Naga MarketsPrognozy redakcji Comparic na rok 2019Okres bożonarodzeniowy jest zazwyczaj czasem podsumowań oraz prognoz przed rozpoczęciem kolejnego roku. W związku z tym Redakcja Comparic.pl postanowiła przygotować zestaw własnych projekcji dla głównych klas aktywów. W ciągu najbliższy dni przedstawimy zestawienia, w których znaleźć będzie można spojrzenie na to jak kształtowały będą się rynki FX, towarowe, kryptowalutowe oraz giełdowe na przestrzeni 2019 oraz na jakie instrumenty w ich ramach warto zwrócić szczególną uwagę. W poniższym artykule przyglądamy się rynkowi kryptowalut.


Rynek kryptowalut bez wątpienia jest jednym z najszumniej i najczęściej komentowanych rynków ostatnich miesięcy. W skutek dynamicznej jego aprecjacji z drugiej połowy 2017 roku, o rynku kryptowalut mówiono zarówno w mediach branżowych, jak również w radiu czy nawet telewizji śniadaniowej. Fakt ten sprawił, że swoje środki ulokowało tam wiele osób, które jak dotąd, nigdy wcześniej nie miały styczności z inwestowaniem. Tak dynamiczny wzrost zainteresowania i zdecydowana przewaga popytu nad podażą sprawiły, że wycena zdecydowanej większości cyfrowych aktywów oderwała się od ich realnej wartości. To właśnie przyczyniło się do znacznej deprecjacji, którą obserwowaliśmy na przestrzeni ostatniego roku.Bitcoin zalicza trzeci największy spadek w historii

W tym czasie kurs najstarszej z kryptowalut osunął się z poziomu niemal 19,7 tys. USD aż w okolice 3100 USD, co stanowi przecenę o 84,12%. Warto zwrócić uwagę, że jest to trzecia, największa deprecjacją w historii notowań “cyfrowego złota”. Dotychczas, na kartach historii zapisały się trzy inne momenty, które popularnie nazwane zostały “pęknięciami bańki”:

  • Pierwsze pęknięcie miało miejsce w okresie od czerwca do listopada 2011 roku, kiedy w ciągu 161 dni kurs spadł o niemal 94%
  • Drugie pęknięcie pojawiło się 10 kwietnia 2013 roku. Wówczas w ciągu zaledwie kilku dni kurs osunął się o 83,08% (nieznacznie mniej niż obecnie)
  • Po raz trzeci bańka pękła dokładnie 29 listopada 2013 roku a w skutek ówczesnych spadków rynek runął o niemal 93%.

Warto jednak zwrócić uwagę, że HODLerzy, którzy posiadają Bitcoina (BTC) od sierpnia 2017 roku bądź dłużej, w dalszym ciągu cieszyć się mogą znacznym wzrostem wartości posiadanych aktywów.

Zmienność BTC na przestrzeni ostatnich 7 lat
Źródło: Coin Dance

Sternik może być tylko jeden – Bitcoin!

Kolejnym czynnikiem, który zdaje się być niezwykle istotny w przypadku rynku kryptowalut jest jego niezwykle silna korelacja z kursem Bitcoina (BTC). Warto zwrócić uwagę, że mimo, iż na rynku istnieją setki różnych projektów, z których niemal każdy dotyczy czegoś innego i stara się rozwiązać inny problem, to ich wycena w dużej mierze zależna jest od wyceny cyfrowego złota. W praktyce okazuje się zatem, że inwestorzy nie zwracają chyba aż tak dużej uwagi na projekty w które inwestują i uważają, że jeżeli BTC będzie rósł, to i pozostałe aktywa cyfrowe również będą zyskiwały na wartości.

Market Cap rynku kryptowalut
Źródło: Coin Dance

ICO mieczem obusiecznym dla startupów

Przechodząc powoli do moich prognoz na najbliższy rok, chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden, niezwykle istotny aspekt. Rok 2018 jest rekordowy pod względem ilości środków zebranych poprzez Initial Coin Offering (ICO). Mimo, że rok się jeszcze nie skończył, to w ten sposób zebrano już ponad 20,6 mld USD. Przypomnijmy, że w całym 2017 roku zebrano ‘jedynie’ niespełna 6,56 mld USD.

Wartość ICO w 2018 roku
Źródło: Coinschedule

Okazuje się jednak, że pomimo tak znacznego zainteresowania tą formą finansowania i ofiarności inwestorów, to właśnie ICO (pośrednio) może przyczynić się do upadku wielu projektów. Przypomnijmy, że w trakcie ICO projekty zbierały fundusze w kryptowalutach. W ostatnim czasie ich wartość znacząco spadła (niektórych nawet o ponad 97%). Fakt ten sprawia, że jeżeli zarządzajacy tymi funduszami nie wymienili ich po zbiórce na bardziej stabilne aktywa, wkrótce mogą mieć spory problem z utrzymaniem finansowania i dalszym rozwojem.

Jednym z przykładów może być tu platforma społecznościowa Steemit, która już pod koniec listopada br. ogłosiła, iż przez krach na rynku walut wirtualnych zmuszona została do zwolnienia ponad 70 procent pracowników.

Bitcoin nadal nie będzie miał sobie równych

Warto także zwrócić uwagę, że mimo, iż to wzrosty bądź spadki Bitcoina w głównej mierze determinują trendy i tendencje na rynku, to w trakcie spadków altcoiny tracą zdecydowanie więcej. Fakt ten idealnie obrazuje poziom dominacji BTC wobec pozostałych aktywów cyfrowych. Spoglądając na poniższy wykres dostrzec można bowiem, że pomimo pogłębiającej się wciąż deprecjacji Bitcoina, w odniesieniu do całego rynku zyskuje on na wartości i obecnie stanowi już ponad 55% wyceny całego rynku kryptowalut.

Udział BTC w rynku kryptowalut
Źródło: Coinmarketcap

Czas jest sprzymierzeńcem Bitcoina

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej dojść można do wniosku, że jeżeli tylko w najbliższym czasie dojdzie do dalszego pogłębienia wyprzedaży bądź obecny poziom cenowy będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, wiele projektów, których finansowanie zależne było od przeprowadzonego w trakcie ubiegłorocznej hossy ICO może nie przetrwać na rynku zbyt długo. Gdyby tak się stało, dominacja Bitcoina względem całego rynku cyfrowych aktywów mogłaby się znacząco powiększyć. Warto przy tym jednak pamiętać, że wzrost dominacji wcale nie musi iść w parze ze wzrostem wyceny.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 23/12/18
Następny artykułPrognozy redakcji Comparic.pl na rok 2019 – Indeksy!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here