Naga MarketsGubernator Reserve Bank of New Zealand, Graeme Wheeler

Ekonomiści ankietowani przez agencję prasową Reutera są zgodni – dzisiejszego wieczora nie zobaczymy ruchu na stopach procentowych RBNZ, które utrzymują się na rekordowych dołkach 1,75%. Dodatkowo większość z nich zakłada, że bank centralny nie dostarczy powodów do silniejszych ruchów na parach z NZD.


W tym roku bez jakichkolwiek ruchów na stopach

Zaledwie 3 z 32 analityków biorących udział w sondażu Reuters spodziewa się cięcia stóp procentowych w trakcie dzisiejszego spotkania, czy też w kolejnych miesiącach 2017 roku. Szeroki konsensus jak na razie wskazuje, że RBNZ utrzyma stabilną politykę pieniężną i nie planuje żadnych zmian.

Jak podają analitycy Credit Agricole, Bank Rezerw Nowej Zelandii powinien utrzymać raczej neutralny ton i nie ma powodów, aby przechylać się w bardziej gołębią stronę. Poniżej kilka powodów:

  • Graeme Wheeler, prezes RBNZ, stwierdził dwa tygodnie temu, że poziom stopy OCR jest stabilny
  • RBNZ najprawdopodobniej poczeka do kolejnego posiedzenia kiedy zaprezentowane zostaną zaktualizowane prognozy gospodarcze
  • Oczekiwania inflacyjne podbiły w górę i zbliżają się coraz wyraźniej do środka docelowego zakresu wyznaczanego przez bank centralny

Brak ruchu na stopach oraz większej zmienności na parach z NZD prognozuje także Westpac. Jedynie 5% prawdopodobieństwa przypisuje jastrzębiemu scenariuszowi, w którym bank centralny przechyla się bardziej w jastrzębią stronę zwracając uwagę na wzrosty krótkoterminowej inflacji, spadki NZD w średnim terminie oraz poprawę globalnych wyników PKB.

Z drugiej strony Wheeler może odnieść się do zeszłotygodniowych danych o lokalnym PKB za Q4, które rozminęły się z oczekiwaniami (0,4% vs 0,7% prognozowane kw/kw oraz 2,7% vs 3,2% prognozowane r/r).

Jak na posiedzenie RBNZ może zareagować Nowozelandczyk?

Nawet jeżeli posiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii przejdzie przez rynek bez echa, to warto dokładniej przyjrzeć się notowaniom par z NZD. Na tygodniowym wykresie popularnego kiwi widzimy, że cena w ostatnich tygodniach ponownie testowała linię trendu łączącą HL od połowy 2015 roku:

NZD/USD W1

Przechodząc na wykres NZD/USD D1 widzimy natomiast, że para przesuwa się od września 2016 roku pod spadkową linią trendu. W marcu dynamiczna deprecjacja doprowadziła do re-testu poziomu 0.6900, co wywołało silne odbicie i powrót nad 0.700. Sesja wtorkowa to jednak podażowy pin bar pod minimami z sierpnia 2016, 38,2% zniesienia Fibonacciego oraz średnią ruchomą, co od strony technicznej może być okazją do kontynuacji spadków (co pokazuje jak na razie sesja z 22 marca):

NZD/USD D1

Jeżeli chodzi natomiast o notowaniach AUD/NZD, to tutaj Nowozelandczyk w lutym i pierwszej połowie marca również nie miał okazji do silniejszych umocnień. Dopiero obecnie widzimy próbę wyraźniejszej korekty, która podjęła walkę ze stromą nachyloną linią trendu. Jej pokonanie zwiększy szansę na re-test od góry maksimów z lipca i października 2016:

AUD/NZD D1

Decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych oraz publikacja oświadczenia odnośnie polityki pieniężnej została zaplanowana na godzinę 21:00 naszego czasu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here