Naga MarketsPrognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Polski złoty!To był bardzo ciekawy rok na rynku finansowym. Pandemia koronawirusa i panika z nią związana wpłynęła bardzo mocno na światowy rynek finansowy. Nikt chyba nie spodziewał się tak dużego zawirowania w 2020 roku. Okres świąteczno-noworoczny, który dobiega końca, zazwyczaj jest czasem podsumowań oraz prognoz przed rozpoczęciem kolejnego roku. Dlatego też Redakcja Comparic.pl postanowiła przygotować szereg analiz i prognoz dla głównych klas aktywów. W ostatnim czasie przedstawiliśmy już nasze prognozy dot. rynku kryptowalut, walut, akcji i GPW oraz ropy naftowej i złota, a także niemieckiego indeksu DAX. Z kolei w poniższym artykule przyglądamy się sytuacji na polskim złotym. Sprawdźmy jak wyglądają wykresy na głównych walutach (GBP, EUR, USD, CHF) w ujęciu do złotego PLN.

  • Pandemia COVID-19 przełożyła się także na większą zmienność na PLN
  • Polski złoty umocnił się w 2020 roku do dolara amerykańskiego
  • Nasza krajowa waluta straciła jednak w ujęciu do euro, franka i funta
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,7090 zł 31.12.2020, godzina 12:30
Kurs euro EURPLN 4,5530 zł 31.12.2020, godzina 12:30
Kurs funta GBPPLN 5,0630 zł 31.12.2020, godzina 12:30
Kurs franka CHFPLN 4,2120 zł 31.12.2020, godzina 12:30

Kurs dolara będzie się osłabiał?

Ten rok nie należał do udanych w wykonaniu polskiego złotego. Pierwsze miesiące 2020 roku przyniosły osłabienie naszej krajowej waluty, co miało związek z wybuchem pandemii koronawirusa. Podczas gdy światowy rynek akcji się załamał, kapitał odpłynął również z rynku walut wschodzących. Kolejne miesiące przyniosły próbę odreagowania przeceny, jednak ostatecznie polski złoty zdołała się umocnić jedynie w stosunku do dolara amerykańskiego, dla którego był to fatalny rok. Z kolei euro, funt i frank umocniły się do PLN. Czy ta tendencja będzie kontynuowana również w 2021 roku? Poniżej prezentujemy prognozy dla par walutowych USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN i GBP/PLN

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy dużych banków są zgodni, co do tego, że tendencja spadkowa na dolarze będzie kontynuowaną w 2021 roku, co przemawia na korzyść złotego. Patrząc na sytuację techniczną na kursie dolara do złotego, początek 2020 roku przyniósł solidne wzrosty, które wywindowały notowania powyżej poziomu 4,26 zł. Niemniej w połowie roku kurs USD/PLN wrócił poniżej psychologicznej bariery 4 zł  i od tej pory kontynuował spadki, ustanawiając tegoroczne minima w grudniu. Co dalej?

Patrząc technicznie na wykres tygodniowy, cały czas możemy mówić o tendencji spadkowej. Wydaje się, że dopiero przekroczenie strefy oporowej przy 3,79 zł byłoby sygnałem do wykonania większych wzrostów. Warto jednak zauważyć, że kolejny opór wypada przy 3,89 zł, a ostateczna bariera podażowa znajduje się w rejonach okrągłego poziomu 4 zł.

Dopiero wyjścia powyżej, byłoby jednoznaczne ze zmianą tendencji na wzrostową. Na razie jednak to sprzedający mają przewagę , przez co początek 2021 roku może przynieść pogłębienie przeceny i wybicie nowych lokalnych dołków. Najbliższe ważne wsparcie znajduje się dopiero przy współczynniku 78,6% Fibonacciego.

Wykres USD/PLN
Kurs dolara osłabił się do złotego w 2020 roku

Kurs funta brytyjskiego wraca powyżej bariery 5 zł

Na kursie funta funta brytyjskiego do polskiego złotego także działo się w tym roku sporo i to nie tylko za sprawą pandemii koronawirusa, ale także negocjacji w sprawie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską, a Wielką Brytanią. Podczas gdy wielu analityków zaczynało już wątpić w powodzenie rozmów, ostatecznie tuż przed końcem roku doszło do porozumienia.

Jeśli chodzi o sytuacje na GBP/PLN, ten rok przyniósł sporą zmienność i brak jasnego kierunku. Ostatecznie w skali 12 miesięcy funt znalazł się na plusie, jednak wzrosty nie są duże i wynoszą około 1%. Niemniej warto zauważyć, że notowania ponownie wybiły w górę psychologiczną barierę przy poziomie 5 zł, co może przemawiać za dalszym ruchem na wyższe poziomy.

Patrząc na interwał W1, kluczowym oporem pozostaje strefa przy 5,1650 zł. W przypadku jej wybicia, wzrosty mogą przybrać na sile. W przeciwnym razie, ponowne odbicie się w tym miejscu będzie oznaczać utrzymanie się kursu w szerokiej konsolidacji.

Wykres GBP/PLN
Kurs funta umocnił się do złotego w 2020 roku

Kurs euro do złotego wysoko pod koniec roku

Na kursie euro do złotego obserwowaliśmy w tym roku solidne wzrosty. Podczas ostatniej sesji 2020 r. notowania EUR/PLN znajdują się nieznacznie pod kreską, jednak w skali ostatnich 12 miesięcy ruch w górę wynosi ponad 7%. Niestety sytuacja techniczna nie wygląda najlepiej dla złotego.

Patrząc na interwał W1, kurs EUR/PLN utrzymuje się w tendencji wzrostowej. Pomimo, że w grudniu doszło do wybicia linii poprowadzonej po ostatnich dołkach, kupujący szybko odzyskali kontrolę i notowania ruszyły w górę. Kluczowym oporem pozostaje strefa przy 4,63 zł, która niemal została przetestowana w ostatnich dniach. Jej pokonanie otworzy drogę do dalszych wzrostów. Przypomnijmy, że w 2009 roku za 1 euro trzeba było płacić nawet 4 złote i 90 groszy, miejsca do ewentualnych wzrostów jest więc sporo.

Wykres EUR/PLN
Euro wyraźnie zyskało do PLN w tym roku

Kurs franka CHF/PLN utrzymuje się w kanale wzrostowym

Notowania CHF/PLN są szczególnie uważnie śledzone przez osoby posiadające kredyt we franku szwajcarskim. Tutaj niestety nie mamy dobrych wiadomości. Frank szwajcarski umocnił się w tym roku ponad 7% do złotego, a sytuacja techniczna przemawia za dalszymi wzrostami.

Patrząc na wykres pary walutowej CHFPLN, notowania wróciły do wewnątrz kanału wzrostowego, co faworyzuje kupujących. Jeżeli kurs zdoła utrzymać się powyżej poziomu 4,20 zł, możliwy będzie atak na opór przy 4,33 zł, skąd niewiele już brakuje do ataku na historyczne maksima, kore zostały ustanowione w 2015 roku. Kluczowym wsparciem pozostaje z kolie strefa przy 4,05 zł, dopiero jej pokonanie będzie sygnałem do większych spadków.

Wykres CHF/PLN
Kurs franka umocnił się znacząco do złotego w 2020 roku

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here