Naga Markets
Adam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Już w środę na posiedzeniu 9 listopada Narodowy Bank Polski (NBP) najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, chociaż szanse na brak zmian są również stosunkowo wysokie. Perspektywy inflacji w naszym kraju nie uległy poprawie, a rynki wzywają do kontynuacji zacieśniania. Z drugiej strony komentarze Rady Polityki Pieniężnej były ostatnio bardzo gołębie. Nadal jednak eksperci z ING Banku pozostają przekonani, że NBP nie spełni oczekiwań rynkowych co do stopy końcowej, co może poskutkować osłabieniem polskiego złotego w dłuższym terminie i prognozują ponowny wzrost kursu EUR/PLN w rejon 4,80.

  • Zdaniem ekspertów perspektywy dla naszego kraju na 2023 r. pozostają ponure
  • Inflacja bazowa w Polsce pozostanie na wysokim poziomie w 2023 roku
  • RPP dostarczy nie więcej niż 50 pb dodatkowych podwyżek, podczas gdy rynek wciąż wycenia około 100 pb, podkreślają eksperci
  • Partnerem artykułu jest Purple Trading, wiodący broker pod względem ilości zyskownych traderów. Odkryj sekret stojący za zyskownym handlem
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs złotego (PLN): Wszystkie oczy zwrócone na RPP – ING

Zrewidowane kwartalne dane o PKB wskazują na silniejszy wzrost gospodarczy w Polsce w pierwszej połowie 2022 r. i prawdopodobnie w całym 2022 r.. Jednak zdaniem ekspertów perspektywy dla naszego kraju na 2023 r. pozostają ponure i nadal dostrzegają zagrożenia dla swojej prognozy 1,5% PKB na nadchodzący rok.

Inflacja nie uspokoi się i osiągnie szczyt dopiero powyżej 20% rok do roku w lutym 2023 roku. Mimo że oczekuje się, że później zacznie spadać do około 10%, nasze modele wskazują, że inflacja bazowa pozostanie na wysokim poziomie w 2023 roku – napisano w raporcie ING.

Stopy procentowe w naszym kraju systematycznie rosną w 2022 roku
Stopy procentowe w naszym kraju systematycznie rosną w 2022 roku

Na niecały dzień przed decyzją wszystkie oczy zwrócone są na RPP, która powstrzymała się od podwyżek stóp w październiku i deklaruje, że jest bliska zakończenia cyklu. W ocenie analityków listopadowa projekcja makroekonomiczna może być już niestety spóźnioną okazją do doprecyzowania lub zmiany forward guidance.

CO TRZECI KLIENT PURPLE TRADING JEST RENTOWNY. SPRAWDŹ DLACZEGO

Przy sygnałach ze strony rządu, że obawiają się niskiego zaufania kupujących polskie obligacje rządowe z powodu ryzyka CPI i nadmiernych wydatków w roku wyborczym 2023, oczekujemy, że decydenci zdecydują się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb. Nie zdziwilibyśmy się jednak, gdyby stopy pozostały bez zmian, zgodnie z ostatnimi gołębimi wypowiedziami RPP – dodano.

Rynki walutowe: Kurs euro powróci do poziomu 4,80 za złotego (PLN)

W raporcie podkreślono również, że złoty wycenił znaczną część premii CEE ze względu na wysokie koszty finansowania pozycji wobec złotego, tańszy gaz ziemny oraz polityków rozważających „reset relacji” z Komisją Europejską w celu odblokowania Funduszu Naprawczego.

Obawiamy się jednak, że polska waluta nie znajdzie pod koniec roku wystarczającego wsparcia ze strony polityki NBP. Spodziewamy się, że RPP dostarczy nie więcej niż 50 pb dodatkowych podwyżek, podczas gdy rynek wciąż wycenia około 100 pb. Dlatego widzimy EUR/PLN powyżej 4,80 w grudniu 2022 r., a skala deprecjacji w dużej mierze zależy od ogólnego nastroju, kursu głównej pary EUR/USD i kwestii Funduszu Naprawczego – zauważono.

XTB
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Dotychczasowe podwyżki stóp NBP zaczynają powoli działać. Wydaje się, że polska polityka pieniężna, która od października 2021 roku zaaplikowała solidny zastrzyk antyinflacyjny zaczyna wywierać coraz bardziej mocne skutki. Na początku byliśmy świadkami spadku popyty na kredyty, w tym zwłaszcza mieszkaniowe, później wskaźnik PMI spadł poniżej 50 punktów a obecnie wydaje się, że stopniowo będziemy przechodzić do kolejnej fazy, w której coraz bardziej uwidocznią się antyinflacyjne skutki dotychczasowych podwyżek stóp. Myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że rok 2023 będzie rokiem stopniowego obniżania w Polsce się różnych miar inflacji, nie tylko inflacji konsumpcyjnej, lecz także inflacji konsumpcyjnej bazowej oraz inflacji produkcyjnejkomentował kilka dni temu były członek RPP, Eryk Łon.

Inflacja konsumencka w Polsce systematycznie rośnie, choć presja sprzedażowa na złotego (PLN) i polskie obligacje rządowe osłabła przynajmniej na jakiś czas. Jednocześnie nie sprawdziły się ani teoria letniego szczytu inflacji CPI, ani scenariusz „wypłaszczania inflacji” przewidywany przez Narodowy Bank Polski i samego prezesa Adama Glapińskiego.

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPoranny przegląd rynków. Czekamy na RPP i wyniki wyborów w USA
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 09.11.2022 [WIDEO]
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here