Naga Marketshaker przed komputeremMichael Stay, były inżynier oprogramowania z Google i obecny CTO firmy Pyrofex, twierdzi, że z powodzeniem zhakował plik zip zawierający klucze prywatne do ponad 300 000 USD w kryptowalucie bitcoin (BTC).

We wpisie na blogu Stay twierdzi, że wszystko zaczęło się, gdy około sześć miesięcy temu otrzymał wiadomość od pewnego „Rosjanina” na LinkedIn.

Bitcoin w opałach, czyli jak hakować klucz prywatne

Rosjanin przeczytał artykuł autorstwa Stay’a sprzed blisko 20 lat, opisujący technikę, której ten użył do skutecznego hakowania haseł plików zip. „Przeczytał ten artykuł, który napisałem 19 lat temu, i chciał wiedzieć, czy atak może zadziałać na plik [zip] zawierający tylko dwa pliki”, wspomina informatyk. Twierdzi, że odpowiedział “rozmówcy”, że nie jest to realne bez ogromnej mocy obliczeniowej i sporej sumy pieniędzy.

„Ponieważ miałem tylko dwa pliki, na każdym etapie rozwijało się o wiele więcej fałszywych trafień. Ostatecznie byłoby 273 możliwych kluczy do przetestowania (…). Oszacowałem, że rozbicie dużej farmy GPU kosztowałoby 100 000 USD. Zaskoczył mnie, mówiąc, że tyle wyda na odzyskanie klucza”, wspomina dalej informatyk.

Okazało się, że pliki, o które od początku chodziło, zawierały prywatne klucze do kwoty około 12 500 USD w BTC. Rosjanin kupił coiny w 2016 roku. „Teraz były warte ponad 300 000 USD”, zauważa Stay. Problem polegał na tym, że Rosjanin nie pamiętał hasła do pliku. „Na szczęście nadal miał oryginalny laptop i wiedział dokładnie, kiedy miało miejsce szyfrowanie” – dodaje.

Ponoć po kilku miesiącach prób, w tym dot. wykrycia błędu w farmie GPU, Stay twierdzi, że zhakował plik i zwrócił klucz prywatny rosyjskiemu klientowi.

Jak zabezpieczyć środki w BTC

Ta historia powinna być jednak nauką dla tych, którzy starają się bezpiecznie przechowywać środki w BTC. Działacie słusznie, ale pamiętajcie, że należy nie tylko bezpieczne przechowywać pliki z kluczami prywatnymi, ale też PAMIĘTAĆ ICH HASŁA. W alternatywie warto też posiadać wydrukowane na kartce papieru klucze w postaci cyfr i liter. Pamiętajcie, że na rynku kryptowalut to wy odpowiadacie za swoje środki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here