Naga MarketsW środę o godzinie 20:00 odbędzie się ostatnie posiedzenie FOMC w tym roku. Inwestorzy poznają aktualne prognozy ekonomiczne oraz zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Zdaniem analityków Rezerwa Federalna może rozważyć dodatkowe bodźce monetarne, gdyż na horyzoncie nie widać kolejnych bodźców fiskalnych. Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną na niezmienionym niskim poziomie 0,25% i powinny zostać utrzymane przez kolejne lata. To z kolei przyczyni się do dalszej deprecjacji dolara amerykańskiego.

  • Prawdopodobna gołębia retoryka. W centrum uwagi program kupowania obligacji
  • FOMC podejmie decyzje dotyczące parametrów programu zakupu aktywów w styczniu, kiedy na arenie politycznej opadnie kur
  • Prognoza PKB na 2020 r. zostanie prawdopodobnie zrewidowana do -2,7% z -3,7%
  • Dolar silnie wyprzedawany. USD/PLN spada siódmy tydzień z rzędu

Fed może rozważyć zapewnienie dalszych bodźców monetarnych – Rabobank

Rynkowy konsensus prognozuje, że 16 grudnia FOMC udzieli bardziej wyraźnych wskazówek dotyczących programu zakupu aktywów, łącząc go z niedawno przyjętą strategią elastycznego wyznaczania celu średniego inflacji i dostosowując go do przyszłych wytycznych dotyczących stóp.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli do środy nie będzie żadnych bodźców fiskalnych ani pakietu pomocy, FOMC może rozważyć zapewnienie dodatkowego bodźca monetarnego poprzez program skupu aktywów – napisano w raporcie Rabobanku.

W ocenie ekspertów FOMC ma obecnie trzy opcje działania:

  • Wskazanie dłuższego horyzontu zakupów aktywów poprzez wytyczne forward;
  • Przyspieszenie skupów aktywów;
  • Przesunięcie składu zakupów na dłuższe terminy zapadalności.

Biorąc pod uwagę to, co publicznie powiedzieli uczestnicy FOMC, prawdopodobnie w grudniu skoncentrują się na prognozach i podejmą decyzje dotyczące parametrów programu zakupu aktywów w styczniu, kiedy na arenie politycznej opadnie kurz i będzie więcej jasności co do polityki fiskalnej.

Zgodnie z przyjęciem przez Fed nowej strategii średniego celu inflacyjnego (AIT) i położeniem nacisku na „szerokie i sprzyjające włączeniu społecznemu” zatrudnienie, najbliższy FOMC najprawdopodobniej potwierdzi zaangażowanie Fed w przedłużenie okresu niskich stóp procentowych. Oczekujemy, że Fed utrzyma stopę procentową bliską zeru przynajmniej do 2023 r. – dodano.

Kurs dolara pod presją luźnej polityki FED – MUFG

Nawet jeśli nie dojdzie do zmian w polityce, eksperci z MUFG Banku oczekują dalszego zaangażowania w bardzo luźną politykę monetarną przez FED. Z kolei brak krótkoterminowych zagrożeń powinien utrzymać apetyt na ryzyko osłabiając dolara w średnim okresie czasu.

Prognozy gospodarcze zostaną prawdopodobnie zrewidowane w górę, biorąc pod uwagę ostatnie wyniki, a poszczególni członkowie FOMC mogą również nieznacznie zrewidować swoje długoterminowe prognozy dotyczące stóp procentowych.

Podsumowanie prognoz gospodarczych z września było zdecydowanie zbyt pesymistyczne i zostanie poddane znacznym korektom – podkreślono w raporcie.

Na przykład eksperci spodziewają się, że prognoza PKB na 2020 r. zostanie prawdopodobnie zrewidowana do -2,7% z -3,7%, a stopa bezrobocia na poziomie 7,6% w IV kwartale jest wyraźnie zbyt pesymistyczna.

Komunikat Rezerwy Federalnej prawdopodobnie skupi się jednak na ryzyku pogorszenia sytuacji ze względu na dalsze ograniczenia i wzrost liczby bezrobotnych. W ocenie MUFG Banku nie ma obecnie możliwości zmiany stóp procentowych, a bank centralny skoncentruje się na programie zakupu obligacji i udzielaniu wskazówek na przyszłość.

FOMC mógłby przedstawić bardziej wyraźne wytyczne np. obecne tempo luzowania ilościowego (120 mld USD) zostanie utrzymane przez cały 2021 r. i być może zobowiązanie do utrzymania pewnej formy luzowania ilościowego do czasu osiągnięcia 2% celu inflacyjnego. Oczekujemy, że FOMC podkreśli swoje zaangażowanie w zapewnienie znacznego bodźca, który utrzyma dolara na słabszej pozycji w przyszłości – podsumowano.

Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here