Naga MarketsCFTC, USA, Comparic

Commodity Futures Trading Commission ogłosiła wczoraj, że sąd federalny Illionois wygłosił wyrok w sprawie manipulacji rynkowych chicagowskiego propshopu 3Red Trading. Zdaniem oskarżycieli, zarządzający spółką Igor B. Oystacher zmanipulował handel na przynajmniej pięciu różnych kontraktach futures. Wśród instrumentów na których działało 3Red znalazły się E-Mimi S&P500, kontrakty terminowe na miedź, ropę naftową, gaz ziemny czy VIX.


Wygłoszony wyrok zakłada zapłatę przez Oystachera oraz jego biuro, 3Red kwoty 2,5 mln USD za wyrządzone szkody. Sąd zlecił również monitoring wszystkich transakcji biura protradingowego przez okres kolejnych trzech lat. Ma to na celu prewencję kontynuacji takich zachowań.

Aitan Goelman, odpowiedzialny w CFTC za ściganie przypadków łamania przepisów Komisji skomentował wyrok w następujących słowach:

“Wyrok ten posiada silny przekaz dla wszystkich uczestników rynku finansowego. CFTC będzie z uporem śledzić, ścigać i doprowadzać przed oblicze sprawiedliwości wszystkich, którzy zdecydują się łamać prawo finansowe.”

Spoofing jest przykładem manipulacji innych uczestników rynku w taki sposób, aby manipulujący zyskał na tym finansowo. Cały mechanizm polega na stworzeniu iluzorycznego popytu lub podaży na danym instrumencie finansowym. Dzieje się to poprzez wysłanie jednego dużego zlecenia na rynek bez chęci jego wypełnienia (trader celowo nie dopuszcza do realizacji transakcji poprzez szybkie wycofanie zlecenia kupna bądź sprzedaży). W pewnych sytuacjach pojawienie się dużego kupującego lub sprzedającego sprawia, że do ruchu dołączają się inni kupujący lub sprzedający doprowadzając do (najczęściej tymczasowej) zmiany w cenie instrumentu na korzyści spoofera. Działanie takie jest surowo zakazane zarówno przez giełdy amerykańskie jak i europejskie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here