Naga Markets

uniswapPewien programista popularnej zdecentralizowanej giełdy znany, jako “AzFlin” został zwolniony przez założyciela Uniswap Labs Haydena Adamsa za stworzenie mem coina, którzy posłużył mu rzekomo do rug pulla. Mężczyzna przyznał, iż jest twórcą tokena FRENS, obok twierdzi jednak, że nikogo nie oszukał. 

Programista Uniswapa zwolniony za rug pull

Hayden Adams publicznie potwierdził, iż programista znany, jako AzFlin został pozbawiony swojej posady. Dodał obok, że takie zachowanie nie jest ani wspierane, ani akceptowane w Uniswap Labs. Zwolniony programista zakpił z tej sytuacji, piszą na Twitterze, iż nie popełnił żadnego błędu. Nie uważa on ponadto, że to, co zrobił, było oszustwem. Mimo wszystko spora część społeczności wirtualnych walut stanęła po stronie założyciela Uniswapa. 

Rug pull to rodzaj scamu, w którym programista zwabia inwestorów do nowego projektu kryptowalutowego, a następnie pozostawia ich z bezwartościową wirtualną walutą. Tego typu oszustwo pojawia się najczęściej w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi). 

Jak rozpoznać rug pull i nie dać się oszukać?

Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem, warto przed przystąpieniem do inwestycji przeprowadzić własny research. W pierwszej kolejności sprawdzić, czy dana wirtualna waluta ma zablokowaną płynność. Czerwona lampka powinna zapalać się także przy limitach dot. zleceń sprzedaży. Oszuści kodują tokeny w taki sposób, aby ich sprzedaż była niemożliwa dla niektórych inwestorów. 

Innym niepokojącym aspektem są ogromne wzrosty cenowe przy niewielkiej liczbie uczestników rynku. Jeżeli dana wirtualna waluta ma niską płynność, szanse na to, iż jest ona scamem, są wysokie. 

Przed inwestycją w tokeny w sektorze DeFi warto wpierw spojrzeć na audyt inteligentnego kontraktu dla danego tokena. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy podmiot go oferujący, a także zespół nim zarządzający rzeczywiście istnieje. 

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.