Pewien programista popularnej zdecentralizowanej giełdy znany, jako “AzFlin” został zwolniony przez założyciela Uniswap Labs Haydena Adamsa za stworzenie mem coina, którzy posłużył mu rzekomo do rug pulla. Mężczyzna przyznał, iż jest twórcą tokena FRENS, obok twierdzi jednak, że nikogo nie oszukał.
- 12 sierpnia br. programista Uniswapa stworzył tokena FRENS. Wykorzystał on do tego blockchain stworzony przez Coinbase pod nazwą Base
- Następnie AzFlin dopuścił się rug pulla. On jednak uważa, że miał prawo kupić i sprzedać te tokeny, a oskarżenia o oszustwo skierowane w jego stronę są zwykłym FUD-em
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Programista Uniswapa zwolniony za rug pull
Hayden Adams publicznie potwierdził, iż programista znany, jako AzFlin został pozbawiony swojej posady. Dodał obok, że takie zachowanie nie jest ani wspierane, ani akceptowane w Uniswap Labs.
Zwolniony programista zakpił z tej sytuacji, piszą na Twitterze, iż nie popełnił żadnego błędu. Nie uważa on ponadto, że to, co zrobił, było oszustwem. Mimo wszystko spora część społeczności wirtualnych walut stanęła po stronie założyciela Uniswapa.
Wanted to let people know this person is no longer with the company.
Not behavior we support or condone. https://t.co/sxVowwIR3Q
— hayden.eth 🦄 (@haydenzadams) August 12, 2023
Rug pull to rodzaj scamu, w którym programista zwabia inwestorów do nowego projektu kryptowalutowego, a następnie pozostawia ich z bezwartościową wirtualną walutą. Tego typu oszustwo pojawia się najczęściej w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi).
Jak rozpoznać rug pull i nie dać się oszukać?
Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem, warto przed przystąpieniem do inwestycji przeprowadzić własny research. W pierwszej kolejności sprawdzić, czy dana wirtualna waluta ma zablokowaną płynność. Czerwona lampka powinna zapalać się także przy limitach dot. zleceń sprzedaży. Oszuści kodują tokeny w taki sposób, aby ich sprzedaż była niemożliwa dla niektórych inwestorów.
Innym niepokojącym aspektem są ogromne wzrosty cenowe przy niewielkiej liczbie uczestników rynku. Jeżeli dana wirtualna waluta ma niską płynność, szanse na to, iż jest ona scamem, są wysokie.
Przed inwestycją w tokeny w sektorze DeFi warto wpierw spojrzeć na audyt inteligentnego kontraktu dla danego tokena. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy podmiot go oferujący, a także zespół nim zarządzający rzeczywiście istnieje.
Autor poleca również:
- Binance stawia na algorytmiczne stablecoiny
- USA znów chcą wyciągnąć pieniądze od branży kryptowalut. Teraz opodatkowano staking!
- Ethereum skończyło 8 lat! Ciekawostki dotyczące początków projektu
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |