Naga Markets

Prognozy redakcji Comparic.pl na 2023 r. Waluty, giełda, towary i kryptowalutyPo 2022 roku zdominowanym przez temat wojny, rosnącej inflacji oraz spadającej aktywności gospodarczej, inwestorzy wchodzą w 2023 z nadzieją na utrzymanie wysokiej zmienności i odbicie aktywów ryzyka. Redaktorzy Comparic.pl przygotowali swoje prognozy dla wybranych klas aktywów oraz rynków na kolejne 12 miesięcy, w tym rynku walutowego Forex, spółek giełdowych i indeksów, towarów ora surowców, a także kryptowalut. Zobacz jak zdaniem naszej redakcji w 2023 zachowywać będzie się polski złoty, niemiecki indeks DAX, Bitcoin, czy też spółki notowane na GPW oraz na Wall Street!

Polski złoty. Dolar znów po 5 zł, wybory i szczyt inflacji

Mijający rok euro rozpoczęło na poziomie 4,58 zł i od tego czasu wzrosło o 9 groszy, do 4,67 zł. W szczytowym momencie kosztowało jednak aż 5 zł, a ponieważ notowania EUR/PLN tradycyjnie podążają za kursem głównej pary walutowej EUR/USD tak można odnieść wrażenie, że to nie koniec wyprzedaży złotego.

Tym samym, jeśli EUR/USD ponownie zejdzie poniżej parytetu, tak w I połowie 2023 r. możemy być świadkami powrotu kursu EUR/PLN powyżej 4,80 zł, a może nawet 4,90 zł, z kolejnym testem bariery 5 zł.

W przypadku drugiej połowy roku możemy obserwować analogiczny scenariusz jak ten obecnie, z EUR/PLN wracającym poniżej 4,70 zł.

Pełną prognozę Damiana Skiby można znaleźć w tym miejscu.

Kryptowaluty, w tym Bitcoin, mogą odbić od dna

Sroga kryptowalutowa zima obnażyła wiele projektów. Firmy, które postępowały ze środkami inwestorów w niewłaściwy sposób upadły z hukiem, pozostawiając na rynku pobojowisko. Dużym ciosem dla branży była klęska ekosystemu Terra, który rozsypał się niczym domek z kart, ciągnąć za sobą wiele przedsiębiorstw mających nań ekspozycję. Upadek projektu prowadzonego przez Do Kwona stał się zalążkiem do kolejnych bankructw w przestrzeni wirtualnych walut.

Inwestorzy kryptowalutowych aktywów wciąż wykazują ekstremalny strach. W obawie o to, że kolejne platformy przeznaczone do handlu wirtualnymi walutami mogą upaść, przenoszą oni swoje środki na zewnętrzne adresy kryptograficzne. Nadchodzący 2023 r. może przynieść więc wyższe korzyści producentom portfeli sprzętowych tj. Trezor, czy Ledger.

W nadchodzących miesiącach negatywny sentyment do wirtualnych walut może dalej się utrzymywać. Eksperci widzą jednak szansę na ożywienie cenowe pod koniec 2023 r. Inni natomiast uważają, że wydarzyć może się to dopiero w 2024 r., bądź przyszłych latach. Choć krótkoterminowe prognozy pozostają niedźwiedzie, wierni HODLerzy wciąż trzymają i kupują czołowe kryptowaluty.

Bossa

Pełną prognozę Karoliny Kropopek można znaleźć w tym miejscu.

Ropa naftowa będzie drożeć

Zdaniem analityków amerykańskiego banku inwestycyjnego JP Morgan, cena ropy naftowej Brent będzie miała w nadchodzącym roku ważne wsparcie w postaci przewagi podaży nad popytem:

– Oczekujemy, że podaż będzie rosła w tempie 30% powyżej tempa popytu w 2023 r., ponieważ rosyjska produkcja w pełni się normalizuje, a kombinacja projektów konwencjonalnych (Brazylia, Norwegia, Gujana) i niekonwencjonalnych (USA, Kanada, Argentyna) dostarcza dodatkowe 1,6 mln baryłek dziennie. – stwierdzili eksperci z JP Morgan.

Aby utrzymać rynki w równowadze, OPEC+ będzie musiał zmniejszyć produkcję o kolejne 400 tys. w 2023 roku wobec obecnych poziomów limitów wydobycia, szacują eksperci z JP Morgan. Powód? Rosja ma sobie poradzić z limitem cenowym G7 i innymi przeszkodami:

– (…) Produkcja rosyjska w pełni unormuje się do poziomu sprzed wojny do połowy 2023 roku. Nasza prognoza 90 dol. za baryłkę dla ropy Brent w 2023 r. opiera się na przekonaniu, że sojusz OPEC+ wykona ciężką pracę, aby utrzymać rynki w równowadze w przyszłym roku. – oceniają analitycy JP Morgan.

Pełną prognozę Przemysława Tabora można znaleźć w tym miejscu.

Kursy walut. Czy jen okazę się największym wygranym 2023 roku?

Mijający rok był na rynku walutowym niezwykle emocjonujący. Trendy na nim obserwowane były jednak w głównej mierze determinowane polityką monetarną czołowych banków centralnych, które w reakcji na rekordowy wzrost inflacji agresywnie podnosiły stopy procentowe. Biorąc więc pod uwagę, że banki te powoli zbliżają się do zakończenia cyklu zacieśniania, w 2023 roku dojść może do zmiany nastawienia rynków i odpływu kapitału z bezpiecznej przystani jaką był w ostatnim czasie dolar amerykański.

Biorąc pod uwagę, że rynki finansowe wyceniają wszelkiego rodzaju zmiany w gospodarce, czy też polityce monetarnej banków centralnych z wyprzedzeniem, oczekiwać można, że w 2023 roku dolar amerykański kontynuował będzie obserwowany od kilku tygodni rajd spadkowy.

Uwzględniając oczekiwania dot. polityki pieniężnej czołowych banków centralnych, jednej z większych zmienności oczekiwać moglibyśmy na notowaniach pary walutowej USD/JPY.

Wynika to z tego, iż w czasie gdy Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Kanady, Bank Rezerwa Australii, Bank Rezerw Nowej Zelandii i wiele innych banków centralnych na całym świecie podnosiło swoje stopy procentowe, Bank Japonii pozostawał bierny utrzymując swoją ultra luźną politykę pieniężną.

Pełną prognozę Arkadiusza Jóźwiaka można znaleźć w tym miejscu.

GPW okaże się mocniejsza w drugiej połowie 2023 roku

Lista wyzwań, z jakimi wciąż musi mierzyć się GPW jest długa. Wojna w Ukrainie, inflacja, spowolnienie wzrostu gospodarczego, blokowanie środków unijnych, nadchodzące wybory czy mocna amerykańska waluta. Wydaje się jednak, że dużo z tej listy jest już w sporym stopniu zdyskontowane. Skoro giełda dyskontuje przyszłość, sytuacja powinna się powoli poprawiać. Możliwe, że słowo klucz to właśnie powolność poprawy.

Tak jak w zeszłym roku prognozowaliśmy tradycyjną korelację, gdzie rosnące stopy procentowe oznaczają spadki na giełdach, tak na 2023 rok prognozujemy inną, także tradycyjną korelację mówiącą, że gdy na świecie panuje bessa, nasz rynek silnie traci, a gdy panuje hossa – GPW czerpie z niej w dość umiarkowany sposób.

Uważamy, że to jaki będzie 2023 rok na GPW zależy głównie od polityki FED. Naszym zdaniem rynki nieco przedwcześnie wyceniły tzw. pivot czyli szczyt dotychczasowej polityki monetarnej w USA. Wydaje się, że inwestorzy słusznie grali w ostatnich miesiącach pod zmianę, jednak ta zmiana może się opóźniać i nie być tym czego wszyscy oczekuję.

Pełną prognozę Łukasza Nowackiego można znaleźć w tym miejscu.

Wall Street czeka trudny rok. Jak zachowa się S&P 500?

Jednym z największych atutów byków na 2023 rok jest tzw. cykl prezydencki, który ogólnie rzez biorąc jest prawidłowość polegającą na tym, że w roku wyborczym stan gospodarki jest relatywnie najlepszy w stosunku do pozostałych lat cyklu prezydenckiego a ponieważ sytuacja na rynku akcji w roku T (jak pokazują badania dr hab. Eryka Łona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu) jest silnie pozytywnie skorelowana z realną zmianą PKB w roku T+1) to można oczekiwać, że relatywnie bardzo korzystny dla posiadaczy akcji będzie rok przedwyborczy.

W ciągu prawie stu lat historycznych danych, dwa lata spadków pod rząd wystąpiły tylko cztery razy, a ostatni epizod miał miejsce podczas pęknięcia bańki dot-com. Na wykresie zostały przedstawione notowania S&P 500 w interwale rocznym (jedna świeca, to jeden rok), z zaznaczonymi momentami, kiedy indeks spadał co najmniej dwa lata z rzędu.

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez MarketWatch wśród czołowych analityków z Wall Street średnia szacunkowa wartość S&P 500 na koniec 2023 roku wynosi 4031 pkt., co oznacza wzrost o zaledwie około 5% od piątkowego zamknięcia. Aby dojść do tej średniej, MarketWatch zebrał szacunki z 18 banków inwestycyjnych i brokerów.

Pełną prognozę Damiana Gajosa można znaleźć w tym miejscu.

23 prognozy dla branży blockchain na 2023 rok

Andrew Keys – współzałożyciel firmy inwestycyjnej Darma Capital – kolejny raz podzielił się swoimi prognozami na kolejny rok pod względem rynku blockchaina.

Inwestor zwrócił na wstępie uwagę na bardzo burzliwy czas, jaki nam towarzyszył w dobiegającym końca roku na rynku cyfrowych aktywów. Wspomniał o znikaniu z tego sektora coraz większej ilości scentralizowanych podmiotów. Keys przedstawił aż 23 prognozy tego, co może wydarzyć się w 2023 roku. My postanowiliśmy wyselekcjonować dla Was 5 najciekawszych (naszym zdaniem) ”przepowiedni” od CEO Darma Capital. Z całością jego prognoz możecie zapoznać się pod tym linkiem.

Pełną prognozę Filipa Dzięciołowskiego można znaleźć w tym miejscu.

DAX najpierw w dół, a następnie powyżej 16 tys. pkt.

Korporacje reprezentowane w DAX celują w “rekord dywidendowy” w 2023 roku, wysokości ok. 54 mld euro, a to może służyć jako solidne pocieszenie w obliczu wciąż wysokiej inflacji, zwłaszcza jeśli ceny akcji nie wzrosną. Jak zatem będzie? Duży strach, niepewność i panika, czy też okres początkowy okres korekty i dalsze wzrosty?

Najważniejszym, o czym trzeba pamiętać to fakt, że indeks DAX jest tzw. indeksem dochodowym co umożliwia obserwację łącznej zmiany cen akcji z wypłacaną przez spółki dywidendą. Jeśli spółki szykują się na rekordowy rok w tym kontekście – może to mieć przełożenie również na wycenę indeksu i jego zachowanie.

Warto na początku zbliżającego się 2023 roku ostrożnie podchodzić do handlu. To może być jeszcze czas na korekty, stabilizacje i oczekiwania względem dalszych wyroków banków centralnych. Również – jeśli spółki szykować mają się w istocie na większe dywidendy, będzie to okres wywiązywania się ze zobowiązań i przyglądanie się dalszym ich prognozom.

Przedostatni kwartał może stać pod znakiem wzrostów do przedziału 16 400–16 900 a koniec w okolicach 15 800-15 300 punktów.

Pełną prognozę Maksymiliana Bączkowskiego można znaleźć w tym miejscu.

Zapraszamy do dalszego śledzenia Comparic.pl w 2023 roku i weryfikacji naszych prognoz!Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułNomura rekomenduje shorty na USD/JPY z celem na 127,00
Następny artykułWieloryb Bitcoina nagle się przebudził. Przeniósł 250 mln USD w BTC
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here