Naga MarketsDziś pierwszy piątek listopada. Jak co miesiąc, punktualnie o godz. 14:30 poznamy więc najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS dot. zamiany zatrudnienia oraz stopy bezrobocia w USA. Zdaniem ekonomistów, pracodawcy najprawdopodobniej zatrudnili w październiku br. najmniejszą liczbę pracowników od pięciu miesięcy, co byłoby najbardziej wyraźnym sygnałem, że koniec bodźców fiskalnych i dynamiczny wzrost nowych zakażeń koronawirusem zmniejszają dynamikę ożywienia gospodarczego.

  • Ekonomiści spodziewają się najmniejszego wzrostu zatrudnienia od pięciu miesięcy
  • Kurs dolara najniżej od marca

Amerykański rynek pracy zaczyna wyhamowywać 

Zaprezentowany dziś raport amerykańskiego biura pracy (BLS) uwidoczni wyzwania stojące przed następnym prezydentem, niezależnie od tego czy zostnaie nim użędujący Republikanin Donald Trum, czy Demokrata Joe Biden. Zwycięzsca tych wyborów będzie musiał stawić czoła wyzwaniom związanym z utrzymaniem wzrostu gospodarczego w miarę wychodzenia z najgłębszej recesji od czasów Wielkiego Kryzysu.

– Październikowy raport dot. zmiany zatrudnienia prawdopodobnie pokaże dowody na osłabienie rynku pracy – uważa Dean Baker, starszy ekonomista w Center for Economic and Policy Research. Jego zdnaiem jest to pilny problem, przed którym stanie nowy prezydent USA.

Zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym prawdopodobnie wyniosła w październiku 600 tys. miejsc pracy (wobec wzrostu o 661 tys. we wrześniu), co byłoby najgorszym rezultatem od kwietnia br., kiedy to zatrudnienie spadło o ponad 20 mln. miejsc pracy.

Oczekuje się również, że raport o zatrudnieniu wykaże wzrost liczby osób, które straciły pracę na stałe, jak również tych, które pozostawały bez pracy przez ponad sześć miesięcy.

Zdaniem ekonomistów, stopa bezrobocia spadnie jednak do 7,7 proc. z 7,9 proc. we wrześniu. Zaznaczają oni, że spadek ten nie odzwierciedla wcale kndycji rynku pracy, ponieważ stopa bezrobocia zostanie obniżona przez osoby, które błędnie zakwalifikowały się jako “zatrudnione, ale nieobecne w pracy”.

Wraz ze spadkiem dynamiki na rynku pracy, prognozuje się wzrost średnich godzinowych wynagrodzeń o 0,2 proc.

Prognozy ekonomistów

Ekonomiści RBC Economics spodziewają się, że w paździenriku przybyło aż 1,5 mln miejsc pracy, co byłoby wynikiem zauważalnie lepszym niż rynkowy konsensus. Byłoby to też odczyt ponad dwukrotnie lepszy od wrześńiowego wzrostu o 661 tys. Ich zdaniem, mimo to, w całych Stnach Zjednoczonych wciąż ponad 9 mln osób pozostaje bez pracy w stosunku do poziomu sprzed wybuchu pandemii.

Westpac spodziewa się natomaist drastycznego spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia. Ich zdaniem, w październiku zatrudnienie mogło skurczyć się o około 570 tys.

– Mniejsze tempo wzrostu zatrudnienia, w połączeniu z prawdopodobnym wzrostem aktywności zawodowej, ma mniej więcej ustabilizować stopę bezrobocia na poziomie 7,8% w październiku, choć istnieją wyraźne ryzyka w obu kierunkach. Historyczna skala spowolnienia na rynku pracy w październiku będzie miała wpływ na zarobki godzinowe prawdopodobnie przez wiele kolejnych lat – wskazali ekonomiści.

Kurs dolara najniżej od marca br

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/JPY zauważymy, że wskutek trwajacej od kilku dni deprecjacji amerykańskiej waluty, rynek pokonał techniczne wsparcie w wysokości 104,28 i znalazł się na najniższym poziomie od marca br.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

USDJPY

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin (BTC) w okolicach 16.000 USD. Kryptowaluta pokonuje główne aktywa
Następny artykułKurs dolara (USD) traci ponad 1,5%. Rynek pracy w USA ponownie spowalnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here