  ( czyli wystarczy 2,5% miesięcznie) i ma dodatni stan konta w chwili rozpatrywania możliwości skalowania – zwiększany jest mu kapitał o 25%. W ten sposób co 4 miesiące może zwiększać swój kapitał o kolejne 25%.

Poniższa tabela podaje przykładowy rozwój konta o kapitale początkowym 200 000 $.

Program skalowania pozwala na podwojenie kapitału początkowego po 16 miesiącach tradowania

Jak można zobaczyć w powyższej tabeli, w najlepszym możliwym scenariuszu, już po 16 miesiącach, trader może mieć na swoim koncie FTMO dwa razy większe saldo i dwa razy większe limity strat (dotyczy to każdego salda początkowego). FTMO przygotował ten Plan Skalowania by zachęcić traderów do konsekwentnego handlu bez podejmowania zbędnego ryzyka i traktowania konta FTMO jako inwestycji długoterminowej.

Wsparcie edukacyjne ze strony FTMO

FTMO oferuje swoim klientom aplikacje mające na celu wspieranie traderów w trakcie chalengów jak i w okresie handlu na kontach fundowanych.

Twórcy FTMO są również traderami i znając potrzeby klientów w oparciu o swoje własne doświadczenia, stale rozwijają nowe funkcje, narzędzia, aplikacje i treści edukacyjne dla traderów. Poniżej co piszą o niektórych z dostępnych narzędzi:

Aplikacja Statystyczna –  pokaże Ci znaczące i oparte na liczbach prawdopodobieństwo zachowania rynku, które możesz wykorzystać na swoją korzyść.
Aplikacja Mentor – jest unikalną aplikacją, która pomaga traderom osiągać lepsze wyniki poprzez wzmocnienie ich dyscypliny.
Trading Journal – Archiwizacja wyników handlowych nie należy do ulubionych czynności większości traderów, ale z naszym Trading Journal jest to bułka z masłem.
Account MetriX – jest innowacyjną i unikalną aplikacją internetową, gdzie możesz monitorować swój postęp w kierunku zostania Traderem FTMO.
Account Analysis – Kiedy zdecydowaliśmy się stworzyć ten projekt, wiedzieliśmy, że musimy zaoferować naszym traderom bezstronne spojrzenie na ich wyniki handlowe.
Trener efektywności – Często ignorowany, ale wciąż niezwykle istotny aspekt handlu, to psychologia tradera.
Symulator Equity – Popraw swoje zarządzanie ryzykiem i obliczaj prawdopodobieństwa i szanse w oparciu o swoje aktualne wyniki handlowe. Dostępny na Twoim koncie MetriX.

Wypłaty zysku, podatki, kwestie prawne.

Wypłaty po podziale zysku są przelewane na konto osoby, która dokonała wpłaty rozpoczynając challenge. Opłata za challenge zostaje zwrócona przy podziale pierwszego zysku z konta fundowanego. Podział zysku (Profit Split) w proporcji 80% dla tradera i 20% dla FTMO. Podział zysku następuje co 30 dni liczone od otwarcia pierwszego zlecenia.Jest tez możliwość wypłat co 2 tygodnie. Wypłata następuje po wystawieniu imiennego rachunku firmie FTMO. Podatek płaci wystawca rachunku według stawki obowiązującej w kraju podatnika. Działalność jest całkowicie legalna, ponieważ handlujemy na koncie DEMO, a firma po sprawdzeniu naszych kompetencji kopiuje nasze zlecenia na swoje konto realne.

Podsumowanie

Firma FTMO w bardzo czytelny sposób przedstawia warunki jakie należy spełnić by móc zarządzać ich kapitałem. Nie ma tu ukrytych pułapek zastawianych na tradera by przerwać test i nie zaliczyć weryfikacji – swoistego testu kompetencji. Niewątpliwą zaletą jest siedziba w niedalekiej Pradze i dobra opinię na TrustPilot i ForexPace Army – niezależne fora opiniujące brokerów i firmy z wiązane z forexem.

Czy to się opłaca? Podchodząc czysto matematycznie do tej formy pozyskania kapitału, możemy zrobić przykładową kalkulacje dla 20 000 Eur, czyli blisko 100k pln,  kwoty często przekraczającej możliwości przeciętnego tradera.

Inwestując 345 Euro mamy szanse zarządzać 20 000 Euro przy wybraniu wersji agresywnej. Jeżeli uważamy, że jesteśmy zyskownym traderem, to nie powinno nam sprawić problemu zarobienie 4000Eur, utrzymanie draw downu poniżej 10% i dopilnować by strata dzienna nie przekroczyła 2000Eur, a całkowita 4000Eur. Ale najważniejsze w tym jest to, że w razie niepowodzenia – tracimy tylko 345, a nie kilka tysięcy Eur.

Idąc dalej, jeżeli zarządzając kwota 20 000Eur uzyskasz 10% zysku to wypłata wyniesie 1600Eur. Żeby zarobić to samo na kapitale 345Eur – musisz uzyskać po 30 dniach kwotę 345+1600 = 1945Eur czyli wypracować 560% zysku… Wnioski nasuwają się same.

Jeśli spojrzysz w historię swojego tradingu… i podsumujesz dotychczasowe straty –  Ile razy mogłeś zagrać o 20 000Eur?

Jeśli te informacje uznacie za interesujące, wyraźcie to w komentarzach. W następnym odcinku przedstawię kolejne firmy, tym razem spoza Europy, proponujące kapitał skutecznym traderom. Na świecie istnieje co najmniej 40 firm proptradingowych tego typu co FTMO… jednak tylko nieliczne są godne zaufania i tylko takie, zweryfikowane przez społeczność traderską, pojawią się w kolejnym artykule.

*) informacje aktualne na dzień 18.09.2021. Warunki mogą ulec zmianie, dlatego przed przystąpieniem do challengu należy zapoznać się z aktualnymi warunkami FTMO.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

 • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs dolara zyska do złotego. USD/PLN w górę jeżeli Fed zacieśni politykę
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) czeka wyższa zmienność przez ryzyko polityczne wg ING FX
dargo redaktor comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Od 2010 r. czynnie uczestniczy w rynku Forex do chwili obecnej. Jest zwolennikiem Price Action, korzystania z jak najmniejszej ilości wskaźników. Uważa, że prostota systemu i konsekwencja w jego stosowaniu to najlepsza droga do sukcesu na rynkach finansowych, a brak cierpliwości to najczęstsza przyczyna porażek. Interesuję się klasycznymi systemami opartymi na Analizie Technicznej jak i psychologią - mechanizmami kierującymi ludzkim zachowaniem i warunkującymi podejmowanie decyzji w tradingu.

16 KOMENTARZE

 1. Tutaj oczywiście pytanie jeszcze dodatkowe czy nie zostanie np. takie konto uznane za typ konta PAMM.
  Gdzieś czytałem, że żeby takie konto mieć trzeba już mieć licencję inaczej taka działalność może być uznana za nielegalną.

 2. @Rafal
  Dzięki za konkrety :)
  Rozliczasz się sam czy z pomocą księgowej?

  Faktycznie jest tak, że VAT-u nie płacimy
  https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00246
  Chyba, że to nie jest wyłącznie nasz jedyny sposób dochodu, więc jak ktoś ma firmę, to chyba wtedy potrzebna jest druga firma/spółka.

  Mnie tylko osobiście zastanawia, czy nie potrzebujemy mimo wszystko zgody KNF.
  Wszak mimo że to konto demo, z którego są kopiowane nasze pozycje, to trochę może być to zarządzanie cudzym kapitałem.
  Raz próbowałem z prawnikiem się przez to wszystko przedrzeć i trochę ciężko.

 3. Widze, że temat prawa i opodatkowania już był poruszany w komentarzach. Czy ktoś może już sie dowiedział jak to wygląda w Polsce? Czy trzeba zakladac jdg czy da sie to obejść?

 4. Odpowiadając na powyższe pytania dotyczącej współpracy z firmą FTMO czy inną firmą proptradingową.

  1..Po przejściu weryfikacji podpisuje się z taką firmą kontrakt. Aby legalnie podpisać kontrakt należy założyć działalność gospodarczą. Nie da się podpisać kontraktu jako osoba fizyczna ( mam na myśli Polskie prawo a nie to czy podpis zostanie zaakceptowany przez FTMO).

  2. Po wypracowaniu ewentualnego zysku aby dostać wypłatę należy wystawić fakturę. Fakturę zgodnie z Polskim prawem wystawia osoba prowadząca działalność. Bez działalności można wystawić jedynie rachunek.

  Także aby legalnie współpracować z firmą proptradingową potrzebna jest działalność. Po pierwsze by legalnie podpisać kontrakt, po drugie by móc wystawiać faktury. Kod PKD działalności to 64.99.

  Działalność ta zwolniona jest z VAT.

  Podatek wynosi 19%

  Osobiście współpracuję z firmą MFF. Wyplata odbywa się przez serwis deel. ( Automatycznie wystawiają faktury) Założenie działalności zajęło 2 dni. A ponieważ jestem również na etacie to do ZuS płacę tylko składkę zdrowotną.

 5. Sprawy podatkowe sa w PL bardzo zawiłe i często zmieniane i poprawiane , ponownie psute itd. więc trudno o jednoznaczna wykładnię. Może trochę rozjaśni temat podatku ten wpis: Obowiązek rozliczenia działalności nierejestrowanej na zasadach ogólnych oznacza, że w tym przypadku zastosowanie znajdzie kwota wolna od podatku.

  Przypomnijmy, że w przypadku skali podatkowej obowiązuje kwota zmniejszająca podatek, która jednocześnie wyznacza kwotę wolną od podatku. Kwota zmniejszająca podatek wynosi w związku ze zmianami, które weszły z Polskim Ładem – 3.600 zł.

  Trzeba zaznaczyć, że powyższe wyliczenia znajdują zastosowanie również do podatników prowadzących działalność nierejestrowaną.

  Przykład 1.

  Osoba fizyczna w roku podatkowym osiągnęła dochody z działalności nierejestrowanej w kwocie 7500 zł. Było to jej jedyne źródło przychodów. W konsekwencji jest to dochód mieszczący się w kwocie wolnej od podatku, która wynosi 30.000 zł. Podatnik nie zapłaci podatku, jednakże musi pamiętać o konieczności złożenia rocznego zeznania podatkowego.

  Przy czym musimy podkreślić, że kwota wolna przysługuje wyłącznie w odniesieniu do jednego źródła przychodów.

  Przykład 2.

  Osoba fizyczna uzyskuje dochód z tytułu umowy o pracę. W jej ramach pracodawca pomniejsza zaliczkę na podatek o kwotę wolną. Dodatkowo osoba ta uzyskała z działalności nierejestrowanej dochód w wysokości 5000 zł. W tym wypadku dochód z działalności nierejestrowanej będzie opodatkowany, ponieważ kwota wolna od podatku była wykorzystywana w ramach źródła przychodu, jakim jest stosunek pracy. LInk do oryginału: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dzialalnosc-nierejestrowana-a-kwota-wolna-od-podatku

 6. Czy ktoś może w sposób jasny i przejrzysty KONKRETNIE wyjaśnić w jaki sposób legalnie rozliczać się w Polsce z takich dochodów z proptradingu? Niestety w internecie są tylko bardzo ogólnikowe informacje, tak jak w powyższym artykule. Biura księgowe są zielone w temacie, nawet sam US rozkłada ręce, kiedy wysłałam zapytanie. Czy w tym kraju na serio panuje taki ciemnogród, że nikt nie jest w stanie jasno sprecyzować kwestii podatkowych?

 7. Czy ktoś może mi powiedzieć na jakiej zasadzie rozlicza się z FTMO w przypadku bycia jeszcze na etacie ? Bo nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić, że nasi księgowi wiedzą jak ogarnąć kwestię podatkową takiego czegoś.

  Pracuję na etacie i np. dostałbym kontrakt w takim FTMO – zarobię w miesiąc np. 10% , podział 80/20 więc dostaję 8% np. ze 100 000$ . Jak to opodatkować w Polsce ?

 8. @WOJTEK1976 – art. nie jest sponsorowany. Na jakiej podstawie ocenia Pan firmę FTMO jako scam? Czy ma Pan na to dowód w postaci braku wypłaty osiągniętego zysku? Czy ma Pan chociaż dowód, że przystapił do challengu? Jeśli nie to Pański wpis uznać można za scam.

 9. Niestety mylisz się, to nie jest proptradingowa firma ,sam w jednej pracuje i uwierz mi oni sami zaproponowali mi prace ,a to jest zwykły scam. Żadna z firm nie pozwoli sobie na stratę swoich pieniędzy.

 10. Bardzo podoba i się ten artykuł i pomysł poszczególnej analizy firm proptradingowych (analiza tylko tych wiarygodnych po wstępnym wyselekcjonowaniu przez autora). Ze swojej strony chciałbym zaproponować, że może warto na zmianę analizować firmy z grup:
  a) indywidualny trading zdalny- (remote trading) z własnym kapitałem zabezpieczającym oraz
  b) indywidualny trading zdalny – opłata jednorazowa lub abonament

 11. Tak jak wspomniałem w artykule, firmy o których będę pisał są sprawdzone pod względem wypłacalności przez społeczność traderską – są to często dowody wypłat , dość szczegółowe opisy challengów i komentarze na portalach społecznościowych. Niestety większość firm jest nastawionych na “uwalenie” klienta w procesie weryfikacji poprzez stawianie prawie niemożliwych do przestrzegania warunków, często niezbyt jasno sformułowanych. Stąd pomysł na ten cykl art. o dobrych firmach by przy okazji ostrzec przed tymi złymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here