Naga MarketsW godzinach, gdy płynność na światowym rynku Forex zaczyna powoli wygasać – w związku z brakiem aktywności inwestorów z Europy i z USA – Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) podsumuje posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej i opublikuje oświadczenie, w którym najprawdopodobniej przeczytamy, że stopa OCR została utrzymana na poziomie 1,75%. Jak przełoży się to na notowania NZD? Na to i kilka innych pytań odpowiadają analitycy dużych instytucji finansowych.


Ekonomiści zgodni – stopa OCR bez zmian

Praktycznie wszyscy z kilkudziesięciu analityków dużych instytucji ankietowanych przez Bloomberga spodziewa się utrzymania nowozelandzkiej oficjalnej stopy kasowej (OCR) na poziomie 1,75%, który jest najniższym w historii i utrzymuje się od prawie roku (będąc częścią cyklu luzującego rozpoczętego w pierwszej połowie 2015 roku).

Petr Krpata z ING twierdzi, że RBNZ może zaprezentować „delikatnie bardziej jastrzębi ton, jednak słabsze rezultaty inflacji w Q2 oraz obawy dotyczące zbyt silnego NZD spowodują, że bank będzie trzymał się podejścia „pożyjemy, zobaczymy”. Istnieje również ryzyko, że dolar nowozelandzki znajdzie się pod wzmożoną presją w momencie publikacji decyzji o stopach”.

Inne banki inwestycyjne również zwracają uwagę na inflację. Jej dynamika co prawda mocno odbiła od utrzymujących się miesiącami minimów, jednak wyniki za drugi kwartał 2017 pokazały wyraźny powrót pod pułap 2%:

Źródło: Stats NZ

Teorię zbyt silnego NZD i niezadowalającej inflacji potwierdza ANZ – w porannej rekomendacji banku czytamy, że powinno to przełożyć się na deprecjację NZD, ta może być jednak krótkoterminowa i posiadać niewielki zakres (ciężko bowiem spodziewać się, że RBNZ będzie chciał popuścić w pełni gołębie wodze).

Co o posiedzeniu myślą duże instytucję?

Poniżej skrótowe spojrzenie na prognozy dużych graczy przed zaplanowanym na 23:00 podsumowaniem decyzji RBNZ:

  • Westpac – stopa procentowa bez zmian na 1,75%, wyrzucenie z oświadczenia informacji o planowanych podwyżkach stóp i zmiana retoryki na gołębią
  • Deutsche Bank – skupia się bardziej na sytuacji w Australii niż w Nowej Zelandii sugerując, że AUD/NZD powinien się osuwać w trakcie kolejnych sesji
  • Nomura – początek cyklu podnoszenia stóp dopiero w 2020 roku, w oświadczeniu znajdzie się informacja, że oczekiwania rynkowe co do podwyżki w połowie 2018 należą do mocno optymistycznych
  • BNP Paribas – najważniejsze komentarze odnośnie inflacji, rynku pracy i sile NZD. Gołębia retoryka RBNZ może zaszkodzić długim pozycjom na NZD, które i tak należą już do wyraźnie rozciągniętych
  • NZIER – stopy procentowe bez zmian, bez wyraźniejszych modyfikacji oświadczenia polityki pieniężnej
  • NAB – spodziewane pochylenie się RBNZ w gołębim kierunku, nie powinno to jednak wyraźnie silnie zaszkodzić Nowozelandczykowi. Z punktu widzenia polityki pieniężnej komentarze odnośnie zbyt wysokiej wartości NZD, raczej nie wpłyną na niego negatywnie (co najwyżej w krótkim terminie).
AUD/NZD D1 – według Deutsche Bank sztuczne wybicie obecnej konfluencji oporów będzie okazją do wyprzedaży pary walutowej już na obecnych poziomach.

Jakich ruchów na NZD powinniśmy się więc spodziewać? Według ogólnego konsensusu raczej spadkowych, jednak mocno ograniczonych – zarówno pod względem zasięgu i okresu (mocno krótkoterminowy).

Kiwi na różnych interwałach przed RBNZ

Poniżej trzy wykresy prezentujące cztery różne interwały na parze walutowej NZD/USD przed dzisiejszym podsumowaniem posiedzenia RBNZ.

Podzielcie się również swoimi prognozami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here