Naga Marketsbudynek bis i logoBIS Innovation Hub, Bank Francji i Szwajcarski Bank Narodowy ogłosiły w czwartek, że wraz z konsorcjum sektora prywatnego pod przewodnictwem Accenture przeprowadzą eksperyment z wykorzystaniem wCBDC do rozrachunku transgranicznego. W skład konsorcjum sektora prywatnego wchodzą Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange i UBS.

  • BIS Innovation Hub, Narodowy Bank Szwajcarii, Bank Francji oraz konsorcjum z sektora prywatnego będą współpracować w ramach eksperymentu dotyczącego hurtowej cyfrowej waluty banku centralnego (w skrócie wCBDC)
  • W ramach projektu zbadane zostaną potencjalne korzyści i wyzwania związane z wCBDC w zakresie rozliczania płatności transgranicznych i cyfrowych instrumentów finansowych.
  • Jest to część serii eksperymentów CBDC ogłoszonych przez Bank Francji w lipcu 2020 r.

wCBDC, czyli cyfrowa wersja euro?

– Grupa G20 uznała usprawnienie płatności transgranicznych za priorytet i określiła wieloletni plan działania mający na celu koordynację wysiłków. Eksperyment przyczynia się do tych prac poprzez zbadanie, w jaki sposób wCBDC może zwiększyć szybkość, wydajność i przejrzystość w transgranicznych przypadkach użycia. BIS Innovation Hub ułatwia bankom centralnym eksperymentowanie w zakresie technologicznych dóbr publicznych. Cieszymy się, że możemy dołączyć do tego projektu, który uzupełnia inne eksperymenty z CBDC, nad którymi pracujemy – komentuje Benoît Cœuré, dyrektor BIS Innovation Hub

Te artykuły również Cię zainteresują
Eksperyment ten, znany jako projekt Jura, będzie badał rozrachunek transgraniczny z udziałem dwóch CBDC i francuskiego cyfrowego instrumentu finansowego na platformie technologii rozproszonej księgi (DLT). Obejmie on wymianę instrumentu finansowego na euro wCBDC za pomocą mechanizmu rozrachunku typu dostawa za płatność (DvP) oraz wymianę euro wCBDC na franka szwajcarskiego wCBDC za pomocą mechanizmu rozrachunku typu płatność za płatność (PvP).

Transakcje te będą rozliczane odpowiednio między bankami mającymi siedzibę we Francji i w Szwajcarii.

– Eurosystem angażuje się w innowacje i dostosowuje swoje działania do silnej tendencji do cyfryzacji płatności. Banque de France jest przekonany o potencjalnych korzyściach płynących z hurtowej sprzedaży waluty cyfrowej banku centralnego w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i wydajności transakcji finansowych i w zeszłym roku uruchomił program eksperymentalny, aby poczynić postępy w tej dziedzinie. W tej perspektywie cieszymy się, że możemy przeprowadzić ważny eksperyment – o nazwie Jura – dotyczący rozliczeń transgranicznych we współpracy z Narodowym Bankiem Szwajcarii i BIS Innovation Hub – dodała Sylvie Goulard, zastępca prezesa Banque de France.

Projekt Jura stanowi rozwinięcie eksperymentów banków centralnych badających skuteczność wCBDC dla rozrachunku transgranicznego. Ma on charakter eksploracyjny i nie powinien być interpretowany jako wskazówka, że Bank Francji lub Narodowy Bank Szwajcarii planują emisję wCBDC.

Banki centralne muszą być na bieżąco z postępem technologicznym. Szwajcarski Bank Narodowy już bada rozliczenia aktywów tokenizowanych za pomocą wCBDC w ramach projektu Helvetia. Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie tej analizy na kontekst transgraniczny poprzez udział w tej ekscytującej inicjatywie – komentowała Andréa M Maechler, Członek Rady Zarządzającej Narodowego Banku Szwajcarii.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin kurs dzisiaj | kurs btc | cyfrowy polsat notowania | blik co to | dow jons | biomed-lublin gpw | dax prognozy |


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here