Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

Już pierwszego lipca o godzinie 13:00 poznamy najnowszą decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Pół godziny później przemówi prezes BoE, Mark Carney. Rynkowy konsensus zakłada, iż stopy pozostaną na niezmienionym poziomie i najprawdopodobniej utrzymają się do końca tego roku. Wraz ze zbliżającym się posiedzeniem swoje prognozy przedstawili eksperci dużych banków inwestycyjnych wraz z prognozą kursu funta.


Zobacz również: Prognozy banków przed FOMC: Pierwsza obniżka od 10 lat, rynki liczą na zwiększenie płynności

Bank Anglii pozostanie w zawieszeniu, zanim zacieśni swoją politykę w 2020 r. – Wells Fargo

Budynek Banku anglii
Siedziba Banku Anglii

W czwartek Bank Anglii (BoE) ogłosi swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Według analityków Wells Fargo bank centralny pozostanie w zawieszeniu przez kolejne miesiące, aż do rozwiązania kwestii procesu Brexit.

Eksperci zauważają, iż Bank Anglii nadal wykazywał tendencję do ewentualnego zaostrzenia na czerwcowym posiedzeniu. To zaostrzenie będzie jednak uzależnione od potencjalnego łagodnego wyjścia z Unii Europejskiej. Jednak coraz więcej wskazuje na to, iż może także dojść do hard Brexitu. Dane o inflacji były silniejsze w Wielkiej Brytanii niż w Europie, a według ostatniego odczytu wzrost jednostkowych kosztów wynagrodzeń utrzymał się na stałym poziomie.

Gospodarka brytyjska ostatnio wyglądała nieco bardziej chwiejnie, szczególnie w sektorze produkcyjnym, który może coraz bardziej odczuwać presję ze strony sektora przemysłowego w Europie kontynentalnej. Kolejnym wyzwaniem dla decydentów BoE może być gołębi pivot bankierów centralnych na całym świecie. Na razie oczekujemy, że Bank Anglii pozostanie w zawieszeniu, aż w końcu rozpocznie zaostrzenie w 2020 r. po osiągnięciu Brexitu – wskazano w raporcie.

Kurs funta: BoE prawdopodobnie nie będzie istotnym wydarzeniem – ING

Uk i BrexitW opinii analityków ING posiedzenie BoE w tym tygodniu powinno być wydarzeniem, które nie wpłynie istotnie na kurs funta, nawet jeśli komisja zdecydowanie powtórzy swoje wytyczne dotyczące ewentualnych podwyżek stóp procentowych, pomimo obecnej wyceny rynkowej obniżek stóp.

W kraju wzrosło prawdopodobieństwo hard Brexitu i przedterminowych wyborów, podczas gdy na zewnątrz inne globalne banki centralne łagodzą swoją politykę. Jakakolwiek próba BoE sygnalizowania przyszłych podwyżek stóp byłaby zatem postrzegana przez rynek jako wysoce niewiarygodna i raczej nie wpłynie na oczekiwania cenowe ani nie pomoże funtowi – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów reakcja funta na BoE prawdopodobnie będzie asymetryczna i może zmierzać w kierunku jeszcze słabszego funta szterlinga. Może się tak stać, ponieważ rynek będzie bardziej reaktywny na gołębią zmianę wytycznych dotyczących stóp procentowych (na przykład, jeśli bank uzna argument za cięciami, skutecznie popierając pogląd rynku) niż na scenariusz, w którym Bank Anglii próbuje przedstawić argumenty za podwyżką.

Widzimy wyraźne ryzyko deprecjacji funta w nadchodzących miesiącach. Z retoryką nowego rządu na temat „braku porozumienia” w sprawie uelastycznienia Brexitu (np. komentarze Michaela Gove’a, że ​​„żadna transakcja nie jest teraz realna”) i rosnące prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów, funt powinien pozostać pod presją – dodano.

Ryzyko wyborów powszechnych w tym roku wyraźnie rośnie, co tylko zwiększy niepewność, która obecnie ma wpływ na wzrost gospodarczy. Perspektywa dalszego spadku inwestycji, w połączeniu z ostatnimi słabymi odczytami wydatków detalicznych według analityków sugerują, że kwartalny wzrost (po wyeliminowaniu niestabilnych liczb produkcji/zapasów) pozostanie ograniczony do około 0,2/0,3% przez większą część roku.

Sądzimy, że rozmowa o obniżce stóp jest trochę przedwczesna – wzrost płac znajduje się w fazie pokryzysowej, a biorąc pod uwagę, że jest to zjawisko o charakterze strukturalnym i cyklicznym podejrzewamy, że na razie będzie ono nadal utrzymywać się na solidnym poziomie. Wzrost płac był kluczowym czynnikiem jastrzębim w ostatnim procesie decyzyjnym i jest kluczowym powodem dla którego uważamy, że stopy najprawdopodobniej pozostaną bez zmian przez resztę roku – dodano w raporcie.

Para GBP/USD może dalej spadać i przetestować poziom 1.2110 – UOB

Zdaniem strategów FX w grupie UOB, para walutowa GBP/USD pozostaje w negatywnej strukturze ceny i może w najbliższym czasie spaść dalej do regionu 1,2110. W ich ocenie tylko ruch powyżej poziomu oporu 1,2335 wskazywałby, że obecna słabość funta ustabilizowała się.

Zobacz również: Johnson tworzy gabinet kryzysowy, który przygotuje U.K. do hard Brexitu

kurs funta do dolara we wtorek na interwale H1 30 7 19
Kurs funta do dolara we wtorek na interwale H1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here