Naga MarketsPierwszą część prognoz forex 2014 przygotowanych przez zespół comparic.pl publikowaliśmy wczoraj. Dzisiaj natomiast zapraszamy Was do zapoznania się z kolejną porcją naszych przewidywań odnośnie potencjalnych zmian na rynku FX w przeciągu najbliższych miesięcy.

Omówiliśmy już najważniejsze waluty, dzisiaj natomiast chcielibyśmy się skupić na złocie, srebrze, wirtualnych walutach oraz nastawieniu banków i dużych inwestycji finansowych do przejęć oraz fuzji. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Te artykuły również Cię zainteresują
Złoto i srebero

Złoto (XAU) zanotowało jeden z najgorszych okresów w 2013 roku, kiedy na jego początku spadło o prawie 500 dolarów w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. Cenny kruszec znajduje się w tendencji spadkowej tak naprawdę od końca 2012 roku kiedy rozpoczął się wzrost amerykańskiej gospodarki.

O ile przez większą część roku inwestorzy spodziewali się wydania przez FED informacji o wprowadzeniu QE 3 to decyzje takie podjęto dopiero pod koniec grudnia. Jako, że amerykańskie zapasy pieniężne mają posiadać mniejszą dynamikę wzrostu niż w 2013 roku – o 10 miliardów dolarów płynności mniej każdego miesiąca – dolar może iść do góry spychając w dół ceny poszczególnych aktywów. Chodzi tutaj szczególnie o surowce takie jak złoto, które nie generują przychodów.

Po stronie podaży nie przewidujemy żadnych większych zakłóceń jeżeli o wydobycie. Pomimo wzrostu kosztu otrzymania surowca na przestrzeni kilku ostatnich lat nie powinno w żaden sposób odbić się to na podniesieniu innych, podstawowych kosztów. Wchodząc w 2014 roku spodziewamy się, że granica 1000 dolarów będzie psychologicznym poziomem wsparcia dla złota.

Według jednego z analityków Bank of America największym zagrożeniem dla złota może być brak zainteresowania ze strony kupujących. Inwestorzy w ostatnich latach byli jednym z głównych czynników wpływających na kształtowanie się ceny złota. Wzrost o około 2% w pierwszych dniach roku wydaje się tutaj mało przekonujący. Michael Widmer (BoA) tak komentuje całą sprawę:

„Jeżeli inwestorzy zaprzestaliby pozbywania się złota wtedy cena mogłaby ustabilizować się na poziomie 1200 dolarów za uncję. Nie jest to jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz. Spodziewamy się, że inwestorzy nadal będą zmniejszali swoją ekspozycję na rynku złota co doprowadzi do spadku en w okolice 1000 dolarów za uncję” – czyli wspomnianego przez nas psychologicznego punktu wsparcia.

Nie wszyscy patrzą jednak na złoto tak pesymistycznie. Widmer twierdzi, że w drugiej połowie roku będziemy świadkami wzrostu cen kruszcu. Przemawiać za tym ma między innymi ciągły wzrost amerykańskiej gospodarki, zacieśnianie rynku pracy oraz powoli wzrastająca inflacja. Wszystko to może pobudzić inwestorów do zawierania większej ilości długich pozycji na złocie dając w efekcie trend wzrostowy. Część z inwestorów na pewno zauważy interesujące punkty wejścia w rynek złota na przestrzeni kolejnych miesięcy.

Bitcoin – kryptowaluta obchodzi piąte urodziny

3 stycznia 2009 roku wykopany został pierwszy blok bitcoinów (powszechnie zwany jako genesis). To właśnie wtedy rozpoczęła się historia wirtualnej waluty, która okazała się jednym z największych hitów 2013 roku. Jeżeli wymyślonypieniądz przekracza cenę złota wtedy coś z pewnością musi być na rzeczy.

Czy w 2014 roku będziemy świadkami dalszej ekspansji BTC? Z całą pewnością powinniśmy przygotować się na wysyp regulacji prawnych. Kolejne państwa przystosowują swoje przepisy do wirtualnej waluty, która stwarza sporo problemów nie tylko w zakresie opodatkowania, ale również ujęcia w ewidencjach księgowych.

Regulacje skupiają się również na licencjonowaniu transakcji przy wykorzystaniu bitcoina i możliwości jego wymiany na inne waluty. Jon Matonis, dyrektor wykonawczy w Bitcoin Fundation przewiduje, że ubranie zdecentralizowanego rynku Bitcoina w ramy prawne zwiększy jego dojrzałość i pozwoli jednocześnie podnieść dynamikę obrotu. Z drugiej jednak strony może utrudnić działalność przedsiębiorstwom korzystającym z bitcoinów oraz spowolnić wdrażanie innowacyjnych rozwiązań możliwych dzięki krypto-walucie.

Nastroje w przypadku BTC są bardzo zróżnicowane. Mark Williams z Uniwersytetu Bostońskiego twierdzi, że do czerwca 2014 bitcoin spadnie do poziomu 10 dolarów. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal będzie cieszył się sporą popularnością szczególnie w zakresie branży sprzedażowej i e-sprzedażowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here