Naga MarketsRosnące oczekiwania na ruch NBP w IV kw. zostały zrównoważone przez podwyżkę stóp o 40 punktów bazowych w październiku. Kolejna podwyżka o 50 pb może mieć miejsce już 3 listopada ze względu na rosnące ryzyko inflacji (CPI powyżej 7% r/r), uważają eksperci z ING Banku. Nowe projekcje NBP powinny pokazać średni poziom CPI w 2023 r. powyżej górnej granicy banku centralnego. Eksperci prognozują główną stopę w Polsce na poziomie 2,5% w latach 2022/23 z ryzykiem przechylonym w górę. Dolar kosztuje 3,97 zł, euro ponad 4,61 zł, funt 5,42 zł, a frank 4,35 zł.

Polska: Podwyżka stóp o 50 pb i stopa końcowa na poziomie 2,5%

Perspektywy dla polskiego PKB pozostają dobre. Polska jest bardziej odporna na zakłócenia łańcuchów dostaw, np. ze względu na znacznie mniejszy udział producentów samochodów w PKB (około połowa poziomu Węgier) w porównaniu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Konsumpcja powinna również pozostać silna, wspierana przez wysoki wzrost płac, wyprzedzający inflację.Czynniki podażowe podnoszą CPI w tym roku, a presja popytowa i płacowa powinny być ważnymi czynnikami inflacyjnymi w 2022 roku. Wysoka inflacja jest również spowodowana czynnikami strukturalnymi, tj. PKB napędzany konsumpcją – napisano w raporcie.

W związku z tym CPI prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie nawet dłużej niż oczekiwano. W 2022 r. średnia inflacja powinna wynieść 5,3% r/r (z ryzykiem w górę), ok. 4% w 2023 r. Rewizja w górę projekcji CPI NBP w listopadzie jest kluczowym argumentem za naszym wezwaniem do podwyżki stóp – dodano.

Spór z Komisją Europejską może chwilowo przyćmić oczekiwania na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Na początku grudnia ETS powinien odpowiedzieć, czy zasada warunkowości jest zgodna z traktatami. Konflikt jest jednak daleki od zakończenia.

Debata na temat Polski w Parlamencie Europejskim zakończyła się rezolucją wzywającą KE do wstrzymania dostępu Polski do Planu Unii Europejskiej Nowej Generacji do czasu wykonania przez rząd wyroków ETS w sprawie sądownictwa. Konflikt stwarza ryzyko opóźnionego dostępu do Funduszu Naprawczego i stanowi zagrożenie dla innych płatności unijnych.

Kurs złotego (PLN), a rynki walutowe

Spodziewamy się, że złoty pozostanie słaby w pozostałej części 2021 roku. Para EUR/PLN powinna zakończyć rok w okolicach 4,60, ale widzimy duże ryzyko chwilowego osłabienia złotego – wskazano w raporcie.

Trwające problemy w Azji mogą nadal nadwyrężać ogólne nastroje w Europie Środkowo-Wschodniej, co można było zaobserwować w poprzednich tygodniach. Również polityczny impas z Komisją Europejską wydaje się daleki od zakończenia. Ten czynnik wydaje się nie do końca wyceniony, gdyż złoty utrzymywał siłę w ostatnich tygodniach względem swoich odpowiedników w Europie Środkowo-Wschodniej.

Spodziewamy się podwyżki o 50 pb w listopadzie, ale podwyżki o 100 pb wycenione do końca roku wydają się naciągane – podkreślono w raporcie.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje datawalk | notowania jsw | wig20 akcje | euro dolar wykres | ccc akcje prognozy | kurs dow jones | amrest giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here