Naga MarketsKurs euro w obliczu posiedzenia EBC. Bank obniży stopy dwukrotnie do końca roku?Ekonomiści z dużych banków inwestycyjnych uważają, że EBC najprawdopodobniej na razie zrobił wystarczająco dużo by wesprzeć strefę euro w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. W ich ocenie konferencja prasowa skoncentruje się na tym, co EBC pozostawił w swoim asortymencie i na tym, jak prawdopodobne jest wykorzystanie tych narzędzi. Nie wykluczają jednak zastosowania bardziej radykalnych środków w tym obniżenia stóp procentowych na jeszcze głębsze, ujemne terytorium.

  • Siła euro powróci dopiero w drugiej połowie roku
  • EURUSD z celem poniżej 1,0769
  • EBC może obniżyć stopy dwukrotnie do końca 2020 roku

Perspektywy makro wzmocnią tendencję spadkową euro – TDS

Nie spodziewamy się żadnych dalszych istotnych zmian polityki EBC na czwartkowym posiedzeniu. Rynki będą chciały więcej wskazówek na temat tego, czego się spodziewać w przyszłości i tego, co pozostało z zestawu narzędzi EBC – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednocześnie oczekują, że pesymistyczne prognozy makro i ujemne saldo ryzyka wzmocnią ich niedźwiedzie nastawienie do euro. W tym kontekście dostrzegają dodatkowe ryzyko dla EUR, które mogłoby powstać, gdyby wśród inwestorów pojawiło się poczucie, że EBC nie ma amunicji lub nie jest w stanie (lub niechętnie) dostosować istniejące narzędzia, aby stawić czoła obecnemu kryzysowi.

Widzimy potencjał do dalszego spadku pary EURUSD poniżej 1.0769 – dodano.

EBC zmuszony do większych bodźców – Rabobank

Siedziba EBC
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego

Ekonomiści w Rabobanku nie oczekują, że EBC wprowadzi nowy bodziec na czwartkowym posiedzeniu, ale bank centralny prawdopodobnie nie będzie w stanie uniknąć dalszych działań stymulujących gospodarkę w tym roku.

Eksperci wskazują na dwa kluczowe ryzyka, które mogą zmusić EBC do podjęcia większej stymulacji pieniężnej:

  • Dalsze pogorszenie kondycji gospodarki strefy euro może wymagać silniejszej reakcji politycznej;
  • Wcześniej ogłoszone środki nie w pełni zmniejszyły stres rynkowy.

Spodziewamy się dwóch kolejnych obniżek stóp depozytowych, co spowoduje jej spadek do -0,70%. Jest to jedna obniżka mniej niż wcześniej oczekiwaliśmy, ponieważ obawy EBC dotyczące skutków ubocznych ujemnych stóp wydają się większe niż się spodziewaliśmy – wskazano w raporcie.

Kurs EURUSD pozostanie pod presją podaży – Danske Bank

Według analityków z Danske Banku, najbliższe spotkanie EBC nie powinno przynieść nowych środków politycznych po szeregu środków podjętych przez bank centralny w ciągu ostatnich sześciu tygodni.

EBC starał się zaradzić niestabilności rynku, której źródłem byłyby instytucje europejskie. Jest mało prawdopodobne, aby zbliżające się posiedzenie EBC rozwiązywało ten problem, co powinno mocno obciążyć euro w najbliższym czasie – napisano w raporcie.

Jeśli EBC będzie trzymać się polityki „oczekiwania i reagowania” w odniesieniu do efektów tego, co już zrobił to prawdopodobnie stanowisko banku nie zmieni się również  w obszarze walutowym. Z kolei spoglądamy na USA i Chiny, aby ocenić moment cyklicznej poprawy, która powinna wzbudzić zaufanie do euro w późniejszym terminie w tym roku – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here