Naga MarketsJerome Powell, przewodniczący FED
Jerome Powell, prezes FED

Mimo przedpołudniowych danych dot. inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii oraz popołudniowych publikacji inflacji CPI z Kanady i danych dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej, uwaga inwestorów skupiona pozostaje w trakcie środowej sesji na wieczornej decyzji monetarnej FOMC. 


Pierwsza obniżka spodziewana w lipcu 2019 r.

Jak co miesiąc, ekonomiści głównych banków podzielili się swoimi licznymi przemyśleniami na temat przyszłych działań Fedu. Konsensus większości z nich sugeruje, że tym razem FOMC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, choć pojawiają się głosy o możliwej obniżce stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Anders Svendsen, analityk Nordea Markets, sugeruje wątpi, aby Rezerwa Federalna była gotowy obniżyć stopy procentowe na dzisiejszym posiedzeniu FOMC. Spodziewa się on jednak wyraźnego sygnału wskazującego na plany cięć stóp procentowych w niedalekiej przyszłości. Dokładnie mowa tu aż o czterech obniżkach stóp procentowych “począwszy od lipca br.”

Podobne oczekiwania przedstawił także Danske Bank, którego ekonomiści spodziewają się, że podczas dzisiejszego spotkania FOMC otworzy drzwi” do pierwszej obniżki stóp procentowych w lipcu br. Jednym z czynników determinujących luzowanie polityki monetarnej są “niższe oczekiwania inflacyjne, niepewność dot. wojen handlowych i oznaki recesji w przemyśle, które wskazują na potrzebę obniżek stóp procentowych.

Ekonomiści TD Securities spodziewają się, że Fed zasygnalizuje w trakcie dzisiejszego posiedzenia gotowość do złagodzenia polityki monetarnej, ale powstrzyma się od zobowiązania do zbliżającej się obniżki. Przewodniczący Powell prawdopodobnie będzie dążył do uspokojenia rynków, powtarzając swoje uwagi, że Fed jest gotowy do działania, jeśli warunki to uzasadniają. Rezerwa Federalna prawdopodobnie podkreśli, że monitoruje ryzyko dla gospodarki i podejmuje odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego.

Ekonomiści Westpac zauważają, że FOMC musi szybko zareagować na globalną niepewność.  Od teraz do listopada 2020 roku spodziewają się oni czterech obniżek stóp procentowych, z których pierwsza miałaby mieć miejsce w lipcu br.

ABN Amro wskazuje taże, że mimo utrzymania dziś stóp procentowych na dotychczasowych poziomach, Fed zasygnalizuje, że zmierza w kierunku złagodzenia polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach. W odróżnieniu do w/w banków, ekonomiści ABN Amiro spodziewają się jednak tylko trzech obniżek stóp procentowych. Zgodnie wskazują oni jednak, że pierwsza z nich miałaby się odbyć w lipcu br.

Ekonomiści National Bank Financial zwracają uwagę, że rynki oczekują pierwszej obniżki stóp procentowych w lipcu br. Przypominają oni także, że tak właśnie zrobił Fed 1995 roku, aby utrzymać wzrost gospodarczy. Wtedy cykl luzowania polityki monetarnej rozpoczął się jednak od łagodnie restrykcyjnej polityki pieniężnej. Na dzień dzisiejszy stopy referencyjnej nadal utrzymują się jednak na poziomach neutralnych, co sugeruje, że w celu zaspokojenia oczekiwań rynku konieczna byłaby bardziej niedźwiedzia ocena równowagi ryzyka ze strony banku centralnego.

Deutsche Bank spodziewa się, że Fed podejmie dziś decyzję o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Pierwsza obniżka prognozowana jest na lipiec br., po czym na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy stopy zostaną obniżone jeszcze dwukrotnie.

Analitycy ING wskazują, że w związku z eskalacją napięć handlowych, środowe posiedzenie Fed powinno potwierdzić oczekiwania rynku – zbliżają się ostrożne obniżki stóp procentowych. Zauważają oni także, że po czterokrotnym podniesieniu stóp procentowych w 2018 r. Rezerwa Federalna przyjęła ostrożniejsze podejście do polityki pieniężnej w 2019 r. Spodziewają się oni, że Fed zasygnalizuje zapobiegawcze obniżki stóp. Ją jednak bardziej ostrożni od rynkowego konsensusu i oprócz jednej obniżki w lipcu, spodziewają się także dwóch kolejnych w drugiej połowie 2019 roku.

Jeszcze ostrożniejsi w swoich przewidywaniach są ekonomiści Wells Fargo, zdaniem których Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe jedynie dwukrotnie. Do pierwszego luzowania miałoby dojść w lipcu, a do drugiego w IV kw. 2019 r. Nie spodziewają się oni jednak, by w 2020 roku konieczne były kolejne obniżki stóp procentowych.

Rabobank zwraca uwagę, że z powodu braku postępów w negocjacjach handlowych między USA a Chinami, słabego raportu o zatrudnieniu za maj i rozczarowujących danych o inflacji, FOMC ma teraz wszystko, czego potrzebuje, aby dokonać cięcia stóp procentowych. Jednak mogą oni poczekać do spotkania G20, zanim pociągną za spust. Dlatego oczekujemy obniżki dopiero w lipcu. W międzyczasie – na czerwcowym posiedzeniu -prawdopodobnie zobaczymy warunkowe oświadczenie, obiecujące obniżkę, jeśli nie będzie znaczącej poprawy w stosunkach handlowych w USA.

Co więcej, biorąc pod uwagę ponure perspektywy negocjacji handlowych między USA a Chinami, istnieje znaczne ryzyko dodatkowych cięć przed końcem roku. Uważamy jednak, że okażą się niewystarczające. Bardziej prawdopodobne jest, że groźba recesji zmusi Fed do rozpoczęcia pełnego cyklu cięcia w 2020 r. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBlackRock stawia na osłabienie dolara australijskiego. AUD może zniżkować do 65 centów
Następny artykułKurs Orange Polska bije kolejne maksima, cena akcji najwyżej w 2019 roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here