Naga MarketsCBAFunkcjonariusze CBA zatrzymali kilka dni temu mecenasa Romana Giertycha, biznesmena Ryszarda Krauze. i 10 innych osób podejrzanych o przywłaszczenie środków spółki Polnord oraz wyrządzenie spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach i pranie brudnych pieniędzy, za co grozić miałoby im do 10 lat więzienia. Mimo to, w minioną sobotę poznański sąd nie tylko nie zgodził się na areszt dla Krauzego i czterech innych osób. Nie wyznaczył dla nich również żadnych zabezpieczeń: dozoru policyjnego, kaucji ani nawet zakazu opuszczania kraju. Decyzja ta nie spodobała się jednak kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę prokuraturze, która już zapowiedziała, że złoży zażalenie na w jej ocenie błędną decyzję sądu o odmowie aresztowania podejrzanych.

  • Sąd nie zgodził się na areszt dla podejrzanych
  • Prokuratura uważa decyzję sądu za całkowicie błędną i niezasadną

CBA nie zgadza się z decyzją sądu

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała o zamiarze złożenia zażalenia na w jej ocenie błędną decyzję sądu o odmowie aresztowania podejrzanych w sprawie wyprowadzenia z giełdowej spółki Polnord około 92 mln złotych i prania brudnych pieniędzy.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Zarzuty, jakie prokuratura postawiła podejrzanym, to efekt obszernego śledztwa, wszczętego w 2017 r., po zawiadomieniu złożonym, przez pokrzywdzoną a notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, spółkę. W tej sprawie zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy –  zebrany w ponad 100 tomach akt – wskazuje prokuratura dodając, że wśród dowodów znajdują się zeznania najbliższych współpracowników biznesmena Ryszarda K. i adwokata Romana G., dziesiątki tysięcy poddanych ocenie dokumentów spółek oraz zabezpieczonej korespondencji. Również dane z kont bankowych i opinie biegłych, z których ostatnią uzyskano przed miesiącem, a także wyjaśnienia niektórych spośród zatrzymanych w ostatnich dniach podejrzanych.

Zebrane dowody w sposób rzekomo nie budzący żadnych wątpliwości wskazują na przywłaszczenie olbrzymich kwot i próbę ukrycia ich źródła poprzez mechanizmy typowe dla przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Miał służyć do tego m.in. łańcuszek firm zakładanych przez współpracowników adwokata Romana G., które nie zatrudniały żadnych pracowników i nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Mimo to, dysponując kapitałem zakładowym w wysokości zaledwie 5 000 zł, obracały milionami.

– Jedna z takich firm kupiła za 7 mln zł działkę w Wielkopolsce, by po zaledwie ośmiu dniach odsprzedać ją spółce Polnord za niemal 27 mln złotych. Polnord nie zdecydował się na zakup działki od pierwotnego właściciela po cenie rynkowej, mimo że znał ofertę, lecz dopiero od pośrednika za ponad czterokrotnie wyższą kwotę – wskazuje prokuratura dodając, że około 20 mln zł zysku z transakcji zostało wytransferowanych do spółek kontrolowanych przez biznesmena Ryszarda K., w tym do Prokom Investments SA.

Podobną drogą, poprzez spółki-słupy, z Polnordu do Prokomu trafiło podobno jeszcze ponad 70 mln zł pochodzących ze sprzedaży bezwartościowych wierzytelności. Zostały następnie wytransferowane do podmiotów gospodarczych zarejestrowanych m.in. na Cyprze.

W związku z powyższym, prokuratura ocenia decyzję sądu o odmowie aresztowania podejrzanych jako całkowicie błędną i niezasadną.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułProblemy techniczne na Euronext! Handel został wstrzymany na 3 godziny
Następny artykułKurs dolara USD umacnia się do PLN w poniedziałek, euro, funt i frank także w górę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here