Naga MarketsNa wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jestem fanem długoterminowych analiz. Biorąc pod uwagę specyfikę rynku CFD i wysoką dźwignie oraz koszty w postaci swapów, raczej nie zdarza mi się utrzymywać pozycji zbyt długo. Niemniej prognozy na kilka miesięcy do przodu można dobrze wykorzystać np. na rynku opcyjnym. Pamiętajmy, że robiąc analizę na interwale D1 i wyższym, nie będziemy szybko zmieniać zdania, co może zaoszczędzić nam zbędnego odwracania kierunku pozycji. 


Zobaczmy więc jak wygląda rynek surowcowy i jakie mogą nas czekać ruchy w 2019 roku. Skupię się na rynku złota, srebra, a także ropy i miedzi. Nie uważam się za wybitnego analityka fundamentalnego, dlatego na co dzień do analizy wykorzystuje głównie wykres. Spójrzmy więc jak przedstawia się sytuacja techniczna na wspomnianych surowcach.

Prognozy dla rynku złota – Gold

Zacznijmy od złota. Spośród wszystkich dostępnych surowców jest to najczęściej handlowany przeze mnie walor. Złoto kwotowane jest w dolarze amerykańskim, dlatego wszelkie większe zmiany na tej walucie będą również widoczne na złocie. Początek roku na złocie przebiegał raczej spokojnie, do kwietnia mogliśmy obserwować konsolidację w dość wąskim zakresie 1310-1360$. Większa zmienność nadeszła dopiero później, od maja kurs znajdował się w silnym trendzie spadkowym. Licząc od szczytu cena złota spadła z poziomu 1365$ do nawet 1160$. Jeszcze 3 miesiące temu mogło się wydawać, że złoto zakończy rok na sporym minusie, jednak we wrześniu spadki wyraźnie wyhamowały, po czym rozpoczęło się wyraźne odreagowanie. Do ceny ze stycznia co prawda jeszcze kilkadziesiąt dolarów, niemniej ostatnie miesiące przemawiają raczej za dalszymi wzrostami. Opór, na który zwróciłbym uwagę na początku Nowego Roku, to mierzenie 61,8% Fibonacciego. Zmierzona została cała fala spadkowa licząc od szczytów z kwietnia 2018 r. Jeżeli rynek wybije wspomniany opór, spodziewałbym się kontynuacji ruchu wzrostowego z celem nawet na poziom 1370$, gdzie złoto wyraźnie reagowało już w 2016 roku. Dopiero przebicie tego poziomu otwierałoby drogę do wyczekiwanej przez niektórych inwestorów hossy na rynku złota. Wtedy też należałoby oczekiwać osłabienia się dolara w nadchodzącym 2019 roku.

Wykres Złota

Prognozy dla rynku srebra – Silver

Rynek srebra cały 2018 rok znajdował się w cieniu złota. Biorąc pod uwagę otwarcie 2018 roku, rynek srebra, pomimo wyraźnych wzrostów w ostatnich tygodniach, ma jeszcze sporą drogę do pokonania, aby zbliżyć się do ceny ze stycznia. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość dalszej wędrówki w górę. Na wykresie tygodniowym doszło do wyrysowania formacji podwójnego dna przy poziomie 13,90$, co powinno skutkować atakiem na opór przy 15,68$. Zaznaczona kolorem niebieskim strefa oporu przy tym poziomie, powinna stanowić silną barierę podażową. Jeżeli dojdzie do jej wybicia, to kolejnym miejscem, na które warto zwrócić uwagę jest linia trendu, wyznaczona po ostatnich wierzchołkach. Jak widać na notowaniach historycznych, linia była broniona już kilkukrotnie, dlatego jej ewentualne wybicie może skutkować przyspieszeniem wzrostu. Gdyby jednak rynek wrócił do spadków, to wsparciem pozostaje poziom 13,90$. Zanegowanie formacji podwójnego dna byłoby silnym sygnałem do większej przeceny. Jednak na tę chwilę bardziej prawdopodobne wydają się dalsze wzrosty, przynajmniej na początku roku.

Wykres Srebra

Prognozy dla rynku ropy – Oil WTI

Kolejny analizowany przeze mnie instrument to ropa. Wybrałem ropę WTI, jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ Brent zachowuje się niemal identycznie, jest tylko nieznacznie droższa. Początek 2018 roku rozpoczął się od nieznacznej korekty wzrostów z 2017 roku, jednak była ona krótka i właściwie do końca września cena ropy systematycznie rosła, wykonując przy tym również wyraźne korekty. Sytuacja zmieniła się diametralnie w październiku. Licząc od szczytów, do ceny z ubiegłego tygodnia, ropa przeceniła się ponad 40%. Spadek z jakim mieliśmy, a właściwie dalej mamy do czynienia jest jednostajny, bez wyraźnych korekt. Od pierwszego tygodnia października nie było miesiąca zakończonego na plusie. Był to idealny ruch dla swing traderów. Pozostaje pytanie co dalej? Notowania co prawda dotarły do wsparcia, które wynika z minimów z 2017 roku, jednak to jeszcze nie jest sygnał wzrostowy. Dopóki cena ropy nie znajdzie się powyżej poziomu 54,50$, znajdujemy się w trendzie spadkowym. Po tak silnej przecenie, otwieranie pozycji długich może kusić bo przecież “rynek musi się odbić”, pamiętajmy jednak, że baryłka ropy WTI była wycenia w 2016 roku nawet poniżej 30$, a do tych poziomów jeszcze daleko. Ryzyko korekty oczywiście zwiększa się z każdą sesją, natomiast sam fakt dużej przeceny nie jest sygnałem do zakupu. Na pewno nie na rynku lewarowanym jakim jest rynek CFD.

Wykres Ropy

Zobacz również: Prognozy na rok 2019 – Rynek kryptowalut! 

Prognozy dla rynku miedzi – Copper

Ostatnim analizowanym przeze mnie instrumentem jest miedź. Tegoroczny wykres tego surowca jest chyba najnudniejszym z całej czwórki. 2018 roku rozpoczął się tutaj od korekty, następnie doszło do dynamicznego wybicia nowych maksimów, po czym rynek zdecydował się powrócić trend. Od czerwca do września kurs znajdował się w wyraźnym trendzie spadkowym, podobnym do tego z jakim mamy do czynienia na ropie. Jednak od 4 miesięcy obserwujemy bardzo “męczącą” konsolidację. Moim zdaniem rynkiem miedzi warto zainteresować się dopiero w momencie wybicia z ruchu bocznego. Oporem są okolice poziomu 6350$, wsparcie znajduje się przy 5750$. Po 4 miesięcznej konsolidacji, ewentualne wybicie może dać szansę na złapanie dłuższego ruchu.

Wykres Miedzi

Podsumowanie

Podsumowując, rynek surowcowy na pewno pozwala na złapanie dłuższego trendu niż na walutach. Czasem trzeba poczekać kilka miesięcy na wybicie z konsolidacji, jeśli jednak już takie nastąpi, to cena potrafi przez pół roku podążać w jednym kierunku. Jest to idealna sytuacja dla traderów udoskonalających metodę piramidowania czy też tradingu pozycyjnego. Na rynku walutowym również zdarzają się długie trendy, jednak korekty są zdecydowanie większe, co może doprowadzić do zbyt wczesnego wyjścia z pozycji. Na surowcach, ruchy są raczej jednostajne, bez dynamicznych korekt, które mogłyby wyrzucić nas z rynku. Widać to dobrze chociażby na rynku ropy, która wykonała ponad 40% spadek, nie zamykając żadnego z tygodni na plusie. Wystarczy taki ruch wytrzymać. Tym optymistycznym akcentem chciałbym życzyć powodzenia w Nowym Roku i długich swingów na rynku surowcowym.

Pozostałe prognozy redaktorów Comparic.pl dla wybranych rynków możesz śledzić pod specjalnym tagiem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here