Naga MarketsTemat bolączek Ethereum – drugiej pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluty, w zakresie skalowalności, nieraz gościł w naszych artykułach. Aby zadość stało się ambicjom współtwórcy i ambasadora tego projektu – Vitalika Buterina (na zdjęciu), by Ethereum mogło być platformą obsługującą na masową skalę oparte na inteligentnych kontraktach dAppy, niezbędne jest radykalne zwiększenie ilości transakcji przetwarzanych na sekundę (t/s). Z obiecującym pomysłem wyszła niedawno oparta na protokole Ethereum platforma komunikacyjna Status – wyposażona w mobilny interfejs do interakcji ze zdecentralizowanymi aplikacjami, wzorowana na popularnej chińskiej aplikacji mobilnej WeChat.

Czym jest Nimbus?

Deweloperzy ze Status wypuścili niedawno klienta o nazwie Nimbus, napisanego w języku programistycznym Nib. Język ten pozwala na tworzenie rozwiązań umożliwiających dokonywanie skomplikowanych obliczeń w ramach urządzeń o ograniczonych zasobach (takich jak prostsze modele smartfonów).  Nimbus ma przy okazji na celu zwiększenie skalowalność protokołu Ethereum i stworzenie lepszego ekosystemu dla dAppów (zdecentralizowanych aplikacji opartych na blockchainie), w szczególności w zakresie sprawnego przetwarzania danych. Nowe propozycje opierają się na tzw. shardingu – rozwiązaniu mającemu na celu zwiększanie liczby transakcji, które może przetwarzać blockchain, optymalizując proces weryfikacji transakcji i inteligentnych kontraktów poprzez podział sieci bloków na partycje zwane shardami. Dzięki temu każdy węzeł w ramach systemu głównego nie musi przechodzić przez całą historię transakcji blockchainu. Sharding pozwala na przypisanie określonych węzłów do określonych shardów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Vitalik Buterin: Sharding – znacząca poprawa w skalowaniu nadchodzi

Jednak by platforma Status mogła dorównać pod względem wydajności serwisom typu Facebook czy WeChat, konieczne jest zwiększenie przepustowości sieci – dla sprawnego działania systemu płatności, wiadomości i przepływu danych. Powołując się na wypowiedź współzałożyciela Coinbase oraz byłego pracownika Goldman Sachs – Freda Ehrshama, wymagana jest przepustowość na poziomie 750 tys. t/s. Jest to znikomy procent w porównaniu z obecnymi 13-15 t/s.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Nimbus w kontekście shardingu

Nimbus korzysta z dobrodziejstw shardingu wdrażając przy okazji nowe rozwiązania pod kątem urządzeń w ramach Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things), w tym urządzeń wbudowanych (należą do nich m.in. telefony komórkowe, bankomaty czy terminale POS), oraz zaawansowanych dAppów o dużym stopniu rozbudowania.

Zobacz również: Blockchain brakującym ogniwem w rewolucji Internetu Rzeczy

Tak o projekcie Nimbus wypowiadają się jego twórcy:

 „Aby posunąć do przodu dotychczasowe dokonane wspólnym wysiłkiem prace w zakresie skalowalności Ethereum, opracowujmy naszego własnego klienta, zwanego Nimbus, w którym najważniejszym elementem jest sharding.” „Sharding, Plasma, STARKs, lepsze agregowanie podpisów – wszystkie te kawałki układanki utworzą całość w postaci sieci oraz prędkości przetwarzania transakcji potrzebnych do tego, by uczynić z Ethereum prawdziwie globalnego zjawiska, a w gruncie do budowania bardziej otwartego, przejrzystego i bezpiecznego Internetu.”

Nimbus wpisuje się jako jedno z rozwiązań na drodze do osiągnięcia przez sieć Ethereum poziomu miliona transakcji na sekundę. Dołącza do projektów takich jak Ox czy Zilliqua (platforma blockchainowa zapewniająca szybkie transakcje w oparciu o sharding) testujących rozwiązania oparte na drugiej warstwie (second-layer – należy do nich m.in. protokół Lightning Network) technologii blockchain.

Zobacz również: Kupił kawę wykorzystując Lightning Network. Nadchodzi rewolucja?

Nimbus został stworzony na bazie Ethereum 2.0 – czyli nowej generacji blockchainu, do którego wprowadzono ulepszenia z zakresu prywatności oraz skalowalności. Twórcy platformy Status mają nadzieję, że Etherum 2.0 „znajdzie zastosowanie w szczególności w ramach systemów wbudowanych (embedded systems)”. Wprowadzają oni rozwiązania w tym zakresie przy okazji prac nad swoją przeglądarką – w postaci intuicyjnego interfejsu i szybkiego działania w ramach dAppów. Tak natomiast przedstawiają swój główny cel:

“To co mamy nadzieję osiągnąć poprzez Nimbus, to wprowadzenie do ekosystemu Ethereum implementacji skupiającej się w pierwszej kolejności na rozwiązaniach mobilnych, a docelowo zwiększenie niezawodności oraz potencjalnej bazy użytkowników.”

Według zapewnień zespołu Status, Nimbus jest łatwy do rozbudowy, charakteryzuje się dużym stopniu elastyczności, został zbudowany na bazie modułów, z możliwością wprowadzania modyfikacji i rozszerzeń w miarę jak będą wprowadzane rozwiązania w zakresie skalowalności.

Projekt znalazł pełne poparcie ze strony Vitalika Buterina, o czym świadczy tweet wysłany 1 sierpnia.

Sharding jest jednym z dwóch głównych, oprócz Plasmy, rozwiązań z zakresu skalowalności Ethereum. Wpisują się one w szereg innych zmian wprowadzanych stopniowo przez zespół stojący za drugą pod względem poziomu kapitalizacji rynkowej kryptowalutą, takich jak Casper – czyli przejście z protokołu Proof of Work na Proof of Stake.

Zobacz również: Plasma – realna rewolucja w świecie Ethereum czy tylko zbiór pięknych idei?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here