W środę o godzinie 20:00 odbędzie się ostatnie posiedzenie FOMC w tym roku. Inwestorzy poznają aktualne prognozy ekonomiczne oraz zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Zdaniem analityków Rezerwa Federalna może rozważyć dodatkowe bodźce monetarne, gdyż na horyzoncie nie widać kolejnych bodźców fiskalnych. Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną na niezmienionym niskim poziomie 0,25% i powinny zostać utrzymane przez kolejne lata. To z kolei przyczyni się do dalszej deprecjacji dolara amerykańskiego.
- Prawdopodobna gołębia retoryka. W centrum uwagi program kupowania obligacji
- FOMC podejmie decyzje dotyczące parametrów programu zakupu aktywów w styczniu, kiedy na arenie politycznej opadnie kur
- Prognoza PKB na 2020 r. zostanie prawdopodobnie zrewidowana do -2,7% z -3,7%
- Dolar silnie wyprzedawany. USD/PLN spada siódmy tydzień z rzędu
Fed może rozważyć zapewnienie dalszych bodźców monetarnych – Rabobank
Rynkowy konsensus prognozuje, że 16 grudnia FOMC udzieli bardziej wyraźnych wskazówek dotyczących programu zakupu aktywów, łącząc go z niedawno przyjętą strategią elastycznego wyznaczania celu średniego inflacji i dostosowując go do przyszłych wytycznych dotyczących stóp.
– Jeśli do środy nie będzie żadnych bodźców fiskalnych ani pakietu pomocy, FOMC może rozważyć zapewnienie dodatkowego bodźca monetarnego poprzez program skupu aktywów – napisano w raporcie Rabobanku.
W ocenie ekspertów FOMC ma obecnie trzy opcje działania:
- Wskazanie dłuższego horyzontu zakupów aktywów poprzez wytyczne forward;
- Przyspieszenie skupów aktywów;
- Przesunięcie składu zakupów na dłuższe terminy zapadalności.
Biorąc pod uwagę to, co publicznie powiedzieli uczestnicy FOMC, prawdopodobnie w grudniu skoncentrują się na prognozach i podejmą decyzje dotyczące parametrów programu zakupu aktywów w styczniu, kiedy na arenie politycznej opadnie kurz i będzie więcej jasności co do polityki fiskalnej.
– Zgodnie z przyjęciem przez Fed nowej strategii średniego celu inflacyjnego (AIT) i położeniem nacisku na „szerokie i sprzyjające włączeniu społecznemu” zatrudnienie, najbliższy FOMC najprawdopodobniej potwierdzi zaangażowanie Fed w przedłużenie okresu niskich stóp procentowych. Oczekujemy, że Fed utrzyma stopę procentową bliską zeru przynajmniej do 2023 r. – dodano.
Kurs dolara pod presją luźnej polityki FED – MUFG
Nawet jeśli nie dojdzie do zmian w polityce, eksperci z MUFG Banku oczekują dalszego zaangażowania w bardzo luźną politykę monetarną przez FED. Z kolei brak krótkoterminowych zagrożeń powinien utrzymać apetyt na ryzyko osłabiając dolara w średnim okresie czasu.
Prognozy gospodarcze zostaną prawdopodobnie zrewidowane w górę, biorąc pod uwagę ostatnie wyniki, a poszczególni członkowie FOMC mogą również nieznacznie zrewidować swoje długoterminowe prognozy dotyczące stóp procentowych.
– Podsumowanie prognoz gospodarczych z września było zdecydowanie zbyt pesymistyczne i zostanie poddane znacznym korektom – podkreślono w raporcie.
Na przykład eksperci spodziewają się, że prognoza PKB na 2020 r. zostanie prawdopodobnie zrewidowana do -2,7% z -3,7%, a stopa bezrobocia na poziomie 7,6% w IV kwartale jest wyraźnie zbyt pesymistyczna.
Komunikat Rezerwy Federalnej prawdopodobnie skupi się jednak na ryzyku pogorszenia sytuacji ze względu na dalsze ograniczenia i wzrost liczby bezrobotnych. W ocenie MUFG Banku nie ma obecnie możliwości zmiany stóp procentowych, a bank centralny skoncentruje się na programie zakupu obligacji i udzielaniu wskazówek na przyszłość.
– FOMC mógłby przedstawić bardziej wyraźne wytyczne np. obecne tempo luzowania ilościowego (120 mld USD) zostanie utrzymane przez cały 2021 r. i być może zobowiązanie do utrzymania pewnej formy luzowania ilościowego do czasu osiągnięcia 2% celu inflacyjnego. Oczekujemy, że FOMC podkreśli swoje zaangażowanie w zapewnienie znacznego bodźca, który utrzyma dolara na słabszej pozycji w przyszłości – podsumowano.

Zobacz również:
- Fed uzależni skup aktywów od zatrudnienia i inflacji – prognozują ekonomiści
- Fed utrzyma stopy procentowe i będzie skupował obligacje przez wiele lat – Danske Bank
- Rezerwa Federalna liczy na wsparcie w walce ze skutkami pandemii