Naga Markets

Prognozy kursu jena: USD/JPY może spaść poniżej poziomu 130 w przyszłym rokuNajwiększe straty jena wydają się być już za nami, a amerykański dolar prawdopodobnie osiągnie swój szczyt, gdy Rezerwa Federalna (Fed) zwolni tempo podwyżek stóp. Jak zatem wyglądają najnowsze prognozy kursu USD/JPY?

Kurs USD/JPY spadnie już w pierwszym kwartale 2023 roku?

Jason Thomas, prezes globalnej firmy Carlyle Group Inc. Poinformował, że oczekiwania rynkowe dotyczące podniesienie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w grudniu kształtują się na poziomie 50 punktów bazowych.

Następnie Fed dokona kilku mniejszych podwyżek, po czym wstrzyma się z nimi na jakiś czas przed końcem marca 2023 r. W związku z tym jen może umocnić się i przyczynić do spadku kursu USD/JPY do poziomu 130, a nawet zbliżyć się do 125 w przyszłym roku, jeśli prognozy dotyczące mniejszych podwyżek staną się powszechnie obowiązującym poglądem – powiedział Thomas w wywiadzie udzielonym w czwartek w Tokio.

Komentarze te pojawiają się w kontekście rozbieżnych poglądów wśród inwestorów na temat tego, czy dolar znajduje się już na szczycie, podczas gdy inflacja w Stanach Zjednoczonych wykazuje oznaki spowolnienia. Jen spadł w tym roku o prawie 18% i jest najgorzej radzącą sobie walutą wśród krajów z grupy G10.

Inwestorzy nastawieni na silnego dolara – zwłaszcza ci z lewarowanymi zakładami – będą musieli wycofać się ze swoich pozycji, gdy w perspektywie pojawi się koniec cyklu podwyżek Fed, co spowoduje bardzo duże korekty. Jest to realistyczny, potencjalny wynik dla pierwszego kwartału 2023 roku – dodał Thomas.

Notowania USD/JPY, wykres dzienny
Notowania USD/JPY, wykres dzienny

Podwyżka o 50 punktów bazowych w grudniu, której towarzyszy jastrzębia retoryka, może zakończyć się wypchnięciem kursu USD/JPY poza trzydekadowe minimum 151,95. Po tym, japońska waluta prawdopodobnie będzie się umacniała, co odzwierciedli spadek notowań pary walutowej.

Japońskie gospodarstwa domowe, instytucje finansowe i przedsiębiorstwa zbliżają się również do punktu, w którym stwierdzą, że wartość ich zagranicznych aktywów jest zbyt wysoka w stosunku do cen krajowych, co spowoduje repatriację i wzmocni jena – zakończył analityk.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

XTB

Z drugiej strony analitycy Goldman Sachs Macro Strategy uważają, że dolar może się obronić przed potencjalnym rajdem jena, ponieważ amerykańska gospodarka prawdopodobnie zdoła uniknąć receji w przyszłym roku. Co więcej, polityka Banku Japonii dotycząca kontroli krzywej dochodowości (YCC) może zostać bez zmian co najmniej do końca kadencji prezesa Kurody w I połowie 2023 roku.

Możliwość dodatkowych interwencji na rynku walutowym ze strony japońskiego Ministerstwa Finansów również nie wydaje się wystarczająca aby zapobiec dalszej deprecjacji, jeśli różnice w kurach będą się nadal zwiększać na korzyść dolara – dodali analitycy Goldman Sachs.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułUOKiK postawił czterem bankom zarzuty zw. z nieautoryzowanymi transakcjami
Następny artykułPsychologia tradingu – darmowy webinar z Comparic.pl – wtorek 20:00
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here