Naga MarketsPrognozy redakcji Comparic.pl na rok 2020 – Rynek walutowy!Rok 2019 dobiega końca, a to dobry czas, by zobaczyć, co działo się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Ponadto, przyglądając się akcji cenowej na wykresach oraz planowanym wydarzeniom, można pokusić się o scenariusze na rok 2020.

Jak wspominałem przy okazji zeszłorocznego wpisu, nie jestem wielkim fanem długoterminowych prognoz, szczególnie jeśli chodzi o rynek walutowy. Oczywiście można sobie wyrobić pewien pogląd długoterminowy na dany rynek, jednak jestem zdania, że ilość potencjalnych zmiennych może zupełnie pokrzyżować nasze przewidywania. Dlatego też warto być w tym elastycznym i nie trzymać się kurczowo danej opinii na temat rynku.

A kryzysu jak nie było, tak nie ma

Rok temu pisałem o upływie dekady od globalnego kryzysu finansowego. Już wtedy zwracałem uwagę na głosy z tak wielu stron od kilku lat wieszczące kolejny kryzys. Mija rok, a kryzysu jak nie było, tak nie ma. Jednak przewidywane przeze mnie spowolnienie faktycznie nastąpiło, widoczne zwłaszcza w Europie, gdzie największa gospodarka strefy euro – Niemcy, dostaje czkawki. Nie pomaga też niepewność związana z wojną handlową oraz Brexitem.

Brexit i wojna handlowa wciąż odgrywają kluczową rolę

Swoją drogą, to właśnie Brexit i wojna handlowa napędzały największe ruchy rynkowe w tym roku. Wydaje się, że nie ulegnie to zbytniej zmianie i również w roku 2020 możemy spodziewać się zmienności powodowanej napływającymi newsami dotyczącymi tych wydarzeń.

Umowa ws. Brexitu wciąż jest niepewna, chociaż rynki oczekują jej zatwierdzenia po ewentualnym zdobyciu większośi przez Konserwatystów w Izbie Gmin. Czy jednak ten scenariusz się sprawdzi, trudno powiedzieć. Przez rok niewiele się zmieniło, także nie byłbym zaskoczony przedłużeniem “sprawy rozwodowej”.

Co do wojny handlowej, widzimy pewien optymizm i nowe szczyty na amerykańskim rynku akcji, jednakże tu również temat może się przeciągnąć. Postępy w rozmowach są niewielkie i wciąż pojawia się wiele trudności z porozumieniem “fazy pierwszej”, nie wspominając już nawet o kolejnych etapach. Do tego dochodzą wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, gdzie Donald Trump będzie walczył o reelekcję. Jak niedawno sam zapowiedział, może warto będzie poczekać z ratyfikacją umowy do czasu wyborów, które zaplanowano na listopad 2020 roku.

Decyzje banków centralnych

Nie bez znaczenia pozostają także decyzje banków centralnych odnośnie stóp procentowych i polityki monetarnej. Jak na razie, rynki oczekują, że Fed utrzyma w 2020 roku docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie 1,5 – 1,75%. Jerome Powell wraz z pozostałymi decydentami będzie sprawdzał, czy polityka pieniężna wspiera realizację celów postawionych przez Bank i może ją odpowiednio dostosowywać. Zobaczymy także, czy Powell zdoła się oprzeć ewentualnym naciskom Donalda Trumpa, który próbuję wykorzystać  Rezerwę Federalną do realizacji własnych celów.

W przyszłym roku zobaczymy również, jak w roli prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) sprawdzi się Christine Lagarde. Cały czas czekamy na przegląd strategii banku przez nową Prezes. W ostatnich latach, EBC wdrożył już znaczną część środków stymulacyjnych, a rynki oczekują ewentualnej obniżki stóp procentowych dopiero w okolicach marca 2020 roku.

Kurs euro do dolara powoli zmierza na południe

Spoglądając na wykresie miesięczny głównej pary walutowej (EURUSD) widzimy, że na początku 2019 roku kurs testował poziom 1,1550 w roli wsparcia. Trend spadkowy był następnie kontynuowany i cena porusza się w nim do dnia dzisiejszego (11.12.2019 r.). W ciągu ostatnich 11 miesięcy, jedynie 2 zakończyły się wzrostami.

Notowania z listopada zawierały się w zakresie handlu z października, co doprowadziło do powstania formacji inside bar. Skuteczne wybicie dołem październikowych minimów przy 1,0878 otwierałoby drogę do kontynuacji trendu spadkowego w 2020 roku, gdzie najbliższe kluczowe wsparcie stanowi strefa przy 1,05 – 1,0340. Alternatywę stanowi ruch wzrostowy po wybiciu w górę. Wtedy opór pozostaje na poziomie 1,1550.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres miesięczny pary walutowej EURUSD - 11.12.2019 r.
Wykres miesięczny pary walutowej EURUSD – 11.12.2019 r.

Co dalej z funtem?

W 2019 roku, funt szterling w stosunku do dolara wyznaczył w marcu szczyt na poziomie 1,3380, a następnie trend spadkowy był kontynuowany. Dno tego trendu wypada na 1,1957.

Jak widać na wykresie miesięcznym GBPUSD poniżej, notowania w ostatnich miesiącach odrobiły większość strat. Kupujący zmagają się teraz z linią trendu spadkowego biegnącą od szczytu z 2014 roku. Wiele w tym przypadku zależy od rezultatu Brexitu i późniejszych negocjacji handlowych. Dalszych wzrostów notowań funta spodziewam się po skutecznym wybiciu zarówno linii trendu jak i oporu horyzontalnego przy 1,3380. W przeciwnym razie wciąż odsłonięte pozostanie wsparcie w okolicach 1,2025.

Wykres miesięczny pary walutowej GBPUSD - 11.12.2019 r.
Wykres miesięczny pary walutowej GBPUSD – 11.12.2019 r.

Dolar do jena (USDJPY) pozostaje w zakresie

Notowania dolara do jena rozpoczeły obecny rok od silnego spadku po flash crashu. Kurs USDJPY dotarł wtedy w okolice 104,65, gdzie już wcześniej znajdowało się wsparcie. Poziom ten ponownie powstrzymał sprzedających w sierpniu, a od tego czasu trwa odreagowanie spadków.

W długim terminie, para walutowa USDJPY pozostaje w zakresie między wspomnianym wyżej wsparciem, a oporem w okolicach 114,50. Wydaje się, że w przyszłym roku notowania mogą dalej poruszać się w konsolidacji. Jednakże, kolejny, tym razem udany atak na wsparcie przy 104,65 otwierałby niedźwiedziom drogę w do strefy przy 101 – 100,00.

Wykres miesięczny pary walutowej USDJPY - 11.12.2019 r.
Wykres miesięczny pary walutowej USDJPY – 11.12.2019 r.

NZDUSD odbija od ważnego wsparcia, ważą się losy trendu spadkowego

Kurs dolara nowozelandzkiego osuwa się w tym roku do greenbacka. Spadek nastąpił po odbiciu od kluczowego oporu blisko 0,6937. Dno obecnego trendu spadkowego wypada w okolicach poziomu 0,6200, od którego w październiku nastąpiło odbicie. Para walutowa NZDUSD zmaga się teraz z linią trendu prowadzoną od szczytu z kwietnia 2018 roku.

Pokonanie wspomnianej wyżej linii trendu otwierałoby drogę dalszym wzrostom w przyszłym roku. Celem zwyżki ponownie byłby wtedy opór przy 0,6937. Alternatywnie, utrzymanie notowań pod linią trendu dawałoby szansę na jego kontynuację po wybiciu kluczowego wsparcia przy 0,6200.

Wykres miesięczny pary walutowej NZDUSD - 11.12.2019 r.
Wykres miesięczny pary walutowej NZDUSD – 11.12.2019 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here