Naga MarketsSymbol GPW na tle wykresuKończący się rok był ciekawy na rynkach akcyjnych, głównie za sprawą wpływu jaki wywierały najważniejsze banki centralne, politycy i wojna handlowa między USA a Chinami. Jak na tak duże zamieszanie, najważniejsze indeksy akcyjne świata radziły sobie bardzo dobrze, czego niestety nie możemy powiedzieć o naszym, warszawskim parkiecie. Jak będzie w 2020 roku?


Giełda w USA rośnie, a my spadamy – polityka i wojny handlowe

Wojna handlowa i dostosowywanie się do niej kluczowych banków centralnych poprzez obniżanie stóp procentowych, dobrze wpłynęła na światowe indeksy rynków rozwiniętych. Można dodać do tego także tzw. cykl prezydencki w USA czyli statystyki mówiącej o tym, że rok przedwyborczy jest dla rynków akcyjnych udany i tak tez było w kończącym się roku. Niestety, hossa kompletnie nas ominęła. O ile nie mamy co się porównywać z kluczowymi indeksami, to jednak słabość widoczne jest nawet na tle Rosji czy Węgier, a w zasadzie na tle całej Europy. Trudno więc oczekiwać, że dobry sentyment na amerykańskiej giełdzie będzie przekładał się na nas. Choć z uwagi na wybory i sposób prowadzenia polityki przez prezydenta Trumpa, możliwe że będzie on robił wiele, aby akcje w USA były notowane wysoko.

Krajowe podwórko – PPK pomoże małym?

O ile nie mamy co liczyć na otoczenie zewnętrzne, chyba że w końcu największe fundusze zauważą, że nasz rynek jest tani, to jednak możemy liczyć na siebie. Mówić dokładniej, 2020 rok ma być pierwszym, w którym widoczny będzie wpływ Pracowniczych Programów Kapitałowych. Wpływ ten będzie niższy niż pierwotnie zakładano, ale lepsze to niż nic.

cena zysk wig
WIG – cena/zysk – nasz parkiet jest względnie tani

Warto się jednak zastanowić czy indeks WIG20 dobrze oddaje sytuację na naszym rynku? Moim zdaniem nie, dużą rolę odgrywają w nim banki, które z powodu kredytów frankowych i wyroku TSUE nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów, a także sektor energetyczny – tu sytuacja jest jeszcze gorsza. Tyle wystarczy aby indeks największych spółek wyglądał blado na tle reszty świata. Wydaje się, że aby trafić niezłe inwestycje na GPW, trzeba skupić się na lepszych sektorach giełdy i inwestować bardziej punktowo. Wspomniane wpływy z PPK częściowo zasilą małe i średnie spółki. Na duże nie będą miały tak dużego wpływu. Na mniejszych zmienność jest słabsza, dlatego wpływ PPK będzie bardziej zauważalny.

sWIG80 – wpływ PPK na najmniejszych

Spoglądając na indeks małych spółek, widać że radzi sobie on całkiem dobrze i widoczne są tu pewne perspektywy wzrostu. PPK może jedynie pomóc. Mamy tu kilka spółek, które już ruszyły do góry i które wypłacają niezłe dywidendy. Wspomnę choćby o Asbis, TIM, czy Ambra czyli jednym z ulubieńców inwestorów dywidendowych.

asbis
Asbis – mocne wyniki i niemal 60% wzrostu w 2019 roku

Ambra – kończy dużą korektę?

ambra
Ambra – świetna spółka dywidendowa, +40% w 2019 roku

WIG-Games – najpopularniejszy indeks

W tym roku GPW uruchomiła indeks producentów gier. Szukając zmienności na słabej giełdzie powinniśmy skierować się właśnie w ten sektor, co pokazuje dobrze poniższy wykres.

wig games
Hossa na rynku gier

Według prognoz, światowy rynek gier ma rosnąć w najbliższych latach średnio o 8,2% rocznie, a najszybciej rośnie rynek gier mobilnych. Tu bez problemu znajdziemy ciekawe spółki, mimo że wiele z nich obecnie jest po mocnych wzrostach. Ewentualną przecenę można jednak traktować jako okazję, a chcąc uniknąć inwestycji w spółkę, która opiera się o pojedynczą dużą grę, nad którą długo pracuje, można zainteresować się choćby akcjami takiej spółki jak PlayWay, której polityka jest bardziej zdywersyfikowana.

playway
PlayWay – w 2019 roku blisko 75% wzrostu

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

WIG Nieruchomości i WIG Budownictwo

wig budown
WIG Budownictwo

Te indeksy oddają dobrą sytuację jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy w naszym kraju. Spółki budowlane w końcówce roku zaczęły odrabiać straty, możliwe że będzie to trwalszy trend, głównie na rynku mieszkaniowym.

wig nieruchomosci
WIG Nieruchomości

Jeżeli ktoś szuka spółki dywidendowej na długoletnią inwestycję, może zainteresować się firmą Atal. Inna ciekawa propozycja na długoterminową lokatę kapitału to Dom Development, którego akcje rosną od lat. Wyceny oparte są o uzyskiwane, mocne wyniki finansowe i dobre perspektywy jeżeli chodzi o ilość oddawanych mieszkań.

Ciekawie wygląd także indeks WIG Budownictwo. Tu zwróciłby uwagę na spółkę Selena FM oraz na producentów wykończenia wnętrz czyli Decora oraz Ferro. Selena FM miała słaby 2017 i 2018 rok ale w kończącym się roku zaczęła odrabiać straty. Podobnie zachowuje się Ferro, które ruszyło w tym roku po 2 letniej korekcie. Jest to spółka rosnąca od wielu lat, także naddająca się na długoterminowe inwestycje. Najsilniejsza pod względem technicznym jest Decora, na której dawno nie było większej korekty.

ferro
Ferro – u progu zakończenia bardzo dużej korekty
decora
Decora – 35% w 2019 roku
selena
Selena FM – blisko 90% wzrostu w 2019 roku

Przepływy w funduszach czyli dlaczego trzeba szukać dokładniej

Jak już wspomniałem, słabość naszego parkietu oznacza, że musimy bardziej szczegółowo szukać inwestycji niż opierać się o notowana jakiegoś indeksu. Na razie nie zanosi się na zmianę czyli ogólną hossę na GPW. Pewnym argumentem jest obserwacja przepływów kapitału w funduszach akcyjnych. Poniższa grafika pokazuje, że nadal jest z tym słabo, choć w ostatnich miesiącach zaczęło się nieco poprawiać.

saldo

Słabo nadal wyglądają typowe fundusze akcyjne. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem niż czekanie na hossę jest szukanie branż i sektorów, na których ta hossa już jest, a następnie wybranie interesującej nas spółki. W opracowaniu wspomniałem o kilu firmach, wszystkie odznaczają się nie tylko dobrym zachowaniem na wykresie ale także wzrostem zysku netto oraz przychodów w ujęciu skonsolidowanym, zarówno pod względem rocznym jak i kwartalnym. Praktycznie wszystkie z nich wypłacają także całkiem przyzwoite dywidendy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here