Naga MarketsKukiz ’15 złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący zwolnienia z opodatkowania odsetek oraz innych przychodów ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, czyli “podatku Belki” – poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. 


Partia chce całkowitego zniesienia daniny, miałoby to być impulsem do oszczędzania dla Polaków, bowiem jak wynika z raportu NBP aż 15 milionów rodaków nie posiada oszczędności.

Te artykuły również Cię zainteresują
To nie pierwsza próba podejmowana w celu zmniejszenia obciążenia osób inwestujących, także na rynkach finansowych. Był już pomysł Ministerstwa Gospodarki dotyczący częściowego zwolnienia, dla zysków z obligacji skarbu państwa oraz z długoterminowych lokat (powyżej roku).

“Utrzymywanie podatku od dochodów kapitałowych w sytuacji utrzymujących się od długiego czasu niskich stóp procentowych i rekordowo niskiego oprocentowania lokat bankowych staje się w ocenie projektodawców niezasadne. Ponadto, podatek od dochodów kapitałowych zniechęca obywateli do inwestycji na polskim rynku kapitałowym, co jest jedną z przyczyn stagnacji, z jaką zmaga się ten rynek od kilku lat” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Wprowadzenie w życie ustawy przyniosłoby korzyść oszczędzającym i bankom, choć na pewno byłby to uszczerbek dla budżetu, do którego roczne wpływy z tego tytułu przekraczają 3 miliardy złotych. To jednak przyniosłoby zwiększenie stopy oszczędności Polaków, co w długim terminie byłoby korzystne dla gospordarki – przekonują posłowie Kukiz15.

Należy także zwrócić uwagę, że zwolnienie z podatku określonej grupy osób, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania wymaga uzasadnienia, z uwagi na możliwość spotkania się z zarzutem naruszenia konstytucyjnej równości.

Podatek od dochodów kapitałowych został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera i wynosi obecnie 19 procent. Początkowo jego stawka wynosiła 20% i obejmowała zyski jedynie z oszczędności (depozyty i lokaty bankowe). Zmiana nastąpiła w 2004 roku, kiedy zdecydowano się na opodatkowanie dochodów kapitałowych pochodzących z innych form inwestycji, takich jak na przykład inwestycje w papiery wartościowe. Zadecydowano również o obniżeniu stawki podatku do 19%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLee: rynek kryptowalutowych niedźwiedzi właśnie się skończył
Następny artykułWiceprezes KDPW i KDPW_CCP członkiem Komitetu Nadzorczego GPW Benchmark
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here